Kuvajt 20. marca (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Colin Powell dnes ubezpečil, že Spojené štáty arabským štátom nevnucujú svoju iniciatívu na presadenie demokratických reforiem na Blízkom východe.
Spojeným štátom nejde o to, aby nejakej krajine vnútili túto iniciatívu, Washingtonu skôr záleží, aby iným pomohli tieto reformy realizovať, upresnil Powell na tlačovej konferencii v kuvajtskej metropole.
Zdôraznil, že každá spoločnosť i krajina je iná, preto cudzincom neprináleží vnucovať národom Blízkeho východu reformy. Ocenil však kuvajtské projekty na vybudovanie otvorenej a modernejšej spoločnosti.
Americká administratíva verí, že na júnovom summite G8 získa od spojencov podporu pre svoj plán reforiem nazvaný Iniciatíva pre širší Stredný východ. Viaceré arabské štáty, vrátane Egypta a Saudskej Arábie, ich už ale odmietli z obavy pred nanútením cudzieho kultúrneho modelu.
Powell okrem toho informoval, že USA v súvislosti s nezávislým vyšetrovaním možného úplatkárstva a zlého hospodárenia v irackom programe ropa za potraviny, spravovanom svetovou organizáciou, umožnia prístup k všetkým dokumentom, a to hneď ako o to OSN požiada.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan súhlasil s nezávislým vyšetrovaním pod tlakom irackých lídrov a amerických predstaviteľov, ktorí žiadali preskúmanie obvinení z úplatkov a odčerpávania financií z programu, zameraného na zmierneniu dopadu vlani zrušených sankcií OSN na radových Iračanov.
OSN spustila vnútorné vyšetrovanie vlastných zamestnancov. Podľa Annana je však potrebné začať nezávislé vyšetrovanie na vysokej úrovni s cieľom preskúmať obvinenia súvisiace so správou a manažmentom programu, vrátane obvinení z podvodu a korupcie.