SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Zuzana Plháková: obeť novinárov?

O poslankyni slovenského parlamentu Zuzane Plhákovej sa hovorí viac v súvislosti s výzorom ako s prácou. Médiá zaujala v inej veci len pred troma týždňami vyhlásením Bélu Bugára, podľa ktorého pomohla presadiť svojich chránencov na posty riaditeľa Daňové


Zuzana Plháková (26) sa sťažuje, že je obeťou novinárov a bulváru. Podľa informácií SME však napríklad s denníkom Nový Čas minimálne dvakrát spolupracovala na dodaní témy alebo vlastných fotografií zo súkromia. FOTO SME - PAVOL FUNTÁLO poslankyni slovenského parlamentu Zuzane Plhákovej sa hovorí viac v súvislosti s výzorom ako s prácou. Médiá zaujala v inej veci len pred troma týždňami vyhlásením Bélu Bugára, podľa ktorého pomohla presadiť svojich chránencov na posty riaditeľa Daňového úradu a riaditeľa pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne v jej rodisku, v Nových Zámkoch.

Predseda SMK a podpredseda parlamentu svoje slová zdôvodnil v televízii TA 3 tým, že SDKÚ ťahá Zuzanu Plhákovú späť do klubu. Plháková sa totiž predtým rozhodla odísť z SDKÚ do Slobodného fóra, no pár dní na to oznámila svoj návrat do materskej strany. Podľa informácií SME pritom patrila k najradikálnejším členom Šimkovej platformy.

To, že zmenu myslela vážne, svedčí aj fakt, že si vtedy začala budovať imidž bez hlbokých výstrihov. Napriek prvotnému dojmu je Plháková podľa viacerých zdrojov "človekom, ktorý vie, o čom je svet a veľmi presne vie, čo chce". Triedne učiteľky zo Základnej školy a z gymnázia ju poznajú ako "nepriebojnú a priemernú", no na vysokej škole sa podľa spolužiaka Tóna Martvoňa zmenila. SME povedal: "Bola cieľavedomá a vedela ako a kde sa dá všetko dosiahnuť."

Nové riaditeľky inštitúcií v Nových Zámkoch Tünde Szekerešová a Anna Mészárošová Bugárove slová vyvracajú a odmietli aj stretnutie so SME. Plháková však priznáva: "Poznám pani Szekerešovú, nie je to moja priateľka, vykám si s ňou. Nespomínam si, kedy sme sa spoznali." Novozámocký poslanec za KDH Pavol Abrhan: "Naše okresné stranícke štruktúry v meste o tom v indíciách hovorili na predsedníctve, že Plháková sa angažuje v týchto dvoch prípadoch."

Plháková to odmieta: "Komisie sú zložené zo zástupcov rôznych inštitúcií, takže ovplyvniť komisiu nemám vo svojej moci." Čaká, že sa jej Béla Bugár ospravedlní. On si stojí za svojím a je pripravený ísť v tom do dôsledkov - trvať na vyhlásení aj pred súdom.

Ubližujú jej?

Nebyť tejto kauzy, o Plhákovej by sa v serióznej tlači písalo málo. Verejnosť najviac zaujali jej výstrihy, medializované komplikácie s partnerským vzťahom a jej dovolenky v zahraničí. K imidžu serióznej političky jej nepomohla ani odpoveď na otázku, koľko členov má Európska únia. "Päť? Päťdesiat?" odpovedala vtedy na otázku Markízy. Podľa bývalého priateľa političky ju práve táto odpoveď veľmi mrzela.

"Ako narodená v znamení barana však chcela bojovať. Prekážalo jej, že ju neberú vážne," povedal expriateľ SME. Priznáva to aj ona sama: "Novinári si zrejme myslia, že čitateľov nezaujíma moja práca, že je lepšie stavať ma do nepríjemnej polohy, ktorá mne nevyhovuje." Pravda však je, že podľa exkolegov diskutovala Plháková minimálne na poslaneckom klube SDKÚ zriedka. Za rok a pol bola spolunavrhovateľkou dvoch zákonov, z ktorých jeden poslanci neprijali.

Ona si nemyslí, že je menej aktívna: "Nebudem menovať, ale podľa mňa je tu veľa kolegov, ktorí určite zaostávajú aj popri mne. Nemyslím si, že patrím k tým lenivým."

Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý: "Zuzana platí nováčikovskú daň, možno je tam trošku trémy, nezapája sa tak, lebo tie skúsenosti sú podstatne menšie, ako sú u starých harcovníkov, ako som napríklad aj ja. Ale Zuzka na to má, aby sa rozbehla a verím, že z nej bude jedna kvalitná poslankyňa."

Róbert Kaliňák zo Smeru, ktorý je rovnakým nováčikom v poslaneckých laviciach: "Veľmi ju nevnímam. Nie je u mňa vo výbore, ani nie je prispievateľom v diskusii k zákonom vzhľadom na bezpečnostnú problematiku, ktorej sa venujem. Ale pomerne často sa stáva, že pán predseda ju prosí, aby netelefonovala. Tým je v parlamente známa."

Ako do parlamentu

Zuzana Plháková sa dala na politickú dráhu už v osemnástich rokoch. Rodičia a staršia sestra boli členmi Demokratickej únie, členmi jej republikovej rady, ona bola spočiatku len pasívnym členom. Začiatky považuje za zložité. "Našli sa starší ľudia, ktorí chceli mať moc aj v našom meste. Bol to niekedy divoký zápas." Napriek tomu sa stala predsedníčkou miestnej organizácie.

"Potom sa všetko zbehlo rýchlo. Oslovili ma mladí SDKÚ - Nová generácia, či nechcem kandidovať do parlamentu. Na ich kandidátke som bola osmičkou. V primárkach strany som uspela najlepšie z mladých." Skončila na 19. mieste celoslovenskej kandidátky SDKÚ. Zároveň bola členkou krajského predsedníctva aj ústrednej rady.

"Pravdepodobne preto ma ľudia zvolili. Asi sa rozhodovali na základe informácií z počutia a na základe životopisu." Plháková to tvrdí napriek tomu, že v jej profesijnom životopise toho veľa nie je. Tri mesiace robila asistentku v stavebnej firme v Prahe, popri štúdiu pomáhala v advokátskej kancelárii, pol roka bola na ministerstve hospodárstva. Všetko krátkodobé pracovné pomery.

Tomáš Galbavý na rovnakú otázku - ako sa 26-ročná Zuzana Plháková dostala do parlamentu, SME povedal: "Legitímne. Prešla primárnymi voľbami. Krúžkovali ju, pretože je to atraktívna žena." On si ju váži nielen pre jej vizáž, ale aj "kvôli tomu, že je to vyštudovaná právnička". JÁN MALOCH

Aká bola študentka? Jej vstup do politiky šokoval Jolana Melichárková, triedna učiteľka na Základnej škole: "Až tak aktívne sa neprejavovala, nejako veľmi nevynikla. Veľmi pekne sa obliekala. Nebola vôbec výstredná. Zdá sa mi, že je taká istá nepriebojná aj v tom parlamente. Zdala sa mi skôr taká tichšia. Zapájala sa do súťaží, dobre sa učila. Možno aj na čisté jednotky. Bola som prekvapená, že sa dostala do parlamentu."

Mária Gábrišová, triedna učiteľka na gymnáziu : "Nebola ničím výnimočná. Neprejavovala sa výrazne, nebola nejako ambiciózna. Bola skôr tichšia, nepôsobila veľmi výstredne. Zdalo sa mi, že nemala okolo seba veľmi blízkych ľudí. Nebola veľmi výstrednou osobnosťou, zdala sa mi skôr priemerná. Veľmi ma šokovala, že sa dostala do politiky. Nepovedala by som to na ňu."

Tóno Martvoň, študent Právnickej fakulty UK: "Prejavovala sa ako spoločenská žena, ktorá bola cieľavedomá a vždy vedela, ako a kde sa všetko dá dosiahnuť. Určite ma prekvapilo, že sa dostala do parlamentu. Bola sympatická a vedela využívať svoj šarm. Zdala sa mi ako priemerná študentka, ani neviem o tom, že by sa nejakým spôsobom angažovala. Bolo tam viac ľudí, ktorí vynikali viac ako ona. Žila skôr spoločenským životom a ku všetkým bola veľmi priateľská a prívetivá." (jm)

Plháková: Som sklamaná

Denník SME sa Zuzany Plhákovej spýtal aj na politiku a parlament.

Naplnili sa vaše predstavy o aktívnej politike?

"Možno ani nie, lebo trošku ťažko sa tu človek orientuje, chvíľku to trvá. Ja ešte musím čeliť rôznym útokom novinárov a bulváru. Možno človek nie je až taký výrazný v parlamente, ale ja si stále myslím, že nie je podstatné to, ako človek pracuje v pléne, ale podstata práce spočíva vo výboroch."

Zostanete v politike?

"Čiastočne som tu z toho sklamaná, ja by som sa rada v budúcnosti venovala tomu, čo som študovala, čiže právu."


Kontroverznú blondínu má aj český parlament


Aj český parlament má vo svojich radoch mladú kontroverznú blondínku. Má 23 rokov a od slovenskej parlamentnej kolegyne Zuzany Plhákovej sa líši štyrmi podstatnými vecami.

Je členkou ultraľavicovej Komunistickej strany Čiech a Moravy, výrazne sa zapája do diskusie v parlamente, často interpeluje ministrov i premiéra, a objavuje sa v médiách výlučne v súvislosti s odbornými témami.

Ide o Kateřinu Konečnú, ktorá sa dostala do parlamentu v 21 rokoch ako jedna zo 41 poslancov KSČM. SME povedala, že pre vstup do ľavicovej strany ju presvedčilo rodinné prostredie a volebný program.

"Inklinovala som k nim odjakživa, otec bol pred novembrom 1989 hospodársky tajomník okresného výboru," priznáva Konečná a tvrdí, že sa u spolužiakov nikdy nestretla s negatívnym názorom na svoju osobu: "Bolo to o diskusii. Tak by to malo byť aj v politike."

Ministerka Petra Buzková z ČSSD magazínu Dnes pred týždňom povedala: "Ona do toho dorastie. Je strašne mladučká a zapálená pre vec a ja ju sledujem s veľkou dávkou sympatií. Naozaj sa snaží bojovať za svoje názory, ktoré sú ako u každého mladého človeka silné."

Konečná sa za minulý mesiac objavila v médiách v desiatich článkoch, týkajúcich sa výsostne odbornej problematiky. "Teraz konkrétne sa zasadzujem o problém, ktorý sa týka českých aj slovenských občanov - o vyriešenie zábran na československých hraniciach."

V tejto veci interpelovala nedávno premiéra Českej republiky a po jeho odpovedi presvedčila väčšinu parlamentnej snemovne, že jej Vladimír Špidla odpovedal nedostatočne a je potrebné sa k tomu vrátiť.

Zároveň bola spravodajkyňou navrhovanej zmluvy medzi Českou a Slovenskou republikou o novom režime na spoločných hraniciach, ktorý by mal podľa argumentov Konečnej prepadnúť minulosti, kam kvôli svojej represívnej povahe patrí.

Zmluva neprešla len o jediný hlas. Konečná: "Na Slovensku sa vlastne čaká na to, ako to dopadne v Čechách. S premiérom sme sa veľmi ostro pohádali. V interpeláciách budem pokračovať v snahe o zvrátenie súčasného stavu. Tie hranice obmedzujú základné ľudské práva."

Zo súkromia je Konečná ochotná prezradiť iba to, že jej jediným voľným dňom je nedeľa, keď sa venuje rodine, priateľom a známym. "Od pondelka do soboty je to na 99 percent práca politická."

Za čisto súkromnú vec považuje aj to, kam chodí na dovolenku. "Ale môžem vám povedať, že som za dva roky práce v parlamente nikde nebola." (smiech) Do zahraničia chodí len ako členka zahraničného výboru a zároveň pozorovateľka českého parlamentu v Európskom parlamente.

Vie teda, koľko členov má Európska únia? (smiech) "Teraz? To je test? Momentálne ich má 15 a bude ich mať 25."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 29 189
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 698
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 796
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 094
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 707
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 510
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 600
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 522
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 396
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 343
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Slovensko sa bojí míňať vakcíny, aby zostalo na druhú dávku.

20 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

2 h
 Milan Uhrík v končí v Kotlebovej strane.

Pozícia Kotlebu sa výrazne upevnila po zmene v stanovách.

2 h

Neprehliadnite tiež

Podľa meteorológov bude fujavica na viacerých miestach pokračovať do neskorého večera.

4m
Ursula von der Leyenová na online Svetovom ekonomickom fóre uviedla.

Šéfka eurokomisie bude za takúto dohodu lobovať na summite OSN o biodiverzite.

6m
Forenzní vyšetrovatelia na mieste útoku vo Frankfurte nad Mohanom.

K útoku došlo v blízkosti hlavnej vlakovej stanice.

9m
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf a šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Washington žiada Irán o návrat k plneniu záväzkov.

23m