Štrasburg/Brusel 11. marca (TASR) Európsky parlament dnes odmietol výzvu skupiny zelených poslancov, aby Európska komisia pokračovala s monitorovaním situácie Rómov na Slovensku aj po jeho vstupe do EÚ.
Europoslanci schválili v Štrasburgu poslednú správu o pripravenosti vstupujúcich krajín, do ktorej zelené poslankyne Elisabeth Schroedterová a Nelly Maesová navrhovali zaradiť spomínanú výzvu.
Ich text vyjadroval tiež znepokojenie nad nedávnou vzburou slovenských Rómov, ktorú označoval nielen za dôsledok hospodárskej politiky vlády, ale aj pokračujúcej diskriminácie rómskej populácie. Europoslanci však počas dnešného hlasovania návrh zelených zamietli. Požiadavka voči komisii, aby sledovala rómsku situáciu na Slovensku aj po jeho vstupe, bola nezvyčajná, komisia totiž do vnútorných vecí členských štátov nezasahuje.
Situáciu menšín v SR bude však naďalej sledovať Európsky parlament, ktorý každoročne vydáva veľkú správu o stave ľudských práv v členských štátoch únie.
Do slovenskej časti dnešnej správy europarlamentu sa ale dostala prísnejšia formulácia pôvodného textu o Rómoch.
Zatiaľ čo parlamentný spravodajca pre SR Jan Marinus Wiersma pôvodne navrhoval len vyjadriť podporu slovenskej vláde v úsilí o zlepšovanie postavenia Rómov, poslanci odhlasovali text, ktorý "vyzýva" vládu na prijatie príslušných opatrení na urýchlené zlepšenie ekonomických a sociálnych podmienok Rómov.
Schválená zmena je spojením dvoch pozmeňovacích návrhov, ktoré predložili socialisti Hannes Swoboda a Jannis Sakellariu a skupina zelených na čele s Maesovou.
Okrem Rómov upozorňuje slovenská časť správy na potrebu ďalšieho boja proti korupcii, vyzýva na ďalšiu prípravu na čerpanie eurofondov, zmenšovanie priepasti v rozvoji regiónov, žiada zabezpečiť, aby tvrdé reformy nepostihovali najviac najslabšie sociálne skupiny.
Očakáva tiež rýchle prijatie zákonov o konflikte záujmov a preukazovaní pôvodu majetku a žiada Európsku komisiu, aby posúdila, či slovenský zákon o registrácii cirkví je v súlade s medzinárodným právom.
Jedným z hlavných posolstiev všeobecnej časti správy je, že budúci členovia by ani po vstupe nemali poľaviť v úsilí a riešení problematických oblastí. Poslanci tiež vyzvali pristupujúce krajiny, aby ďalej zlepšovali bezpečnosť vonkajších hraníc EÚ a účinne bojovali proti korupcii a organizovanému zločinu.
Súčasné členské štáty únie, ktoré obmedzujú prístup ľudí z nových krajín na svoje pracovné trhy, správa vyzýva, aby podrobne sledovali migračné prúdy a obmedzenia voľného pohybu čo najskôr zrušili.
Ide o poslednú správu parlamentu o pripravenosti budúcich členských štátov pred ich vstupom do únie plánovaným na 1. mája. Samotný Wiersma priznáva, že jej význam je skôr symbolický a nemá už žiadny vplyv na prijatie Slovenska do EÚ.