Washington 11. októbra (TASR) Vypestovanie antraxovej kultúry schopnej zabíjať ľudí si - rovnako ako vypestovanie exotickej rastliny vyžaduje dobrý zdroj, tvrdia americkí experti.
Zhodli sa na tom, že kmeň baktérií antraxu, ktoré zabili na Floride jedného muža a nakazili ďalšie dve osoby, môžu pochádzať v zostupnej miere pravdepodobnosti z prírody, z bakteriologickej banky alebo z jedného z tajných programov na výrobu biologických zbraní, uvádza denník New York Times na svojej webovej stránke.
Baktéria spôsobujúca sneť slezinnú, Bacillus anthracis, žije v pôde a zriedkavo sa ňou nakazia zvieratá a ľudia. Experti na zbrane tvrdia, že teroristi by sa mohli k baktériám dostať práve cestou prirodzenej nákazy ľudí alebo dobytka.
So šťastím a značnou dávkou trpezlivosti by sa im podarilo získať "štartovacie" zárodky, z ktorých by potom vypestovali milióny vražedných baktérií použiteľných na výrobu ničivej zbrane.
Antrax sa však dá získať aj oveľa jednoduchším spôsobom z bakteriologických bánk, zásobární rôznych tkanivových kultúr a organizmov určených pre vedecký výskum.
Na celom svete existuje viac ako 1500 bánk tohto druhu uchovávajúcich približne milión rôznych mikroorganizmov, zvyčajne smrteľných. Nemocnice si ich zvyčajne vyžiadajú kvôli kontrole presnosti diagnostických procedúr a vedci ich využívajú aj pri skúmaní nových terapií.
V posledných rokoch Spojené štáty sprísnili podmienky prístupu do týchto bánk, najmä k nebezpečným vzorkám, a v podstate tak prístup k patogénom teroristom znemožnili.
Raymond H. Cypess, prezident American Type Culture Collection, v Manassas vo Virgínii, najväčšej bakteriologickej banky na svete, vyhlásil, že jeho spoločnosť od roku 1997 neodoslala žiadne vzorky ľudských patogénov použiteľných na výrobu biologických zbraní vrátane antraxu.
Podľa amerických expertov je však celosvetová sieť bakteriologických bánk oveľa menej obozretná kontrola dokladov žiadateľov a pravidlá podmienok prepravy sú často len tie najzákladnejšie. World Federation for Culture Collections, organizácia združujúca bakteriologické banky, má 472 členov zaregistrovaných v 61 krajinách. Jej 46 členov ponúka vzorky antraxu bez poplatku alebo na výmenu za iné organizmy.
Každá krajina si stanovuje vlastné podmienky pre patogény komu a za akých podmienok ich odovzdajú. "Koordinácia pravidiel a procedúr na zamedzenie prístupu teroristov k nebezpečným organizmom je minimálna alebo žiadna," vyhlásil americký expert pod podmienkou anonymity.
Tretím, najmenej pravdepodobným zdrojom prudko nákazlivého antraxu by mohol byť tajný program výroby biologických zbraní. Napríklad Irak pred rokom 1991 podozrievali z používania antraxu na výrobu zbraní a dodnes je podozrivý ich držania.
Najmenej 82 krajín hlásilo nákazu antraxom u zvierat a ročne sa ním nakazia aj tisíce ľudí najmä v rozvojových krajinách. Táto nákaza niekoľko storočí sužovala aj severoamerický kontinent, v posledných desaťročiach však bola na ústupe.
Ak by teroristi chceli použiť antrax na vyvraždenie ľudí, museli by nájsť ten správny kmeň, pretože "na tému antrax existuje veľa variácií," tvrdí William C. Patrick, ktorý sa podieľal na výrobe biologických zbraní do roku 1969, keď prezident Richard Nixon zakázal ich výrobu.
Podľa Patricka sa v prírode vyvinulo mnoho typov antraxu niektoré sú smrteľnejšie ako ostatné. "Prešli sme 22-23 typov, kým sme našli ten smrtiaci," vysvetlil Patrick.
Začiatkom 90. rokov sa japonská sekta Óm Šinrikjó opakovane pokúšala zostrojiť antraxové zbrane. Hlavným dôvodom jej zlyhania bolo, že nemala správny typ antraxových baktérií získavala ich z prírody.
Podľa Patricka je preto floridský antrax laboratórnym produktom vytvoreným na to, aby sa stal biologickou zbraňou, a ľudia, čo ho šíria, majú oveľa lepšie zdroje materiálu ako keby "ho zberali na poliach". Podľa expertov sa dá na biologickú zbraň premeniť len menej ako šesť typov baktérií antraxu.