SME
Piatok, 5. marec, 2021 | Meniny má FridrichKrížovkyKrížovky

Nagy: Kubánci majú nádej

Bývalý člen slovenského disentu, poslanec SMK László Nagy, sa stretol na Kube s vodcom disidentov Oswaldom Payá Sardiňasom. Ten je uznávaný podobne ako Havel v Československu. Nagy niesol pre Payá od predsedu parlamentu Pavla Hrušovského gratulačný list .


László Nagy drží v ruke fotografiu vodcu kubánskych disidentov, s ktorým sa stretol - Oswalda Payá. FOTO SME - PAVOL FUNTÁLBývalý člen slovenského disentu, poslanec SMK László Nagy, sa stretol na Kube s vodcom disidentov Oswaldom Payá Sardiňasom. Ten je uznávaný podobne ako Havel v Československu. Nagy niesol pre Payá od predsedu parlamentu Pavla Hrušovského gratulačný list k narodeninám a hodinky na baterky. Hrušovský s darom odkázal, že tie baterky vydržia dva roky a rovnaký čas dáva Castrovmu režimu. Denník SME požiadal Lázslóa Nagya o rozhovor.

Verí Oswaldo Payá Sardiňas symbolu v podobe daru od Hrušovského? Verí, že do dvoch rokov padne režim na Kube?

"V každom prípade to bolo veľmi vtipné a najmä povzbudivé. Tak to bolo prijímané aj zo strany Oswalda Payá. Keď Pavol Hrušovský prijal na Slovensku Oswalda, šlo o veľmi obsažný a ľudský rozhovor. Najmä od chvíle, ako si ozrejmili, že obaja patria k línii kresťanskej politiky. Od tej chvíle to bol až priateľský kontakt, súkromný. Slovensko predstavuje pre kubánsky kresťanskoliberálny disent osobitnú kategóriu, je pre nich vzorom pre spôsob prechodu z komunistického k slobodnému režimu. Nielen v ideách, ale aj v spôsobe. Sviečkovú demonštráciu v marci 1988 Payá vo svojich myšlienkach považoval za najvýznamnejší - symbolický i skutočný - krok k novej etape na Slovensku. Opozícia chce na Kube zmeniť režim spôsobom postupného, kontinuálneho prechodu - nie násilného, nie rýchleho, bez obetí na ľuďoch. Payá je po stretnutiach s milými ľuďmi na Slovensku zároveň presvedčený, že temperament, otvorenosť, povaha Slovákov je veľmi podobná Kubáncom. Pocity empatie boli pre neho také silné, že mu to utkvelo v pamäti viac ako kdekoľvek inde v Európe."

Príprava na vašu cestu trvala 2 roky. Čo tomu predchádzalo?

"Aktivity mimovládnych organizácií Človek v ohrození a Pontis, aktivity mňa a ďalších poslancov či už formou protestov, listov, zbierok, rokovaní s predstaviteľmi našej vlády. Technická príprava cesty trvala zhruba 2 mesiace."

Aké prípravy utajenia sa vyžadovali zo slovenskej strany?

"Okrem troch, štyroch ľudí, zabezpečujúcich technické veci cesty, o nej okrem mojich rodinných príslušníkov nik nevedel. Nevedeli o nej ani oficiality Slovenska, či už ide o vládu, alebo politické strany."

Ako vyzerala príprava z kubánskej strany?

"Nekonala sa cez telefónny kontakt ani cez elektronické médiá, ale osobne. Vždy sa využívala cesta niekoho zo Slovinska, z Českej republiky, zo západnej Európy, aby dohodli konkrétne termíny."

Ako ste sa kontaktovali na mieste, na Kube?

"Nepoužívali sme verejný telefón ani internet. Ak sme používali mobily, tak len formou SMS správ. Na návštevách boli telefóny vždy vypnuté. Neustále som menil bývanie, býval som v hoteli, aj na súkromných adresách. Správal som sa ako nespokojný turista. Všetci sme boli v strehu. Keď sme šli k niekomu na návštevu alebo na určené miesto, použili sme síce taxík, ale vystúpili dve, tri ulice skôr."

Akým spôsobom ste vyniesli napríklad list predsedu parlamentu Hrušovského?

"Mal som ho v niekoľkých technických prevedeniach. Samotný originál, ale napríklad aj kópiu na tenkom papieri, ktorá bola ukrytá v osobných veciach. Kde som mal ukryté adresy, povedať nemôžem, ale ťažko by ich našli."

Boli napísané napríklad na vreckovkách?

"Je možné, že ich mal niekto napísané aj tam, ja som ich mal inde. Napríklad v hygienických potrebách."

Presne pred rokom uväznil Castrov režim celú skupinu okolo 80 disidentov a odsúdil ich na väzenie od 5 do 27 rokov. Oswalda Payá ako ich vodcu nechal na slobode. Prečo? Mali strach z reakcie zahraničia?

"Presne tak. Mali strach."

Ako ste sa kryli pred návštevou u neho?

"Vedel som len to, že sa mám stretnúť s predstaviteľkou švédskeho parlamentu v konkrétny deň a hodinu v istom hoteli. Ona potom vedela adresu."

Ako sú na tom psychicky rodiny zatknutých disidentov? Manželky?

"Na moje veľké prekvapenie veľmi dobre. Bol som dojatý ich chrabrosťou. Pričom režim stretávania sa s manželmi je tvrdý."

Ako to vyzerá?

"S uväznenými sa môžu stretnúť len dvakrát do roka. Hovoril som s dvoma manželkami väzneného človeka. V jednom prípade dostal muž 27 rokov. Bol to možno aj najbezprostrednejší spolupracovník Oswalda Payá, jeden z hlavných organizátorov petičnej akcie. Keď ho uväznili, vážil 80 kíl, dnes má 40. Prvých päť mesiacov bol v samotke o rozmere jeden a pol metra a výške dva a pol metra. Bez okna, bez vetrania, bez základných hygienických podmienok. Aby sa v tej horúčave, ktorá na Kube je, neudusil, ležal pri dverách, kde bola škára. Aby sa mu dostalo aspoň trocha čerstvého vzduchu. Ochorel. Dostal ľadvinové a žlčníkové kamene, tak ho asi pred mesiacom operovali. Operovali ho v civilnej nemocnici, ale v samotnej operačnej sále pri operačnom zákroku bolo osem policajtov a na chodbe ďalších 20 policajtov. Tri či štyri dni po tej ťažkej operácii sa musel vrátiť do väzenia. Dnes už je ako ostatní v celách s obyčajnými väzňami. Z ich strany sú disidenti vystavovaní šikanovaniu, bitkám, trestom, provokáciám."

Z čoho ich rodiny žijú?

"Rodinám disidentov, ktorých ženy nie sú zamestnané, pomáhajú rodiny, okolie, na pomoc prichádzajú aj zo zahraničia. Aj zo Slovenska."

Pri tomto všetkom je absolútnym výsmechom olivovozelená farba uniforiem vojakov, ktorú v 70. rokoch Castro vyhlasoval za farbu humanizmu. Aké to je, keď tam stretne obyčajný človek vojaka? Okamžite je neistý, má strach?

"Opozičníci hovoria, že prekonanie strachu bude najväčším problémom opozície a budúcich možných zmien na Kube. Ľudia majú strach z predstaviteľov režimu, ale aj z možnej zmeny. Aj keď je ich situácia veľmi biedna a životná úroveň veľmi nízka, majú isté istoty - zamestnanie, bývanie, deti chodia do školy. Castrov režim straší obyčajného Kubánca tým, že prídu Američania, vyhodia ich z fabrík na ulicu, vyhodia ich z domu, Kuba bude obsadená a možno bude vojna. Že po zvrhnutí režimu bude Kuba pripojená k USA a vrátia sa tam bývalí boháči."

V čom je ich režim odlišný od nášho spred roka 1989?

"Čo sa týka bezpečnosti a bezpečnostných zložiek, je minimálne na takej úrovni ako v každej východoeurópskej krajine. Kuba má dnes najväčšiu armádu v Latinskej Amerike, najväčší policajný systém a najviac tajných agentov. V tomto veľmi pripomína bývalé Československo."

V čom sa líši disent?

"V odhodlaní, aj v nebezpečenstvách. Sú odhodlanejší, ako sme boli my. Majú ťažšie podmienky, ale možno žijú vo väčšej nádeji. Majú príklad v zrútenom režime komunizmu v Európe a v ostatnom svete. A majú dobre vybudovanú sieť - existuje niekoľko druhov disentu a skupín, vzájomne spolupracujú. Sieť slobodných knižníc im poskytuje študijný materiál od základov - od umenia cez politickú a detskú literatúru. Tie knižnice sú často ohniskami a miestami stretávania sa ľudí. Práve mnohí z nich boli uväznení pred rokom."

Uvedomujete si, že na Slovensku ste s Durayom a Mikloškom poslednými disidentami vo vysokej politike? A že na ešte vyšších politických stoličkách sedia bývalí komunisti?

"To je logika východoeurópskeho vývoja. Nikde nie je napísané, že tí, ktorí boli aktérmi zmien, musia byť neustále v čele ďalšieho vývoja."

Prečo sa udržalo v politike tak málo disidentov a ľudí novembrových udalostí? Je to tým, že šlo o intelektuálov a politika je čisto pragmatická vec?

"Určite platí aj to, čo hovoríte. Že treba riešiť veľmi konkrétne veci v spoločensko-politickom živote. My sme sa v režime zapájali do disentu preto, že šlo o vnútorné presvedčenie a vzpruhu. Pre mňa má politika taký istý význam aj dnes, vždy som chcel byť politikom."

Prečo bol zatiaľ jediným vysokopostaveným politikom, ktorý prijal na oficiálnej úrovni vodcu kubánskych disidentov Oswalda Payá šéf parlamentu Pavol Hrušovský?

"Hrušovský je členom politickej strany, ktorá vychádzala z dávnejšieho katolíckeho disentu. To, že prejavil solidaritu aj s kubánskymi disidentami, je preňho prirodzeným aktom, logickým vyústením deklarácie jeho názorov. Jeho spolupracovníci a priatelia boli pred rokom 1989 v podobnej situácii ako Payá. V tom čase ich predstavitelia slobodných krajín podporovali. Ján Čarnogurský alebo František Mikloško to často reálne pocítili."

Ako vysvetľujú ostatní politici ignoráciu väzňov Castrovho režimu?

"Myslím, že u nich prevláda skôr pragmatizmus. Neurobiť vo vzťahu k týmto krajinám viac, ako je potrebné a nutné. Viac, ako si vyžiada štát, medzinárodná situácia, spolupráca v rámci Európskej únie. Aby neboli poškodené aj prípadné obchodné záujmy Slovenska. V auguste 2003 došlo však smerom k týmto záležitostiam k významnému posunu aj v európskej politike."

Vy ste sa dlho snažili u Kukana presadiť, aby boli disidenti prizývaní na recepcie našej ambasády na Kube. Ako ste argumentovali?

"Našou situáciou spred roka 1989. Vtedy mnohé štáty, ktoré mali veľvyslanectvá v Bratislave alebo v Prahe, disidentov na také akcie často pozývali. Vyjadrenie solidarity je aj v súčasnom svete bežným javom. Nielen krajiny EÚ, ale aj česká ambasáda udržiavala a udržiava s disidentami na Kube bežné kontakty. Argumentoval som, že nie je možné, aby sme doma uznávali a uplatňovali rozvoj základných ľudských práv, no ich porušovanie v iných krajinách odsúvali."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Láka ťa svet? Študuj v Nitre, je ako Rím na 7 pahorkoch
 2. Ročný magister v data science v Prahe odštartuje tvoju kariéru!
 3. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tradíciou!
 4. Mysli na svoju budúcnosť!
 5. Nové číslo Historickej revue
 6. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 7. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 10. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 1. Last chance to get The Slovak Spectator discounted subscription
 2. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 3. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 4. Nové číslo Historickej revue
 5. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 6. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 7. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 8. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 9. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 10. A new, multifunctional centre will revive the Danube embankment
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 17 719
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 17 260
 3. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 15 003
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 8 926
 5. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 8 621
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 7 912
 7. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 334
 8. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 7 160
 9. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 467
 10. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 5 995
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér a minister zdravotníctva vítali príchod ruskej vakcíny na košickom letisku.

Dôležité bude aj to, na čiu stranu sa postaví Sme rodina.

13 h

Covid má na Slovensku vyše 7500 obetí.

10 h
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Žijeme to, čoho sme sa najviac báli

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Dnes nikto nechce od nás recept, len tragické poučenie, aby nezopakovali naše chyby.

13 h

Neprehliadnite tiež

Vyšetrovatelia vo Vetlande.

Regionálna polícia je v kontakte s Europolom a úradmi v ďalších krajinách.

49m
Vakcína proti covidu od Oxford–AstraZeneca.

Cenu už získali Churchill, Bell, Curieová či Hawking.

55m

Vakcíny mRNA sa nezaobídu bez lipidových nanočastíc.

2 h
Brazílsky prezident Jair Bolsonaro pandémiu opäť zľahčoval.

Prezident zaútočil na nové opatrenia, ktoré prijali štáty.

2 h