Londýn 10. marca (TASR) - Rodinní príslušníci piatich britských občanov, ktorých Američania väznili na Guantáname, privítali ich návrat do Británie s rozhorčením.
"Samozrejme, že som rozčúlený. Prečo by mal byť zatknutý?" cituje londýnsky denník Guardian otca väzňa Ruhela Ahmeda, jedného z pätice Britov, ktorých previezli na londýnsku policajnú stanicu Paddington Green hneď po tom, ako sa v sprievode policajnej protiteroristickej jednotky vrátili na palube vojenského lietadla Kráľovských vzdušných síl z Guantánama do vlasti.
Podľa dnešnej londýnskej tlače celý prípad odhaľuje veľa o vzťahoch medzi Londýnom a Washingtonom. Väčšina novín sa zhoduje na tom, že je to nerovné partnerstvo.
"Päť väzňov je späť v Británii, štyroch stále zadržiavajú na území nikoho na okraji Kuby. To je výsledok takmer dvojročného vyjednávania medzi Londýnom a Washingtonom. A to ani náhodou nestačí," konštatuje Independent.
Celá záležitosť okolo britských väzňov na Guantáname podľa Independentu len dokazuje, aký prázdny je termín zvláštne vzťahy, ktorý politici uplatňujú na všetko, čo sa odohráva v diplomatickej rovine medzi Britániou a Spojenými štátmi.
Guardian sa tiež pozastavuje nad tým, že britský minister vnútra David Blunkett ponechal štyroch zvyšných britských väzňov na Guantáname ich osudu, presnejšie vojenskému tribunálu.
"Bolo by lepšie, keby použil ostrejšie slová na adresu navrhovaných vojenských komisií, ktoré nekritizuje len britský najvyšší štátny zástupca, ale aj americkí advokáti z ministerstva obrany. V prípade väzňov na Guantáname je potrebné zorganizovať riadne súdne procesy, pri ktorých by sa vyšetrili všetky obvinenia tak, ako sa to stalo v prípade jediného amerického občana zatknutého pri operácii v Afganistane," dodáva Guardian.