V rozhovore, ktorý dnes zverejnil denník Vedomosti, uviedla, že Washington priviera oči nad, ako sama povedala, čoraz nedemokratickejším správaním prezidenta Vladimira Putina.
Administratíva prezidenta USA Georgea W. Busha je príliš tolerantná k lídrom Ruska a ostatných exsovietskych republík. Dôvodom je, že za kľúčové kritérium pre vzťahy s ostatnými krajinami urobil Biely dom pomoc vo vojne proti terorizmu a podporu jeho akcií v Iraku, domnieva sa Madeleine Albrightová.
"V prípade Ruska je pripravenosť dať prezidentovi Putinovi takmer úplnú slobodu konania zatvorením očí nad jeho čoraz nedemokratickejším nakladaním s jeho oponentmi, médiami, Čečenskom," citoval denník názory Albrightovej, ktoré vyslovila počas nedávnej návštevy Ukrajiny.
Niekdajšia americká ministerka zahraničných vecí okrem iného vyjadrila obavy nad nedávnym Putinovým vyhlásením, že rozpad Sovietskeho zväzu v roku 1991 bol národnou tragédiou. Podľa nej to odráža názor niektorých Rusov, že zvyšné exsovietske republiky by mali byť pod kontrolou Moskvy.
"Pripadá mi to, akoby sa uskutočňoval pokus znova vnímať (bývalé republiky) v podstate ako integrálnu súčasť akéhosi ruského štátu," povedala.
Albrightová zároveň kritizovala Bushovu administratívu za jej negatívny postoj k medzinárodným dohodám. Ako objasnila, odmietavý postoj Ruska ku Kjótskemu protokolu bol ovplyvnený Bushovým odmietnutí paktu zameraného na zníženie emisií plynov, pravdepodobne zodpovedných za globálne otepľovanie.
"Je veľmi zlé, že Rusko dostalo možnosť využiť americkú pozíciu ako rúško pre podkopanie dôležitej medzinárodnej dohody," objasnila. Aby Kjótsky protokol mohol nadobudnúť účinnosť, Rusko ho musí ratifikovať.