Miami 10. októbra (TASR) - Antrax, ktorého nedávny výskyt v USA usmrtil jedného pacienta na Floride a smrteľne nakazil ďalšie dve osoby, mohol byť vyrobený v laboratóriu v štáte Iowa pred 50 rokmi.
Pre americkú televíznu stanicu CNN to povedali zdroje blízke vyšetrovaniu prípadov smrteľnej nákazy baktériami antraxu.
Vyšetrovatelia však varujú, že testy, ktoré by dokazovali umelý pôvod baktérií antraxu, ešte nie sú kompletné a treba na nich ešte pracovať. Pozitívny výsledok laboratórnych testov by však znamenal, že reťazec smrteľných baktérií bol vyrobený človekom, čo by posunulo prípad z lekárskeho ku kriminalistickému vyšetrovaniu.
Prvou obeťou bakteriálnej nákazy antraxu bol Robert Stevens, fotograf bulvárneho denníka Sun v meste Boca Raton na juhovýchode Floridy, ktorý zomrel minulý týždeň v piatok. Výskyt smrteľného ochorenia o niekoľko dní zaznamenali aj u druhého zamestnanca toho istého denníka, ktorý pravdepodobne prišiel do styku s baktériami v redakcii.
Podľa vyšetrovateľov reťazec baktérií, ktorými bol infikovaný Stevens, bol ten istý, aký sa našiel aj u druhého zamestnanca denníka Sun. Spóry baktérií sa našli aj na klávesnici Stevensovho počítača.
Účelom umelej výroby reťazca baktérií antraxu v 50. rokoch boli podľa uvedeného zdroja, ktorý hovoril so CNN, vedecké potreby. Vedci vtedy údajne hľadali možnosti jeho využitia pre výskumné účely.
Čo sa však s baktériami stalo potom a ako sa vlastne po toľkých rokoch objavili v redakcii denníka na Floride, zostáva záhadou, ktorú vyšetrovatelia zatiaľ nerozlúštili.
Podľa hovorcu Centra kontroly a prevencie chorôb (CDC) v meste Atlanta bakteriálne spóry, ktoré spôsobili výskyt dvoch prípadov smrteľného ochorenia, boli "do budovy na Floride zavedené." Podľa jeho slov boli baktérie antraxu do redakcie denníka Sun vnesené pravdepodobne v malej nádobe, čo je v protiklade s tvrdením, že sa do budovy mohli dostať cez ventiláciu alebo klimatizačný trakt.
Tretia osoba, u ktorej bolo podozrenie, že sa tiež nakazila antraxom, je od utorka v nemocnici v štáte Virgínia. Po úvodných vyšetreniach a testoch, ktoré lekári vykonali hneď ako u pacienta spozorovali potenciálne príznaky smrteľného ochorenia, sa však ukázalo, že išlo len o falošný poplach.
Prvé príznaky inhalácie antraxu - najsmrtonosnejšej zo všetkých troch línií ochorenia - spočiatku veľmi pripomínajú príznaky chrípky. Po nich však rýchlo nasledujú vážne problémy s dýchaním a šok, čo sa často končí smrťou.
K nakazeniu zvyčajne dochádza cez dýchací systém organizmu - vdýchnutím baktérií, ako aj konzumáciou kontaminovaných potravín a cez poškodené kožné tkanivo. Antrax sa neprenáša kontaktom s infikovanou osobou.
Vyšetrovanie teroristických útokov na USA z 11. septembra nevylúčilo aj možnosť útokov biologickými a chemickými zbraňami. Medzi najrizikovejšie spôsoby, ktoré by teroristi eventuálne mohli použiť na rozšírenie chemických toxínov a smrteľných baktérií podľa odborníkov a stratégov patria práškovacie lietadlá používané v poľnohospodárstve a kamióny prepravujúce nebezpečný náklad.