Crawford/Tripolis 6. marca (TASR) - Líbya dnes zaslala do USA všetko známe zostávajúce zariadenie spájané s jej programom vývoja jadrových zbraní, ako aj rakety dlhšieho doletu a odpaľovacie zariadenia. Dnes to oznámil Biely dom.
V rámci reorganizácie kabinetu Tripolis vymenoval ropného experta Fethiho Omara bin Čiwániho za prvého ministra energetiky po viac ako piatich rokoch. K vymenovaniu došlo pred rokovaniami o návrate amerických ropných firiem po zrušení niektorých sankcií, ktoré USA uvalili na Líbyu.
Najaté plavidlo s 500 tonami zariadenia Líbyu opustilo dnes a je na ceste na bližšie nešpecifikované miesto v USA, uviedol hovorca Rady pre národnú bezpečnosť (NSC) Sean McCormack.
Zásielka obsahuje všetky známe líbyjské súčiastky centrifúg a všetko zariadenie z jej bývalého zariadenia na spracovanie uránu. Biely dom dodal, že loď preváža aj všetky líbyjské rakety s dlhším doletom, vrátane piatich Scudov, ako aj všetko príslušné zariadenie, vrátane odpaľovacieho. Cormack dodal, že USA v nedeľu začnú s líbyjskými predstaviteľmi rozhovory o preškoľovaní líbyjských zbrojných vedcov.
Líbya v decembri oznámila, že sa vzdá všetkých snáh o získanie jadrových, chemických a biologických zbraní. Tiež umožnila americkým inšpektorom prehľadať jej zbrojné strediská a odstrániť citlivé zariadenie.
V reakcii na tento postup administratíva amerického prezidenta Georgea W. Busha vo februári oznámila, že dovolí americkým ropným firmám otvoriť rokovania o ich návrate do Líbye. Vláda tiež zrušila zákaz cestovať na americký pas do tejto krajiny. Okrem toho administratíva umožnila Líbyi vytvoriť diplomatické zastúpenie vo Washingtone, krátko predtým v Tripolise vytvorilo svoju základňu niekoľko amerických diplomatov.
V rámci reorganizácie kabinetu Líbya nahradila ministra financií, premiér a minister zahraničných vecí zostali vo svojich funkciách. Rozhodnutie najvyššieho výkonného a zákonodarného orgánu, ľudového kongresu, oznámila štátna televízia.
Líbya, členský štát Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), bola bez ministra energetiky viac ako päť rokov, po tom, čo líder Muammar Kaddáfí post symbolicky zrušil, aby dal väčšiu váhu svojej politike diverzifikácie hospodárstva krajiny, ktorá je závislá na ťažbe ropy.
Západní diplomati pôsobiaci v Tripolise vymenovanie ministra energetiky očakávali, keďže v ropnom a plynárenskom sektore sa najskôr prejaví oteplenie vzťahov so Západom.
Od zvýšenia podielu Líbye na dodávkach ropy sa v nasledujúcich rokoch očakáva uvoľnenie napätého trhu s touto strategickou surovinou.
Líbyjská vláda chce do krajiny prilákať zahraničné investície a novú technológiu, čím by sa mala do roku 2010 zvýšiť ťažobná kapacita na dva milióny barelov ropy denne zo súčasných 1,4 milióna.