EÚ: Najdôležitejšie správy z 9. októbra

BRATISLAVA 10. októbra (SITA) - ÚTOK: Ranné letecké útoky na Kandahár a Kábul V Kandaháre, sídle vládnuceho hnutia Taliban, ako aj v Kábule bolo v utorok ráno počuť streľbu protileteckej ochrany a tri silné výbuchy. Informovala o tom americ

ká spravodajská televízna stanica CNN, podľa ktorej v protileteckej obrane boli využité aj rakety zem-vzduch. NIjaké americké ani britské lietadlo však nebolo zasiahnuté.

INTEGRÁCIA: SR na konvente o budúcej EÚ so štatútom pozorovateľa

Slovensko a ďalšie kandidátske krajiny nebudú mať na konvente o budúcnosti Európskej únie, ktorý sa začne na budúci rok, hlasovacie právo a dostanú iba štatút aktívneho pozorovateľa. V praxi to znamená, že budú na tejto diskusii zastúpené podobne ako členské štáty Únie jedným predstaviteľom vlády a dvoma poslancami parlamentu. Ako pozorovatelia sa však nebudú môcť zúčastniť na prijímaní rozhodnutí, aj keď sa budú týkať fungovania Únie v období, keď už budú jej členmi. Cieľom konventu, ktorý bude pracovať 12 až 15 mesiacov, je pripraviť varianty dohôd, ktoré majú vzísť z ďalšej medzivládnej konferencie, zvolanej na rok 2004. Tá by mala priniesť kompletnú revíziu Zmluvy o EÚ a konkrétne zjednodušenie textu zmluvy a definovať prerozdelenie právomocí medzi Úniou a členskými štátmi.

DZURINDA: Odpoveďou na útoky teroristov je ešte silnejšie držať spolu

Správnou odpoveďou na výzvu teroristov je držať spolu ešte silnejšie, viac ako kedykoľvek predtým a plece pri pleci bojovať proti terorizmu všetkými možnými spôsobmi. Slovenská vláda a naši ľudia vyjadrili svoju solidaritu s americkým ľudom a sme pripravení pomôcť. Zdôraznil v utorok premiér Mikuláš Dzurinda na otvorení stretnutia americko-slovenskej akčnej komisie (U.S.-EU Slovakia Action Commission) v Bratislave. Ako dodal, Slovensko je pripravené poskytnúť vzdušný priestor a ponúka svoje letiská pre lietadlá Spojených štátov a NATO na doplnenie paliva. Premiér ocenil činnosť americko-slovenskej akčnej komisie, ktorej cieľom je podľa jeho slov zlepšenie transformačného procesu na Slovensku a priniesť americké, Európskej únie a medzinárodné know-how na Slovensko. Premiér podčiarkol záujem Slovenska o členstvo v NATO a Európskej únii.

SCHRÖDER: Odcestoval na stretnutie s Georgeom W. Bushom

Nemecký kancelár Gerhard Schröder odcestoval v utorok na stretnutie s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom, aby s ním prediskutoval vojenské útoky na Afganistan a ďalšie aspekty kampane proti terorizmu. "Boj proti terorizmu vstúpil do novej fázy," vyhlásil na letisku pred odletom nemecký kancelár. "Vojenská odpoveď na útoky v New Yorku a Washingtone je len jedna časť zápasu proti terorizmu," zdôraznil Schröder a dodal, že k boju "patrí aj spolupráca spravodajských služieb na odhaľovaní finančných tokov medzi teroristickými skupinami."

HZDS: Negociačný proces je príliš rýchly a nie vždy kvalitný

Prílišnú rýchlosť procesu negociácií zo strany Slovenska a následný nie vždy kvalitný výsledok týchto vyjednávaní kritizoval dnes na tlačovej besede HZDS jeho poslanec Vojtech Tkáč. Podľa jeho slov to konštatoval tieňový kabinet HZDS s tým, že napríklad Česká republika dlhším rokovaním s EÚ dokázala vyjednať pre seba lepšie podmienky v kapitole voľný pohyb osôb, takže sa bude môcť lepšie brániť prílevu pracovných síl nielen z členských, ale aj súčasných kandidátskych krajín EÚ. Tkáč nespochybňuje odbornosť hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa, ale niektoré urýchlené negociačné rozhodnutia sú podľa neho záhadné. Tkáč tiež kritizoval "hriešne" nízku účasť SR v projektoch predvstupových fondov.

SALAM ZAÍF: Sme rozhodnutí obetovať ďalšie dva milióny Afgancov

Afganské vládne hnutie Taliban dnes informovalo, že je rozhodnuté obetovať ďalšie dva milióny ľudských životov v boji za nezávislosť. Taliban potvrdil aj ranné útoky Spojených štátov na ciele v hlavnom meste Kábule a juhoafganskom Kandaháre, hlavnom sídle Talibanu. "Naša obrana bude pokračovať," uviedol hovorca Talibanu mulláh Abdul Haj Mutmain. Spojené štáty zasiahli dnes počas ranných leteckých náletov na juhoafganské mesto Kandahár aj dom duchovného vodcu afganského vládneho hnutia Taliban mulláha Muhammada Umara, ten však útok prežil, informoval Taliban.

SCHUSTER: S prezidentom Rauom o spolupráci a integrácii

O možnostiach rozvinutejšej hospodárskej spolupráce medzi Slovenskom a Nemeckom, o našich integračných snahách ako aj o situácii vo svete po začatí americko-britských útokov na Afganistan, rokoval dnes v Berlíne prezident SR Rudolf Schuster s nemeckým spolkovým prezidentom Johannesom Rauom. R. Schuster dnes pricestoval na päťdňovú oficiálnu návštevu Nemecka, ktorá je prvou štátnou návštevou slovenského prezidenta v tejto krajine.

KADLEČÍKOVÁ: Francúzsko je za zrýchlenie dynamiky rozširovania EÚ

Otázky boja proti terorizmu, ako aj spoločné francúzsko-slovenské záujmy a splnenie podmienok pre vstup Slovenska do Európskej únie boli predmetom stretnutia podpredsedníčky vlády SR pre európsku integráciu Márie Kadlečíkovej s francúzskym ministrom pre európske záležitosti Pierrom Moscovicim v utorok v Paríži. K témam patrila aj problematika budúceho usporiadania Európy, francúzske skúsenosti z organizovania verejnej diskusie na túto tému v regiónoch, ako aj kapitoly európskej legislatívy. Podľa slov vicepremiérky P. Moscovici sa pozitívne vyjadril najmä o kapitolách Dane, Životné prostredie, Energetika a Doprava. Francúzsky minister podčiarkol význam vybudovania administratívnych kapacít a ich efektívnosti a zdôraznil v tejto súvislosti oblasť spravodlivosti a vnútorných záležitostí.

AFGANISTAN: Bin Ládin má pravdepodobne biologické zbrane

Saudskoarabský terorista Usáma bin Ládin, ktorý je pod ochranou afganského vládneho hnutia Taliban, pravdepodobne vlastní biologické zbrane. Uviedol to dnes v rozhovore pre austrálsku televíziu Australian Broadcasting Corp námestník britského ministra zahraničných vecí Ben Bradshaw. "Vieme o tom, že sa (bin Ládinova) teroristická sieť al Kájda celých desať rokov snažila získať biologické zbrane. Predpokladáme, že nejaké zohnali," povedal. Ako však dodal, nevie sa, či al Kájda disponuje aj mechanizmami potrebnými na prenos biologických zbraní.

USA: Reakcia Slovenska bola podľa senátora Rotha rýchla

Rozširovanie NATO a príprava kandidátov na členstvo pokračuje paralelne s úsilím aliancie potlačiť terorizmus a extrémistické skupiny vo svete. "Boli tu obavy z toho, že to čo sa stalo 11. septembra v USA, odsunie tento proces do úzadia," uviedol pre agentúru SITA bývalý senátor a spolupredseda Americko-slovenskej akčnej komisie William Roth. Podľa Rotha je dôležité, že Slovensko sa pripojilo k protiteroristickej aliancii. Uviedol, že rýchlu reakciu Slovenska a jeho podporu oceňuje americká vláda, ako aj obyvateľstvo USA. V Bratislave dnes Roth rokoval so šéfom Zahraničného výboru NR SR Petrom Weissom. Vyzdvihol reformy, ktoré uskutočnila súčasná vláda a to nielen v oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti, ale aj ekonomiky.

AFGANISTAN: Štyridsať veliteľov Talibanu prešlo na stranu opozície

Skupina vojenských veliteľov afganského vládneho hnutia Taliban prešla na stranu opozičnej Severnej aliancie a v noci z pondelka na utorok spolu so svojimi vojakmi zablokovala jedinú cestu spojujúcu severný a južný Afganistan. "Okolo 40 veliteľov a 1 200 vojakov sa pripojilo k Severnej aliancii a v pondelok v noci uzavreli pre Taliban cestu medzi mestami Baghrám a Bamijan," informoval v utorok minister zahraničných vecí Severnej aliancie Abdulláh Abdulláh.

ÚTOK: Štyri bomby dopadli neďaleko letiska v Kandaháre

Protilietadlová obrana afganského vládneho hnutia Taliban vypálila v utorok poobede protilietadlové strely najmenej na dve lietadlá bombardujúce ciele v juhoafganskom meste Kandahár. Informovali o tom predstavitelia Talibanu. Podľa ďalších informácií lietadlá zhodili štyri bomby v blízkosti kandahárskeho letiska. Išlo o prvý prípad od začiatku odvetných útokov, keď bolo za denného svetla zo zeme vidieť útočiace lietadlá, informoval predstaviteľ Talibanu.

EÚ: Verheugen má opäť obavy o vývoj na Slovensku

Komisár EÚ pre rozširovanie Günter Verheugen vyjadril pred ministrami zahraničných vecí EÚ isté obavy z politického vývoja na Slovensku a taktiež znepokojenie nad výsledkami nedávnych parlamentných volieb v Poľsku. Verheugen v pondelok informoval šéfov diplomacií európskej pätnástky, že rokovania o vstupe postupujú podľa plánu a že aj vďaka perspektívy členstva sa v kandidátskych krajinách podarilo dosiahnuť veľkú mieru stability. Ako však vyplýva z písomných materiálov, ktoré sa dnes novinárom podarilo získať v Bruseli, existujú podľa komisára aj dôvody na obavy, napríklad v súvislosti s vývojom na Slovensku.

MIKLOŠ: SR má šancu vstúpiť do EÚ a NATO len bez Mečiara

Slovenské politické strany sa pred septembrovými parlamentnými voľbami spoja, aby zabránili bývalému premiérovi Vladimírovi Mečiarovi dostať sa k moci. Uviedol v rozhovore pre agentúru Reuters vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš. Dodal, že odstavením Mečiara, ktorý priviedol krajinu do politickej izolácie, má Slovensko šance vstúpiť do NATO a EÚ. Podľa Mikloša môže SR vstúpiť do Aliancie a Únie, ak sa strany vládnej koalície, ktoré prežijú budúcoročné voľby, spoja s populistickými stranami ako ANO Pavla Ruska a SMER Roberta Fica.

"Ak sa niektorá zo štandardných politických strán spojí s Mečiarom a vytvorí s ním vládu, dôsledkom bude spomalenie integračného procesu, alebo ešte pravdepodobnejšie izolácia krajiny," povedal Mikloš.

ÚTOK: Začala tretia noc leteckých útokov na Afganistan

Spojené štáty americké a Veľká Británia začali tretiu noc leteckých útokov na Afganistan, oznámil predstaviteľ Pentagónu, no neuviedol žiadne podrobnosti. Nálety nasledujú po prvých denných útokoch od začiatku vojenskej kampane zameranej proti vládnucemu hnutiu Taliban a teroristickej organizácii al-Kájda vedenej Usámom bin Ládinom.

USA: Útoky vážne poškodili protileteckú obranu Afganistanu

Minister vnútra USA Donald Rumsfeld v utorok uviedol, že letecké útoky proti Afganistanu poškodili protileteckú obranu do takej miery, že nálety môžu pokračovať po celý deň. "Myslím, že ak chceme, môžeme útočiť celý deň," povedal Rumsfeld. Informoval, že boli poškodené všetky letiská v Afganistane okrem jedného. Podľa Rumsfelda už boli vytvorené podmienky na sústredenú kampaň na vykorenenie terorizmu.

EÚ: Ťažkosti so stanoviskom ku kapitole Dane

BRUSEL 9. októbra (SITA) - EÚ bude v nadchádzajúcich dvoch kolách vstupných rokovaní na úrovni hlavných vyjednávačov a jednom ministerskom kole klásť najväčší dôraz na kapitoly Dane, Energetika, Doprava, Vnútro a spravodlivosť a na prvú časť kapitoly Poľnohospodárstvo. Vo viacerých z nich sa už dosiahol výraznejší pokrok, ale v iných sa na spoločnom postoji nevie dohodnúť ani sama Únia, priznali dnes v Bruseli viaceré zdroje Európskej komisie. Členské štáty pätnástky neboli schopné včas odpovedať na žiadosti o viaceré prechodné obdobia zo strany kandidátov. Príkladom je kapitola Dane, ktorú Maďarsko už uzavrelo, a to bez prechodných období. Slovensko a ďalšie krajiny tu však žiadajú päťročný odklad na uplatňovanie plnej spotrebnej dane na cigarety.kh

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 6. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 7. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 10. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 543
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 830
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 748
 4. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 5 977
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 965
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 673
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 4 113
 8. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 3 989
 9. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 3 686
 10. Fakulta manažmentu prepája štúdium a prax cez ďalšie strediská 3 352

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.

KOMENTÁRE

Sulíka nahnevali ruské noviny, zastal sa Únie

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.

Neprehliadnite tiež

Tisíce ľudí demonštrovali na podporu gruzínskej nezávislej televíznej stanice

Rustavi 2 je najpopulárnejšou gruzínskou televíznou stanicou.

Samovražedný útočník sa odpálil v Mogadišu. Výbuch si vyžiadal 39 obetí

K zodpovednosti za útok sa doposiaľ nikto neprihlásil.

Netanjahu vlani odmietol mierový plán od Kerryho, tvrdí denník Haarec

Mierová iniciatíva predpokladala aj existenciu samostaného Izraela a Palestíny.

V Bielorusku demonštrovali stovky ľudí proti daňovému zákonu

Ľudia, ktorí odpracovali menej než 183 dní za rok, by mali podľa legislatívy vláde zaplatiť asi 235 eur.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop