Londýn 8. marca (TASR) - Americký prezident George W. Bush a britský premiér Tony Blair pravdepodobne vedeli, že vo svojich argumentoch na podporu vojenského zásahu zveličujú hrozbu zo strany Iraku, tvrdí bývalý hlavný zbrojný inšpektor OSN Hans Blix.
Bush a Blair ignorovali niekoľko upozornení, ktoré obsahovali správy tajných služieb o irackých jadrových, chemických alebo biologických zbrojných programoch, uvádza Blix v knihe o svojom pohľade na obdobie pred vojnou.
Podľa jeho slov bolo "pravdepodobné, že vlády si boli vedomé, že preháňajú hrozby, ktoré vnímali, aby získali politickú podporu, ktorú by inak nemali."
Blix bol v rokoch 1981-97 riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a neskôr, do roku 2003, šéfom Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC).
Na iných miestach knihy Odzbrojovanie Iraku - Pátranie po zbraniach hromadného ničenia, ktorá sa začne predávať v utorok, sa zdá, že bývalý švédsky diplomat zmiernil svoju kritiku najvyšších britských a amerických predstaviteľov.
"Netvrdím, že Blair a Bush hovorili v zlej viere, no tvrdím, že z ich strany alebo od ich blízkych poradcov by nebolo treba veľa kritického myslenia, aby predišli vyhláseniam, ktoré zavádzali verejnosť," píše Blix.
V demokratických štátoch je samozrejmé a prijímané, že vlády musia zjednodušovať komplexné medzinárodné záležitosti pri ich vysvetľovaní verejnosti. "Nie sú však predajcami tovaru, ale lídrami, od ktorých by sa mala žiadať určitá úprimnosť, keď nesú zodpovednosť za vojnu a mier na svete," uvádza Blix.
Blix sa podľa vlastných slov tiež domnieval, že zosadený iracký prezident Saddám Husajn mal ilegálne zbrane, nebol však ochotný to deklarovať ako fakt, pokým by nevidel konkrétne dôkazy. Tie tím jeho inšpektorov v Iraku nikdy nenašiel.
"Mnoho spravodajských služieb, vrátane francúzskej, bolo presvedčených, že zbrane hromadného ničenia sa naďalej nachádzali v Iraku, no nemali sme žiadne dôkazy," napísal Blix. Citoval však francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, podľa ktorého sa spravodajské služby niekedy "navzájom omámia".
V rozhovore pre tlačovú agentúru Reuters Blix vyhlásil, že Bush a Blair poškodili hodnovernosť samých seba i OSN, všetci ju však získajú späť. Poukázal tiež na medzičasom spochybnené britské tvrdenie, že Irak mohol použiť zbrane hromadného ničenia do 45 minút od rozkazu.
"Museli si aspoň napoly uvedomovať, že toto je možno trochu prehnané... Zámerom bolo podľa mňa vytvoriť u čitateľov dojem, že čelia niečomu zlovestnému," vyhlásil Blix s tým, že k takýmto tvrdeniam bolo treba dodať "skôr otázniky než výkričníky".
Blix predpokladá, že jeho samého i jeho inšpektorov odpočúvali západné spravodajské služby v snahe zistiť, čo si myslia. "Ak nás odpočúvali, je škoda, že lepšie nepočúvali, čo sme hovorili," dodal.