Záhreb 4. marca (TASR) - Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vzniesol žaloby proti dvom penzionovaným chorvátskym generálom za ich rolu počas srbsko-chorvátskeho konfliktu z rokov 1991-95. S odvolaním sa na neoficiálne zdroje to dnes oznámila chorvátska štátna televízia HRT.
Podľa HRT prokuratúra ICTY chorvátsku vládu o vznesení žaloby proti generálom Ivanovi Čermakovi a Mladenovi Markačovi informovala pred týždňom.
Hlavná prokurátorka haagskeho tribunálu OSN Carla del Ponte nedávno avizovala vznesenie žaloby proti viacerým bývalým chorvátskym generálom.
Informácie HRT potvrdil aj západný diplomat citovaný agentúrou AFP. "Obaja generáli nedávno dostali oznámenie o ich obžalovaní," povedal diplomat, ktorý si neželal byť menovaný.
Žaloba sa týka chorvátskej ofenzívy v oblasti mesta Knin z roku 1995, pri ktorej Záhreb získal kontrolu nad územím, ktoré po vyhlásení chorvátskej nezávislosti obsadili secesionistickí chorvátski Srbi podporovaní Belehradom. Po operácii bolo zabitých množstvo srbských civilistov. V čase ofenzívy bol Čermak civilným administrátorom Kninu a Markač veliteľom špeciálnych jednotiek polície. V minulosti oboch generálov v Záhrebe vypočuli vyšetrovatelia tribunálu.
Zverejnenie žaloby sa očakáva v nasledujúcich dňoch. Generálom hrozí zatknutie až po zverejnení žaloby. Čermak v jednom rozhovore začiatkom týždňa vyhlásil, že v prípade obvinenia sa tribunálu vzdá dobrovoľne.
Spolupráca s ICTY je jedným z najväčších problémov Chorvátska pri snahách o integráciu do EÚ. Otázka spolupráce s Haagom sa sústredí okolo prípadu generála Anteho Gotovinu, ktorý sa od vznesenia žaloby z júla 2001 skrýva.
ICTY doteraz obžaloval troch chorvátskych generálov: Gotovinu, Rahima Ademiho a Janka Bobetka.
Ademi sa tribunálu dobrovoľne vzdal v roku 2001 a ten ho v roku 2002 do otvorenia procesu prepustil na slobodu. Bobetka chorvátska vláda odmietla vydať a ten vo veku 83 rokov zomrel v Záhrebe.
V Chorvátsku v decembri vystriedal pri moci sociálnodemokratickú vládu konzervatívny kabinet na čele s Chorvátskym demokratickým spoločenstvom (HDZ). HDZ, ktoré v Chorvátsku vládlo celé 90. roky, sa za štyri roky v opozícii zbavilo nacionalistického imidžu a premiér Ivo Sanader, považovaný za umierneného politika, prisľúbil, že s Haagom bude spolupracovať. Elektrorát HDZ však tvoria občania, ktorí nie sú spolupráci s ICTY naklonení, čo môže podľa analytikov spôsobiť vláde problémy.