
O tento pozemok podnikateľom šlo.
FOTO - SLAVOMÍR LESŇÁK
Veľkolepé podnikateľské plány manželky Roberta Fica stroskotali. Akciová spoločnosť R. F. Development s konečnou platnosťou nezíska lukratívnu zákazku na výstavbu bytov v lokalite Rusoviec pri Bratislave. Predsedníčkou dozornej rady tam je Svetlana Ficová. Na stretnutí s občanmi v októbri 2003, kde firma projekt predstavovala, bol prítomný aj predseda Smeru. Jeho účasť bola dopredu uvedená v pozvánkach.
Poslanci Miestneho zastupiteľstva v Rusovciach zablokovali projekt minulý týždeň v utorok. O neodsúhlasení návrhu zmeny územného plánu v lokalite Nová farma, kde sa mali byty stavať, rozhodol jediný hlas. Päť poslancov Rusoviec bolo za, 4 proti a 2 sa zdržali. Politická príslušnosť tu nehrala úlohu - poslanci za tie isté kluby hlasovali rôzne.
Občania Fica neprijali
Podľa informácií SME spoločnosti R. F. Development tak neprešiel už tretí návrh na výstavbu bytov v tejto lokalite. Prvý bol v objeme 2000 bytov, druhý okolo 1000 bytov a tretí v objeme 300 bytov. Fico sa angažoval pri prvom, októbrovom návrhu. V sále presviedčal s ostatnými zástupcami firmy starousadlíkov, aby s výstavbou bytoviek súhlasili. Leták firmy, vhadzovaný do schránok, im za to ponúkal 100-tisíc korún.
"Pán Fico, ste veľký bojovník proti úplatkárstvu a nás chcete uplatiť?" ozval sa vtedy 75-ročný pán Lichter z hľadiska. "Rusovce sa stali dojnou kravou pre podnikateľov!" Robert Fico ich ubezpečoval, že záleží len na nich, či budú súhlasiť. Podľa poslanca mestského zastupiteľstva v Rusovciach Jozefa Mallineritsa "dal Fico odvtedy od Rusoviec ruky preč".
Robert Fico SME povedal, že firma R. F. Development už po minulotýždňovom rozhodnutí nebude vyvíjať žiadnu činnosť. "Bola zriadená iba na účely projektu Rusovce, takže vlastne tým sa to všetko končí. A nevidím nejaký dôvod, aby som bol zapájaný do diskusie na túto tému." Firmu oficiálne zastupuje podnikateľ Aaron Kedar, ktorý je v nej podľa obchodného registra vedený ako člen dozornej rady pod menom Fridrich Kardoš.
Kedar je Kardoš len v SR
Podľa dostupných informácií je meno Fridrich Kardoš občianskym menom nemeckého podnikateľa izraelského pôvodu Aarona Kedara na slovenskom území. Mená Kedar a Kardoš sa v obchodnom registri Slovenskej republiky objavujú vo výpisoch viacerých firiem. Niektoré z nich vykonávali činnosť, v ktorej došlo k preceneniu vlastných možností a pri ich činnosti sa viackrát zamieňali mená Kardoš a Kedar.
Podľa týždenníka Plus 7 dní je meno Aaron Kedar navyše známe z politických kruhov blízkych HZDS a Smeru. On sám nám to nepotvrdil ani nevyvrátil. Po telefonáte SME na Kedarov-Kardošov mobilný telefón podnikateľ skonštatoval, že je na služobnej ceste v zahraničí a nemôže s nami hovoriť. Robert Fico nám povedal: "Nepoznám žiadne súvislosti takéhoto charakteru. Pán Kedar povedal, že je tu záujem vytvárať nejakú bublinu okolo jeho osoby."
Autor: SLAVOMÍR LESŇÁK, jm