Ako potvrdili členovia rady, podarilo sa dospieť ku konsenzu vo všetkých bodoch dočasnej ústavy. Základným zákonom štátu by sa krajina mala riadiť až do uskutočnenia parlamentných volieb koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.
V ústave budú rešpektované práva všetkých Iračanov. Zdrojom legislatívy bude islam a v rozpore s týmto náboženstvom nebude žiadny zákon.
Práve v tomto bode došlo k nezhodám medzi islamistami a laickejšími kruhmi vo vládnej rade. Prví požadovali text ústavy inšpirovaný výlučne islamom, kým druhí chceli, aby bol islam definovaný ako jeden zo zdrojov legislatívy, vzhľadom na náboženskú rôznorodosť krajiny, kde žijú aj kresťanské a ďalšie menšiny.
Kurdistan bude naďalej autonómnou oblasťou, pokiaľ zvolená vláda nerozhodne v tejto strategickej záležitosti, potvrdili členovia rady. Podľa nich budú mať ďalšie iracké provincie právo pripravovať zriadenie systému regionálnych vlád.
Rozpory existovali aj v otázke prezidenta krajiny, keď niektorí požadovali spoločný úrad prezidenta pre tri až päť osôb, kým ďalší chceli spoločného prezidenta. Nakoniec sa zhodli v tom, že Irak bude mať jedného prezidenta a jedného premiéra.
Znenie dočasnej ústavy bude oficiálne podpísané až v stredu, kedy sa skončí šiitsky náboženský sviatok. Vládna rada sa počas prebiehajúcich rokovaní zhodla v názore, že by bolo nevhodné uskutočniť oficiálnu ceremóniu podpisu ústavy pred skončením šiitskeho sviatku smútku.
Lehota stanovená na vypracovanie znenia základného zákona štátu vypršala už v sobotu. Termín sa však nepodarilo dodržať v dôsledku toho, že vládna rada v piatok obnovila rodinný kódex, ktorý priznáva ženám väčšie právomoci. Kódex bol zrušený koncom minulého roka na nátlak islamistov.
Za obnovenie kódexu hlasovalo 15 členov rady, piati boli proti a piati neboli prítomní. Išlo o prvú vážnu nezhodu medzi členmi rady, vytvorenej koaličnými silami v júli 2003.