Priština 20. marca (TASR) - Vojaci 4. česko-slovenského práporu v Kosove dnes na základe rozkazu veliteľa KFOR zaujali priestor v okolí mesta Obilič, Priština a oblastí smerom na Kosovskú Mitrovicu, kde sa nachádzajú početné srbskej enklávy. Tento región patrí medzi najrizikovejšie vzhľadom na možnosť prepuknutia demonštrácií, násilností, vypaľovania, lynčovania a útokov medzi etnikami.
Príslušníci KFOR denne prichádzajú do styku s davmi demonštrantov a výtržníkov, ktorí ich provokujú a hádžu do nich kamene či zápalné fľaše. K streľbe zo zbraní a granátovým útokom dochádza len sporadicky.
Všetci slovenskí vojaci sú v poriadku, ich morálny a zdravotný stav je dobrý, informoval dnes TASR veliteľ slovenskej jednotky Ján Parimucha. Keďže sú už piaty deň v plnom nasadení vo dne i v noci, objavuje sa aj únava. Času na regeneráciu síl a odpočinok je ale málo.
Počas sociálnych patrol vojaci KFOR monitorujú aj názory príslušníkov jednotlivých etník na riziko vypuknutia konfliktov, ale aj na prípadnú evakuáciu srbskej menšiny do bezpečného prostredia. Srbi sú podľa vlastných slov odhodlaní brániť sa voči Albáncom do posledného človeka a neopustiť svoje dediny a domovy. Veria vojakom KFOR, že nedovolia Albáncom vtrhnúť do ich dedín a častí miest, kde žijú.
Slovenskí vojaci strážia srbské budovy, kostoly a monumenty a zamedzujú vstupom do dedín, kde Srbi žijú ako majoritné obyvateľstvo. Monitorujú a chránia aj budovy misie OSN (UNMIK) a OSN v priestore multinárodnej brigády.
Časť slovenskej jednotky v uplynulých dňoch chránila aj srbský pravoslávny chrám v Podujeve, ale napriek snahe KFOR sa nepodarilo zabrániť jeho vypáleniu a zničeniu davom asi 2000 rozvášnených demonštrantov. Ani varovné výstrely ich vzápätí neodradili od podpálenia a devastácie blízkeho cintorína. Po tomto incidente sa dav presúval k budove UNMIK s cieľom vyhnať jej príslušníkov z budovy a vypáliť ju. Slovenským vojakom sa včas podarilo evakuovať a vyviesť príslušníkov UNMIK do bezpečia.
Situácia na kosovských hraniciach je relatívne pokojná, ale vyskytujú sa lokálne ohniská napätia. O prechod do provincie sa pokúšajú demonštranti a väčšie skupiny s cieľom pomôcť ich blízkym v Kosove. Väčšina z nich je v podnapitom stave a riadená extrémistami. Slovenským vojakom sa však dostalo ubezpečenia, že srbská pohraničná polícia a armáda zamedzí vstupu výtržníkov do provincie. Slovenskí vojaci posilnili jednotky UNMIK a hraničnej polície aj bojovými a obrnenými vozidlami.