Madrid 15. marca (TASR) - Vplyv teroristických útokov v Madride na španielske voľby, dnes rozoberajú viaceré európske denníky. Väčšina z nich sa zhoduje na tom, že víťazstvo opozičných socialistov je prejavom nesúhlasu voličov s doteraz vládnucou Ľudovou stranou.
Madridský El País ale bezpečný náskok socialistov považuje za víťazstvo prekvapujúce: "Prieskumy verejnej mienky pred týždňom naznačovali, že zvíťazia ľudovci, vyššia účasť však rozhodla o zmene."
Denník El Mundo konštatuje, že výsledky volieb sú pomstou odstupujúcemu premiérovi Aznarovi. Ešte nikdy v dejinách demokracie neklesla totiž politická strana z absolútnej väčšiny v parlamente do opozície.
S tým súhlasí aj La Razón, podľa ktorého odmietavý postoj veľkej časti voličov k rozhodnutiu premiéra Josého Maríu Aznara poslať Španielsko do nespravodlivej vojny v Iraku po boku USA, bol spolu s madridským masakrom rozhodujúcim faktorom vo voľbách.
Podľa švajčiarskeho denníka Le Temps vládna Ľudová strana prehrala kvôli tomu, že sa snažila z madridskej tragédie vyťažiť politický kapitál. Francúzsky denník Libération sa domnieva, že to, ako sa Aznar správal po atentátoch je neodpustiteľné a hraničí so štátnickou lžou.
"ETA prirodzene patrila k podozrivým, ale skrývať indície, ktoré ukazovali na stopu islamských radikálov a zároveň zdôrazňovať baskickú variantu pomocou manipulácie s médiami, je veľmi znepokojujúce," píše Libération.
Nemecký Frankfurter Allgemeine Zeitung s tým súhlasí a pripomína, že islamský terorizmus proti španielskym cieľom nie je len španielsky problém, ktorý by mohli ostatní Európania ignorovať a veriť, že sa týka len Aznara, Tonyho Blaira a Georgea Busha.
Britské noviny Times odchádzajúceho premiéra Aznara, ktorý z atentátov obvinil baskickú separatistickú organizáciu ETA, obhajujú, i keď vyšetrovanie smeruje k al-Káide.
"Objavili sa obvinenia, že Aznar vodil verejnosť za nos z politických dôvodov. Je ale pochopiteľné, že vláda v Madride najskôr vinila ETA. Ani španielske úrady, ani Washington, zrejme nemali informácie, že al-Káida chystá takú okázalú spúšť."
Al-Káide však podľa denníka Times nejde o to, že Španielsko podporilo vojnu v Iraku, 21. storočie ju vraj nezaujíma. Jej fanatizmus ženie vpred želanie vrátiť čas o niekoľko storočí späť a vytvoriť svet so silnejším islamom, ale nie takým, ako vtedy vládol. Islam bol totiž najmocnejší, keď bol aj najtolerantnejší.
Denník Independent varuje politikov - v Španielsku, USA i Británii, pred zneužívaním madridských útokov. Vlna emócií, ktorá sa po štvrtku prehnala Európou, bola možno ešte väčšia, než v septembri 2001, keď sa zrútili veže Svetového obchodného centra v New Yorku, uvádza denník.
Videonahrávka údajne od al-Káidy, ktorá sa našla v Španielsku, naznačuje podľa Independentu to najhoršie: útoky nie sú žiadny domáci problém Španielska, ale hrozbou všetkým cestujúcim v ktoromkoľvek európskom meste.
Guardian informuje, že americké špeciálne jednotky v uplynulých mesiacoch začali "prečesávať" severoafrické štáty, v ktorých sa údajne členovia al-Káidy pripravujú na útoky v Európe. Vojaci tiež cvičia miestne armády v boji proti teroristom, ktorí tu chcú vybudovať podobné tábory ako mali v Afganistane.
Španieli opäť výborne zareagovali, keď išli v nedeľu voliť vo veľkom počte. Výsledky týchto volieb sa teraz budú v Európe analyzovať viac než zvyčajne, teroristi dokázali poriadne otriasť politickou scénou, dodáva Guardian.
"Porážka pravicovej Ľudovej strany predstavuje ranu pre vojnu s terorizmom. Socialisti totiž nesúhlasia s proamerickou orientáciou odstupujúceho premiéra Aznara," vysvetľuje Daily Telegraph.
"Či už za útokmi stojí al-Káida, alebo ETA, určite sú radi, že sa im podarilo úspešne zasiahnuť do demokratických volieb. Španieli smútili za obeťami atentátov a ich prvým inštinktom bolo vybaviť si to s vládou. Ale, ak terorizmus uspel v Španielsku, kde uspeje nabudúce?," pýta sa na záver britský denník Daily Telegraph.