ushom, vyjadril pochopenie pre obavy USA z globálneho šírenia jadrových zbraní.
Aj napriek tomu, že zatiaľ nebol predložený žiaden konkrétny návrh, Blair konštatoval, že Washington koná správne, ak chce diskutovať o plánoch na vybudovanie NMD so svojimi spojencami a "kľúčovými krajinami".
"Vo svete prebieha šírenie jadrových zbraní, vyvíjajú sa zbrane hromadného ničenia, a považujem za správne a rozumné, ak budeme diskutovať o spôsoboch riešenia vo vzťahu k útočným aj obranným systémom," povedal Blair.
Britský ministerský predseda odpovedal záporne na otázku CNN, či bude proti NMD. "Nie, chápeme a zdieľame obavy Spojených štátov," povedal Tony Blair.
Blair privítal spôsob, akým Bushova administratíva pristupuje ku kontroverznej otázke protiraketovej obrany. Premiér konštatoval, že je možné nájsť také riešenie, ktoré by vyhovovalo záujmom USA a zároveň aj záujmom ďalších členských štátov NATO a Ruska.
Britský premiér, ktorý pricestoval do USA vo štvrtok večer, sa dnes zúčastní na spoločnej večeri so šéfom Bieleho domu a neskôr odcestuje s prezidentom a prvou dámou Spojených štátov Laurou Bushovou do víkendového prezidentského sídla v Camp Davide.
Americký prezident Bush tvrdí, že USA prikročia k realizácii NMD, proti ktorému sa ostro stavajú Rusko, Čína i niektoré západoeurópske krajiny. Podľa kritikov plánovaného amerického protiraketového štítu by realizácia NMD vyvolala nové kolo horúčkovitého zbrojenia.