Mannheim 10. marca (TASR) - Nemčina sa stáva čoraz jednoduchším a flexibilnejším jazykom a vo väčšej miere toleruje odchýlky od doterajšieho stavu, povedal v rozhovore pre nemeckú agentúru DPA riaditeľ Ústavu nemeckého jazyka v Mannheime Ludwig Eichinger.
Príčinou tohto javu je hlavne vplyv televízie, konštatovali účastníci trojdňového kongresu germanistov v Mannheime.
So zmenami sa možno stretnúť v krátení koncoviek pri časovaní slovies, keď v prvej osobe jednotného čísla vypadáva koncovka "e": ich essď namiesto ich esse, a v nedodržovaní inak pevnej štruktúry nemeckej vety. Písomný prejav tieto odchýlky ešte neuznáva a považuje ich za chyby, v hovorovej reči sú však negramatické konštrukcie veľmi časté.
Jazykovedci ďalej konštatujú, že hovorená reč má pomerne veľký vplyv aj na písomný prejav. Jeden z tradičných výkladových slovníkov nemeckého jazyka, Lexikon Duden, preberá do novších vydaní čoraz častejšie výrazy poznamenané hovorovým štýlom. Nemeckí jazykovedci sa domnievajú, že je nezmyslom vylučovať zo štandardného jazyka rečové varianty.
Pre väčšinu lingvistov nie sú prípadné odchýlky od doterajších pravidiel nijakým problémom. "Neplačeme nad zánikom západnej civilizácie, ale približujeme sa k európskej skutočnosti," hovorí Eichinger. Podobným vývojom prechádzajú aj ďalšie európske jazyky. Hovorová angličtina sa napríklad už dávno odlišuje od predpísanej písomnej formy.
3 jč pel