SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Čo skrývajú odbory? O majetku nechcú hovoriť

Odbory nechcú hovoriť o svojom majetku. Denník SME sa dva týždne márne pokúšal skontaktovať s kompetentnými k tejto ...


Majetok odborárov je v správe JMF a je gigantický. Len jedna z dcérskych spoločností fondu - Sorea má základné imanie takmer 90 miliónov. Sorea, KOZ i JMF sídlia v rovnakej budove. Z nehnuteľností má odborármi založený fond aj zámok a dermakozmetiku (malá snímka vpravo). FOTO SME - SLAVOMÍR LESŇÁKOdbory nechcú hovoriť o svojom majetku. Denník SME sa dva týždne márne pokúšal skontaktovať s kompetentnými k tejto problematike.

Podľa zdrojov denníka SME činil pritom v roku 1989 len výber členských odborárskych príspevkov 2 miliardy 91 miliónov korún v rámci federatívnej republiky.

Súčasný odborársky majetok spravuje Jednotný majetkový fond a jeho riaditeľ a konateľ Peter Pokorný s nami odmietol hovoriť a neodpovedal ani na naše otázky zaslané e-mailom.

Prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor na dohodnuté stretnutie k téme neprišiel, následne nám nezdvíhal mobilný telefón a do jeho kancelárie nás opakovane neprepojila ani jeho sekretárka.

Hovorca KOZ Ľubomír Čierny skonštatoval, že o majetku odborov sa s nami zhovárať nebude a je mu "jedno, čo k tomu napíšeme".

"Vy sa nemáte o to čo zaujímať, vás do toho nič nie je, majetok patrí odborom, nie daňovým poplatníkom," povedal SME Čierny. Na konštatovanie, že vo veľkej miere ide o majetok bývalého Revolučného odborového hnutia patriaci pred rokom 1989 všetkým občanom, reagoval: "Ja nemám na vás čas."

Utajovanie majetku: podozrivé

Podľa prezidentky Transparency International Emílie Sičákovej-Beblavej má verejnosť právo vedieť, čo sa deje s majetkom KOZ. "Odbory získali značnú časť majetku v roku 1990 z bývalého ROH, kde prispievali v podstate všetci. Preto môžeme hovoriť o istom type verejného majetku."

Podľa Sičákovej-Belblavej by táto "inštitúcia nemala zavádzať utajovaciu politiku a o dôveru verejnosti sa uchádzať aj väčšou transparentnosťou a skladaním účtov".

Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play hovorí: "Odbory sú silnou záujmovou skupinou so značným finančným zázemím, ktorá navyše dostala prostredníctvom tripartity právo ovplyvňovať vládnu politiku. Je v jej záujme, aby poskytla občanom čo najviac informácií o svojom fungovaní, pravidlách a hospodárení."

V opačnom prípade by mohli byť odbory podľa Wienk podozrievané "z presadzovania úzkych či netransparentných záujmov": "Transparentnosť by pritom mala byť rešpektovaná všetkými, ktorí sa snažia ovplyvňovať život občanov, tým viac by tie informácie mali zaujímať radových členov odborov."

Analytik Michal Vašečka pripúšťa, že odbory nemajú povinnosť hovoriť o majetku z právneho hľadiska, "no z morálneho hľadiska - ak nemajú čo skrývať - by zverejnenie ich majetku bolo férové najmä voči ich členom."

Čo sa stalo s majetkom ROH?

Samotného Vašečku by zaujímala širšia verejná diskusia, čo sa stalo s majetkom odborov spred roku 1989, známych ako ROH. "Zaujímalo by ma, kde všade sa nachádza. Myslím si, že toto nevedia ani samotní členovia."

Denník SME získal dokumenty, podľa ktorých bola celková hodnota odborárskeho majetku na začiatku roka 1989 v rámci československej federácie 15 miliónov 925-tisíc korún.

Milióny mali vtedy inú hodnotu ako dnes, pri priemerných 2-tisícových platoch mesačne šlo o obrovské peniaze.

V marci 1990 prešiel majetok ROH do vlastníctva podnikových základných, prípadne miestnych organizácií, do vlastníctva nástupníckych odborových zväzov a do vlastníctva Majetkovej, správnej a delimitačnej únie odborových zväzov v Prahe.

V čase rokovania o rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky sa v auguste 1992 na Slovensku zaregistroval Jednotný majetkový fond, pod ktorý prešli všetky dovtedajšie zariadenia Konfederácie odborových zväzov bez likvidácie.

Fond k 1. januáru 1993 súbežne založil vlastné obchodné spoločnosti, ktoré prebrali predmet činnosti dovtedajších účelových zariadení KOZ. Tie nadobudli formu spoločností s ručením obmedzeným a doteraz pôsobia v rámci podnikateľskej živnostníckej činnosti.

Základné imanie Sorea: 90 mil.

Podnikateľské aktivity JMF možno porovnať so slušne prosperujúcou holdingovou spoločnosťou.

Z dokumentov, ktoré získal SME napriek neochote šéfa fondu Pokorného a prezidenta KOZ Saktora, vyplýva, že "hlavným zdrojom príjmov JMF je predovšetkým ich realitná činnosť a služby s tým spojené". Podľa nich mal vývoj hospodárskeho výsledku JMF "v rokoch 1993 až 2000 priaznivý vývoj".

Len jedna z dcérskych spoločností JMF, eseročka Sorea má totiž majetkové imanie v objeme 89 miliónov 951-tisíc korún a Jednotný majetkový fond jej ho podľa našich zdrojov navýšil v roku 1996 o celých 57,5 milióna. To znamená, že je na vzostupe.

Aj v dokumente o spravovaní majetku odborárov sa píše: "V roku 1999 bola jedna tretina dosiahnutého zisku JMF vytvorená vzťahmi s dcérskymi spoločnosťami. V porovnaní s konkurenčnými podnikmi je JMF z hľadiska rentability tržieb vo veľmi dobrej pozícii."

V rokoch 1998 a 1999 predstavoval jeho čistý zisk takmer polovicu vyprodukovaných služieb a takmer jednu tretinu výnosov tvoria výnosy z finančného majetku - "finančných operácií a prenájmu majetku svojim dcérskym spoločnostiam."

Majú zámok aj dermatokozmetiku

Denník SME napriek neochote funkcionárov nakoniec zistil, že majetok odborárov mal v roku 2003 hodnotu 1,8 miliardy, pričom členské príspevky predstavovali zisk asi 700 miliónov a zisk zo spravovania a prenájmu nehnuteľností bol približne 90 miliónov.

Nehnuteľný majetok tvoril v roku 2000 až 66 percent celkových aktív JMF. Podľa internetovej stránky fondu k nemu patria nebytové priestory na prenájmy, chaty, kongresové zariadenia aj autoservis a salón na dermatokozmetiku.

Absolútnym gigantom odborárskeho majetku je zámok v Topoľčiankach, ktorý je ako národná pamiatka využívaný na komerčné účely.

Odbory vlastnia gigant

Spoločnosť Sorea, s. r. o., je najväčšou hotelovou spoločnosťou v Slovenskej republike. Jej základné imanie je skoro 90 mil. korún.

V 15 hoteloch a jednom penzióne má k dispozícii približne 4500 lôžok. Tieto zariadenia sú postavené v atraktívnych lokalitách. Deväť hotelov je vo Vysokých Tatrách, štyri hotely v Nízkych Tatrách, jeden hotel v Ľubovnianskych kúpeľoch, jeden hotel v piešťanských kúpeľoch a 1 hotel v Bratislave.

Hotely Sorea majú zvyčajne štandard trojhviezdičkových hotelov. V hoteli Sorea Bratislava sú tri kategórie izieb - štandard, biznis a apartmány. Ceny za noc sú individuálne, môžu s však vyšplhať až na 5-tisíc korún za noc.

Zámok Topoľčianky na komerčné účely
Anglickým parkom obkolesený Hotel Zámok (známy skôr ako zámok Topoľčianky) je národná kultúrna pamiatka, ktorú JMF využíva na komerčné účely.

Podľa zamestnancov hotela je hotel vyťažený stále, veľký záujem je aj o prezidentské apartmány či historické izby. Ceny sa šplhajú do výšky 2600 korún za noc.

Hotel ponúka na prenájom niekoľko salónov, v ktorých sa konajú stretnutia aj na najvyššej úrovni (rokovanie V4), obchodné rokovania, svadby, v okolí sú často využívané poľovačky či jazdy na koni.

Čo všetko vlastní a ponúka odborársky JMF
Denník SME uvádza majetok odborárov podľa údajov internetovej stránky JMF a ak prišlo medzitým k zmenám, denník nenesie za nesprávne údaje zo strany fondu zodpovednosť.

Bratislava

 • 9 budov na prenájom nebytových priestorov.
 • JMF Kongresové služby: organizácia kongresov, firemných recepcií, verejných prieskumov, zjazdov, zasadnutí, sympózií, jubileí, svadieb, promócií, kompletných stravovacích služieb.
 • Dermatokozmetika s troma ambulanciami: laseroterapeutická ambulancia, dermatologická ambulancia, protivrásková ambulancia,
 • JMF Autoservis.
 • Sídlo dcérskej spoločnosti JMF Sorea, s. r. o., ako siete 15 hotelov po celom Slovensku - jeden je aj v Bratislave v Kráľovskom údolí.

Stredoslovenský kraj

 • 10 budov na prenájom nebytových priestorov v mestách Banská Bystrica, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom, Zvolen, Považská Bystrica, Prievidza, Čadca, Martin, Dolný Kubín.
 • JMF ALFA, Banská Bystrica, chata na Donovaloch, celoročné ubytovanie.

Západoslovenský kraj

 • 8 budov na prenájom nebytových priestorov v mestách Dunajská Streda, Galanta, Senica, Trnava, Nitra, Nové Zámky, Komárno, Levice.
 • JMF Chata Senec, celoročné ubytovanie.
 • Hotel Zámok Topoľčianky.

Východoslovenský kraj

 • 10 budov na prenájom nebytových priestorov v mestách Košice, Prešov, Vranov nad Topľou, Stará Ľubovňa, Humenné, Svidník, Spišská Nová Ves, Michalovce, Rožňava, Trebišov.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 2. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 3. Agrokomplex 2022
 4. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 5. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 6. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 7. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 8. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 34 682
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 450
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 675
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 266
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 4 568
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 091
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 3 711
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 414
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predvolebných bilbordov vrátane jedného wallboardu má Hlas v Bratislave 18

Hlas stiahol Dolinkovú z boja o primátora Bratislavy


8 h
Rekordne nízka hladina Rýnu pri Kaube už obmedzila prevoz tovaru po rieke.

Trávnik je posledný. Európa bojuje s päťstoročným suchom.


12 h
Peter Schutz.

Rozdielov proti Mečiarovi je oveľa viac než podobností.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Aké zmeny v dokumentoch navrhujú generálna prokuratúra a ministerstvo práce.


a 2 ďalší 25m

Neprehliadnite tiež

Vojna na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 6 h

V benátskych kanáloch sa nesmie plávať.


ČTK 8 h
Hadi Matar na súde.

Hadi Matar obvinený z útoku na Rushdieho rešpektuje iránskeho vodcu.


TASR 9 h
Rekordne nízka hladina Rýnu pri Kaube už obmedzila prevoz tovaru po rieke.

Trávnik je posledný. Európa bojuje s päťstoročným suchom.


12 h
SkryťZatvoriť reklamu