Belehrad 5. marca (TASR) - Bezprostredne po vymenovaní novej srbskej vlády sa objavili informácie o spornej minulosti dvoch ministrov a popredných predstaviteľoch Demokratickej strany Srbska (DSS) premiéra Vojislava Koštunicu. Dotyčnými sú minister vnútra Dragan Jočič a spravodlivosti Zoran Stojkovič.
Podľa miestnych médií Jočiča (43) spolu s komplicom belehradský súd pred 23 rokmi odsúdil za vlámanie do kiosku a krádež na šesť mesiacov väzenia s podmienečným odkladom.
Koštunica sa Jočiča - ktorý si dal za úlohu nastoliť poriadok a vyriešiť vraždy z čias a po ére vlády Slobodana Miloševiča - zastal a vyhlásil, že minister vnútra má jeho dôveru. Ako dodal, vláda sa nebude zaoberať senzácie chtivými informáciami. V prípade, že sa objavia vážne skutočnosti, kabinet vyvodí jasné dôsledky. Jokič záležitosť zatiaľ nekomentoval.
O veľký rozruch v kruhoch intelektuálov sa postaralo vymenovanie Stojkoviča (58) za ministra spravodlivosti. Stojkovič sa totiž ako predseda senátu belehradského okresného súdu v roku 1984 podieľal na "poslednom stalinistickom procese v Európe", uviedol denník Danas.
V procese proti "Šestke", ako sa hovorilo obvinenej skupine belehradských disidentov, išlo o umlčanie voči komunistickému režimu kritickej inteligencie. Z politického hľadiska bol za priebeh procesu zodpovedný vtedajší šéf belehradských komunistov Slobodan Miloševič.
Šestica čelila obvineniam z toho, že na stretnutiach v súkromných bytoch nesprávne interpretovala "úspechy ľudovooslobodzovacej vojny a socialistického rozvoja, ako aj rolu juhoslovanskej komunistickej strany".
Na stretnutiach sa často zúčastňoval aj Milovan Djilas, počas druhej svetovej vojny jeden z najbližších spoločníkov neskoršieho komunistického lídra Josipa Broza Tita, s ktorým sa však neskôr názorovo rozišiel. Djilas je označovaný za prvého disidenta vo východnej Európe.
Srbský najvyšší súd v prípade "Šestky" v odvolacom konaní vynesené tresty väzenia zmenil, len jeden z obvinených skončil na dva roky za mrežami.
Stojkovič nepoprel, že v spornom procese figuroval ako predseda senátu. Dodal však, že išlo o otvorený proces a proti jeho priebehu nevzniesli námietky ani prítomní pozorovatelia z organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI).