ardovať Irak.
Vyhlásenie vydala prezidentská kancelária v Belehrade vo štvrtok po tom, ako sa Koštunica stretol s irackým veľvyslancom v Juhoslávii Samirom Sadumom na diplomatovu vlastnú žiadosť.
Prezident Koštunica tieto správy dôrazne popiera, uvádza sa vo vyhlásení jeho kancelárie. Príležitosť schôdzky s irackým veľvyslancom zároveň využil na to, aby "odsúdil nálety na Irak a poukázal na zásadu Juhoslávie, že žiaden problém vo svete sa nedá riešiť prostredníctvom politiky sankcií a vojenskej odvety," dodáva vyhlásenie.
Britský denník Independent s odvolaním sa na nemenované zdroje ministerstva obrany vo svojom štvrtkovom vydaní napísal, že Spojeným štátom a Veľkej Británii pomohli naplánovať piatkový letecký útok na predmestie Bagdadu práve kľúčové informácie Koštunicovej vlády.
Denník citoval anonymný zdroj, podľa ktorého Belehrad poskytol USA a Británii podrobnosti o optickom radarovom systéme dodávanom Iraku za vlády Koštunicovho predchodcu Slobodana Miloševiča.
"Dozvedeli sme sa o tom vďaka Koštunicovmu režimu. Počuli sme to od Srbov, ktorí tam boli a aktívne sa zúčastňovali na výstavbe podzemných zariadení v Iraku," citoval denník Independent anonymný vysokopostavený zdroj britského rezortu obrany.
Prezident Koštunica však tieto obvinenia dôrazne poprel a zdôraznil, že Juhoslávia si chce naďalej zachovať dobré vzťahy s arabským svetom.
Juhoslovanský prezident a iracký veľvyslanec podľa vyhlásenia kancelárie na štvrtkovej schôdzke diskutovali o potrebe pokračovať v hospodárskej spolupráci medzi oboma krajinami. "Skutočnosť, že Juhoslávia sa obrátila k Európskej únii, ešte neznamená, že bude ignorovať vzťahy s ostatnými krajinami, najmä arabskými," zdôrazňuje Belehrad v oficiálnom vyhlásení.
V Belehrade sa všeobecne vedelo, že Juhoslávia za Miloševiča - zúfalo hľadajúca spojencov počas dlhých rokov medzinárodnej izolácie kvôli jeho balkánskej politike - udržiavala vojenské zväzky s niektorými protizápadnými krajinami, vrátane Iraku. Podľa zdroja, na ktorý sa odvolával britský denník Independent, však neexistuje "absolútne žiadny náznak" toho, že by takéto vzťahy pokračovali aj za Koštunicovej vlády.