Premiér Wen Ťia-pao v otváracom prejave prisľúbil pokračovanie hospodárskeho rasu a zvýšenie príjmov na vidieku. Tiež prisľúbil, že vedenie krajiny bude "energicky pokračovať" v modernizácii ozbrojených síl.
Jedným z bodov programu zasadania bezzubého zákonodarného zboru je aj schválenie nového vojenského rozpočtu, ktorý majú zverejniť v sobotu, pár dní pred taiwanskými voľbami a referendom o raketách, ktoré Čína namierila na ostrov.
Wen zopakoval princíp vládnej politiky, podľa ktorej Peking "nikdy nikomu nedovolí, aby oddelil Taiwan od Číny". Zároveň však zdôraznil, že uprednostňuje mierové riešenie.
"Urobíme všetko, čo sa dá, aby sa dosiahlo mierové znovuzjednotenie vlasti," povedal. Taiwan a Čína idú vlastnými cestami od roku 1949, keď po občianskej vojne kontinentálnu Čínu ovládli komunisti a dovtedajšia vláda sa uchýlila na ostrove. Peking Taiwan považuje za odštiepeneckú provinciu.
Čína pohrozila, že v prípade potreby alebo akýchkoľvek formálnych krokov k nezávislosti Taiwanu, ostrov obsadí silou. Wen dodal, že vedenie "stupňuje úsilie" s cieľom zaistiť, že čínska armáda bude pripravená na akékoľvek úlohy.
Jedným z kľúčových bodov zasadania je zmena ústavy, ktorou sa zakotví právo na súkromný majetok. Komunistická strana tento krok už schválila a je isté, že parlament nebude konať inak.
Wen vyhlásil, že v roku 2004 očakáva sedempercentný rast čínskej ekonomiky a za dôležitú prioritu označil vytiahnutie stámiliónov čínskych vidiečanov z chudoby.
Tiež sa zameral na rozvoj súkromnej spotreby, dôležitého piliera ekonomickej reformy, ktorá za jednu generáciu previedla Čínu od plánovaného hospodárstva k experimentu so súkromným podnikaním. Podľa niektorých názorov súčasná Čína už nie je z ekonomickej stránky v skutočnosti vôbec komunistická.
Tohtoročné zasadanie parlamentu sa koná po prepuknutí epidémie vtáčej chrípky. V tejto súvislosti sa pripisuje mimoriadna dôležitosť zlepšeniu opatrení proti šíreniu chorôb, osobitne po minuloročnej epidémii pľúcnej choroby SARS, za čo si Čína zo strany medzinárodných organizácií vyslúžila kritiku za nedostatočnú reakciu a zahmlievanie skutočného stavu.
Parlament tiež posúdi opatrenia na boj proti korupcii, nie je však známe, či sa plánuje prijatie nejakých právnych zmien.