V pravidelnom rozhlasovom prejave venovanom tento týždeň prvému výročiu začiatku invázie spojencov v Iraku Bush dodal, že Irak je od 9. apríla, keď bol zvrhnutý Saddám Husajn, príkladom pre celý región. Obyvatelia Blízkeho východu na Iraku vidia, čo je život v slobodnej krajine.
Oslobodenie Iraku bolo podľa Busha dobré pre Iračanov, pre Ameriku i pre celý svet. Pád irackého diktátora zbavil Blízky východ zdroja násilia, agresie a nestability, vyhlásil americký prezident s tým, že "najhorší z režimov uvoľnil miesto tomu, ktorý bude čoskoro jedným z najlepších".
Medzinárodné spoločenstvo musí Iraku pomôcť, aby sa stal slobodným, a musí sa snažiť poraziť ozbrojencov, ktorí útočia na okupačné sily a Iračanov, zdôraznil Bush. Boj s terorizmom Bush označil za výzvu, "na ktorú musí odpovedať naša generácia". Teroristi podľa neho nie sú len nepriateľmi politiky spojencov, ale aj samotnej existencie ich štátov ako slobodných krajín.
Bush v mene protisaddámovskej koalície prisľúbil, že Irak sa nikdy nedostane do rúk "teroristov, ktorí chcú deštrukciu" tejto krajiny. Zaviazal sa, že "bez ohľadu na cenu budeme pracovať a bojovať pre slobodu Iraku a nesklameme iracký ľud, ktorý do nás vložil svoje nádeje".
Táto pasáž bola zrejme narážkou na Španielsko, kde tesne pred parlamentnými voľbami pri atentáte pripisovanom sieti al-Káida zahynulo 202 ľudí. Aj pod tlakom tejto udalosti potom voliči dali prednosť socialistom pred ľudovcami, ktorí boli Bushovými vernými spojencami v ťažení v Iraku. Vodca socialistov José Luis Rodríguez Zapatero už avizoval stiahnutie španielskych vojakov z Iraku v prípade, že krajina nebude pod kontrolou OSN.
V príhovore Bush vzdal hold americkým vojakom padlým v Iraku.