Moskva 12. marca (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin (51), ktorý je jednoznačným favoritom nedeľňajších volieb hlavy štátu, oznámil dnes v Moskve zvýšenie dôchodkov s platnosťou od apríla, a to v priemere o 135 rubľov.
Najvyšší predstaviteľ Ruskej federácie, ktorý môže podľa prieskumov verejnej mienky rátať s podporou asi 70 percent oprávnených voličov, vyzval už vo štvrtok občanov, aby sa zúčastnili na víkendových prezidentských voľbách. "Iba vaša podpora dá budúcemu prezidentovi Ruska dôveru v jeho právomoci," uviedol Putin v televíznom prejave a dodal, že účasť na voľbách je jedinečným právom občanov ovplyvniť chod udalostí v ich vlasti.
Päť Putinových konkurentov, ktorých šance však pozorovatelia označujú za mizivé, opakovane poukázala na presilu štátnej propagandy. Líder ruských komunistov Gennadij Ziuganov dnes pred pozorovateľmi z Parlamentného zhromaždenia Rady Európy vyhlásil, že v predvolebnom boji absentovala rovnosť šancí, transparentnosť a demokracia, ktoré budú podľa jeho slov chýbať aj naďalej.
Práve malé šance potenciálnych súperov úradujúcej hlavy štátu viedli najsilnejšie opozičné strany k nenominovaniu svojich lídrov na prezidentský post.
Komunistickým kandidátom je preto namiesto Ziuganova málo známy agrárny politik Nikolaj Charitonov. Liberálnodemokratickú stranu Ruska Vladimira Žirinovského bude v nedeľňajšom súperení zastupovať niekdajší príslušník ochranky lídra strany Oleg Malyškin. Ďalšími kandidátmi budú popri Putinovom "spojencovi", predsedovi Rady federácie Sergejovi Mironovovi ešte ľavicový nacionalista Sergej Glaziev a liberálka Irina Chakamadová.
Vzhľadom na rozlohu Ruskej federácie, ktorej územie sa nachádza v 11 časových pásmach, sa voľby začnú na Ďalekom východe už v sobotu o 21.00 hod SEČ a skončia sa na západe krajiny, v enkláve Kaliningrad v nedeľu o 19.00 hod SEČ.
O prezidentovi krajiny môže rozhodnúť viac ako 109 miliónov oprávnených občanov krajiny. Podmienkou je dovŕšených 18 rokov. Spolurozhodovať budú aj Rusi žijúci v zahraničí, nie však občania odpykávajúci si trest vo väzení alebo právoplatne odsúdení.
Ak by účasť voličov nedosiahla 50-percentnú hranicu, voľby by bolo potrebné zopakovať, avšak bez kandidátov zodpovedných za nízku účasť. Ak by ani jediný z uchádzačov nezískal 50 percent hlasov, potom by sa v priebehu 21 dní muselo uskutočniť druhé kolo volieb za účasti dvoch najúspešnejších kandidátov z prvého kola.
Na volebnom lístku figuruje aj kolónka proti všetkým. Ak by podiel voličov, ktorí si spomedzi kandidátov nedokázali vybrať prevýšil zisk víťaza volieb, hlasovanie by bolo neplatné.
Prvé odhady volebných výsledkov by mali byť známe krátko po uzavretí posledných volebných miestností. Do pondelka rána by podľa oficiálnych zdrojov malo byť sčítaných asi 90 percent všetkých odovzdaných volebných lístkov.
Vladimir Putin, ktorý nahradil na Silvestra 1999 vo funkcii svojho predchodcu Borisa Jeľcina, získal v prezidentských voľbách v marci 2000 52,94 percenta hlasov.