Dodal, že srbská menšina v Kosove musí získať autonómiu.
"Bezpečnosť pre srbskú komunitu nemožno dosiahnuť bez nových riešení. Je zrejmé, že súčasné riešenia neprešli skúškou," povedal Koštunica novinárom po mimoriadnom zasadaní kabinetu.
Úrady Srbska a Čiernej Hory (SČH) požiadali o zvolanie mimoriadneho zasadania Bezpečnostnej rady OSN.
Zástupcovia srbského parlamentu vyzvali vládu, aby vyslala jednotky k hraniciam s Kosovom, ktoré NATO predtým uzatvorilo.
Koštunica však vylúčil vojenskú reakciu. Ako povedal, rozsah násilností je znepokojujúci, ale Srbsko "nemá do Kosova priamy prístup, a preto ani žiadnu reálnu možnosť priamo brániť" tamojších Srbov, ktorí sa stali terčom útokov miestnych Albáncov.
Najväčšie násilnosti prepukli v etnicky rozdelenej Kosovskej Mitrovici, kde zahynulo desať ľudí, prevažne Albáncov, a tri stovky utrpeli zranenia. K útokom proti Srbom došlo aj na viacerých iných miestach v Kosove.
Nepokoje prepukli po objavení tiel dvoch albánskych chlapcov, ktorí sa v utorok utopili v Mitrovickej rieke Ibar. Podľa chlapca, ktorý prežil, štyria malí Albánci do rieky skočili pri úteku pred srbskými mladíkmi, ktorí na nich nahuckali psa. Tretí je nezvestný. Srbi sa údajne mstili za pondelkové postrelenie srbského mladíka v dedine Čaglavica, neďaleko Prištiny.
Násilnosti odsúdili viacerí medzinárodní predstavitelia, vrátane generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana a koordinátora zahraničnej politiky EÚ Javiera Solanu. Podľa Annana násilnosti "ohrozujú stabilitu Kosova a bezpečnosť jeho obyvateľov".
Šéf Misie OSN v Kosove (UNMIK) Harri Holkeri vyzval obyvateľov provincie zachovať pokoj. Podľa Holkeriho zodpovednosť za súčasnú situáciu majú všetci občania Kosova. Tiež varoval pred unáhlenými závermi o etnickej motivácii pondelkového postrelenia Srba Jovicu Iviča. Takéto činy neslúžia ani Srbom ani Albáncom a treba ich odsúdiť, lebo len poškodzujú povesť Kosova, povedal Holkeri.