EUROSERVIS: Súhrn správ z 9. októbra

BRATISLAVA 9. októbra (SITA) - SCHRÖDER: Bude rokovať s americkým prezidentom o Afganistane Na stretnutie s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom odcestuje v utorok nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder. Cieľom narýchlo zorganizovan

ej jednodňovej návštevy, počas ktorej sa stretne aj s generálnym tajomníkom Organizácie spojených národov Kofi Annanom, je prerokovanie vojenských akcií v Afganistane.

BRITÁNIA: Podľa Hoona sa prvá etapa útokov skončí o niekoľko dní

Prvá etapa útokov na Afganistan sa podľa britského ministra obrany Geoffa Hoona skončí o niekoľko dní. Podľa neho to závisí od úspešnosti útokov i od toho, či sa nájdu ďalšie ciele. Britský minister predpokladá, že už prvá etapa presvedčí Taliban, že potrebné je vydať Usámu bin Ládina a ostatných podozrivých z uskutočnenia teroristických útokov v USA v septembri, i keď si uvedomuje, že potrebné je rátať aj s nasadením pozemných vojsk.

ÚTOK: Ranné letecké útoky na Kandahár a Kábul

V Kandaháre, sídle vládnuceho hnutia Taliban, ako aj v Kábule bolo v utorok ráno počuť streľbu protileteckej ochrany a tri silné výbuchy. Informovala o tom americká spravodajská televízna stanica CNN, podľa ktorej v protileteckej obrane boli využité aj rakety zem-vzduch. NIjaké americké ani britské lietadlo však nebolo zasiahnuté.

INTEGRÁCIA: SR na konvente o budúcej EÚ so štatútom pozorovateľa

Slovensko a ďalšie kandidátske krajiny nebudú mať na konvente o budúcnosti Európskej únie, ktorý sa začne na budúci rok, hlasovacie právo a dostanú iba štatút aktívneho pozorovateľa. V praxi to znamená, že budú na tejto diskusii zastúpené podobne ako členské štáty Únie jedným predstaviteľom vlády a dvoma poslancami parlamentu. Ako pozorovatelia sa však nebudú môcť zúčastniť na prijímaní rozhodnutí, aj keď sa budú týkať fungovania Únie v období, keď už budú jej členmi. Cieľom konventu, ktorý bude pracovať 12 až 15 mesiacov, je pripraviť varianty dohôd, ktoré majú vzísť z ďalšej medzivládnej konferencie, zvolanej na rok 2004. Tá by mala priniesť kompletnú revíziu Zmluvy o EÚ a konkrétne zjednodušenie textu zmluvy a definovať prerozdelenie právomocí medzi Úniou a členskými štátmi.

PREZIDENT: Rudolf Schuster na oficiálnu návštevu Nemecka

Na päťdňovú oficiálnu návštevu Nemecka odcestoval prezident Rudolf Schuster s manželkou Irenou. Podľa Kancelárie prezidenta (KP SR) je to prvá oficiálna návšteva slovenského prezidenta v SRN. Hlavu štátu sprevádzajú ministri Eduard Kukan, Pavel Koncoš, Mária Machová, štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Brňo a predstavitelia významných slovenských podnikov. Prezident Schuster sa v Berlíne stretne s prezidentom Johannesom Rauom, nemeckým spolkovým kancelárom Gerhardom Schröderom a šéfom nemeckej diplomacie Joschka Fischerom.

ČR: Polovica obyvateľov si myslí, že EÚ má o nich záujem

Takmer polovica obyvateľov Českej republiky (ČR) - 48 percent - si myslí, že Európska únia (EÚ) má o prijatie ČR záujem. Nemalá časť - 35 percent - ale zastáva opačný názor a 17 percent túto otázku nedokáže posúdiť. Vyplýva to z výsledkov septembrového prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), na ktorom sa zúčastnilo 1057 respondentov. Súčasné názory predstavujú oproti aprílu tohto roku päťpercentný nárast pozitívneho hodnotenia EÚ a úmerne s tým pokles skeptických postojov.

AFGANISTAN: Kresťanskí väzni v Kábule sú v poriadku

Osem zahraničných humanitárnych pracovníkov zadržiavaných v Afganistane čeliacich obvineniu zo šírenia kresťanstva je v bezpečí, ale sú znepokojení z vojenských útokov USA na ciele v okolí Kábulu. Informoval o tom ich právny zástupca v utorok. Atif Ali Khan povedal, že požiadal o víza, aby sa mohol vrátiť do Kábulu a predložiť svoju obhajobu, teraz však jeho návrat závisí od toho, ako dlho budú útoky trvať. "Hovoril som s Kábulom a uistili ma, že sú v bezpečí, že sú fyzicky v poriadku, aj keď vystrašení tým, čo sa stalo," uviedol Khan.

DZURINDA: Odpoveďou na útoky teroristov je ešte silnejšie držať spolu

Správnou odpoveďou na výzvu teroristov je držať spolu ešte silnejšie, viac ako kedykoľvek predtým a plece pri pleci bojovať proti terorizmu všetkými možnými spôsobmi. Slovenská vláda a naši ľudia vyjadrili svoju solidaritu s americkým ľudom a sme pripravení pomôcť. Zdôraznil v utorok premiér Mikuláš Dzurinda na otvorení stretnutia americko-slovenskej akčnej komisie (U.S.-EU Slovakia Action Commission) v Bratislave. Ako dodal, Slovensko je pripravené poskytnúť vzdušný priestor a ponúka svoje letiská pre lietadlá Spojených štátov a NATO na doplnenie paliva. Premiér ocenil činnosť americko-slovenskej akčnej komisie, ktorej cieľom je podľa jeho slov zlepšenie transformačného procesu na Slovensku a priniesť americké, Európskej únie a medzinárodné know-how na Slovensko. Premiér podčiarkol záujem Slovenska o členstvo v NATO a Európskej únii.

REYNDERS: Zdĺhavé vojenské operácie naštrbia dôveru spotrebiteľov

Ak budú americké útoky na Afganistan pokračovať dlhší čas, môžu narušiť dôveru spotrebiteľov a stabilitu trhu, povedal súčasný predseda skupiny Eurogroup, ktorá združuje ministrov financií členských krajín EÚ Didier Reynders. V rozhovore, ktorý poskytol v pondelok večer, vyhlásil, že z krátkodobého hľadiska by útoky finančné trhy nemali veľmi destabilizovať, avšak zdĺhavá účasť v ozbrojenom konflikte by mohla ovplyvniť spotrebiteľskú dôveru. Podľa Reyndersa je dôležité, aby politici budovali u ľudí dôveru a jeden spôsob, ako to robiť, je zdôrazňovať dobrý stav ekonomiky ich krajín. Reynders tiež informoval, že požiadal Európsku komisiu, aby preskúmala poisťovacie problémy, ktorým v súčasnosti čelia niektoré európske letiská v dôsledku teroristických útokov na Spojené štáty.

SCHRÖDER: Odcestoval na stretnutie s Georgeom W. Bushom

Nemecký kancelár Gerhard Schröder odcestoval v utorok na stretnutie s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom, aby s ním prediskutoval vojenské útoky na Afganistan a ďalšie aspekty kampane proti terorizmu. "Boj proti terorizmu vstúpil do novej fázy," vyhlásil na letisku pred odletom nemecký kancelár. "Vojenská odpoveď na útoky v New Yorku a Washingtone je len jedna časť zápasu proti terorizmu," zdôraznil Schröder a dodal, že k boju "patrí aj spolupráca spravodajských služieb na odhaľovaní finančných tokov medzi teroristickými skupinami."

EÚ: EK uloží spoločnosti DaimlerChrysler pokutu 70 mil. eur

Európska Komisia uloží nemeckému automobilovému koncernu DaimlerChrysler AG pokutu vo výške 70 miliónov eur za to, že svojim dílerom v zahraničí bránil v predaji lacnejších áut. Agentúru Reuters o tom v utorok informoval dobre informovaný zdroj Európskej únie (EÚ). Komisia by uloženie pokuty mala schváliť na svojom najbližšom zasadnutí v stredu. DaimlerChrysler AG bol obvinený z toho, že zneužíval pravidlá EÚ, ktoré mu dovoľujú ponúkať svojim dílerom exkluzívne teritóriá a zavádzať ďalšie obmedzenia. Spoločnosť využívala tieto obmedzenia a bránila svojím dílerom v krajinách s nižšími cenami, aby mali na sklade dostatočný počet áut na uspokojenie dopytu, tvrdí Komisia.

MAĎARSKO: Začalo sa vysielanie rómskeho rozhlasu Rádio C

Rádio C je prvým rómskym médiom v strednej Európe, ktoré v pondelok začalo svoju činnosť v Budapešti. Permanentný, 24 hodinový blok rozhlasového vysielania pripravuje tím rómskych žurnalistov a ďalších pracovníkov. Rádio C je prvým pokusom vstupu rómskeho média určeného predovšetkým rómskym poslucháčom na elektronický mediálny trh, pričom v strednej Európe zatiaľ vychádza niekoľko rómskych týždenníkov. Hlavnou cieľovou skupinou budú podľa slov šéfredaktora Rádia C Györga Kerényiho práve Rómovia, ale vítaní sú aj ostatní poslucháči.

LAKE: Terorizmus rozširovanie EÚ neohrozí

Teroristické útoky na Spojené štáty a ich dôsledky neohrozia rozširovanie Európskej únie (EÚ), vyhlásil vedúci Delegácie Európskej komisie v Budapešti Michael Lake. M. Lake, ktorý zo svojej funkcie odchádza koncom októbra, v rozhovore pre maďarský hospodársky denník Vilaggazdaság ešte pred americkými odvetnými útokmi na afganské ciele povedal, že "je predčasné odhadnúť dlhodobé ekonomické dôsledky teroristických útokov na Spojené štáty. Hoci prognózy rastu v Európe môžu byť zrevidované smerom nadol, tieto kroky neohrozia rozširovanie, pretože fondy na tento účel už boli vytvorené. Západoeurópske ekonomiky sú dostatočne silné na to, aby vydržali šok, ktorý spôsobil terorizmus".

HZDS: Negociačný proces je príliš rýchly a nie vždy kvalitný

Prílišnú rýchlosť procesu negociácií zo strany Slovenska a následný nie vždy kvalitný výsledok týchto vyjednávaní kritizoval dnes na tlačovej besede HZDS jeho poslanec Vojtech Tkáč. Podľa jeho slov to konštatoval tieňový kabinet HZDS s tým, že napríklad Česká republika dlhším rokovaním s EÚ dokázala vyjednať pre seba lepšie podmienky v kapitole voľný pohyb osôb, takže sa bude môcť lepšie brániť prílevu pracovných síl nielen z členských, ale aj súčasných kandidátskych krajín EÚ. Tkáč nespochybňuje odbornosť hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa, ale niektoré urýchlené negociačné rozhodnutia sú podľa neho záhadné. Tkáč tiež kritizoval "hriešne" nízku účasť SR v projektoch predvstupových fondov.

SALAM ZAÍF: Sme rozhodnutí obetovať ďalšie dva milióny Afgancov

Afganské vládne hnutie Taliban dnes informovalo, že je rozhodnuté obetovať ďalšie dva milióny ľudských životov v boji za nezávislosť. Taliban potvrdil aj ranné útoky Spojených štátov na ciele v hlavnom meste Kábule a juhoafganskom Kandaháre, hlavnom sídle Talibanu. "Naša obrana bude pokračovať," uviedol hovorca Talibanu mulláh Abdul Haj Mutmain. Spojené štáty zasiahli dnes počas ranných leteckých náletov na juhoafganské mesto Kandahár aj dom duchovného vodcu afganského vládneho hnutia Taliban mulláha Muhammada Umara, ten však útok prežil, informoval Taliban.

SCHUSTER: S prezidentom Rauom o spolupráci a integrácii

O možnostiach rozvinutejšej hospodárskej spolupráce medzi Slovenskom a Nemeckom, o našich integračných snahách ako aj o situácii vo svete po začatí americko-britských útokov na Afganistan, rokoval dnes v Berlíne prezident SR Rudolf Schuster s nemeckým spolkovým prezidentom Johannesom Rauom. R. Schuster dnes pricestoval na päťdňovú oficiálnu návštevu Nemecka, ktorá je prvou štátnou návštevou slovenského prezidenta v tejto krajine.

EURO: Podľa EK je informovanosť verejnosti stále neuspokojivá

Do zavedenia novej európskej meny euro zostáva už len niekoľko mesiacov, napriek tomu Európania stále nie sú dostatočne informovaní a niektorí z nich sa v súvislosti s pripravovanou výmenou národných mien sťažujú na neodôvodnený rast cien, konštatuje sa v správe Európskej komisie (EK). V správe, o ktorej sa má diskutovať na summite lídrov EÚ budúci týždeň v Gente, Komisia konštatuje, že situácia sa od apríla výrazne zlepšila, avšak úrady a obchodné asociácie majú pred sebou ešte veľa práce, aby vo verejnosti posilnili povedomie o spoločnej mene. Správa hovorí o relatívne pomalých prípravách v malých a stredných podnikoch a konštatuje, že povedomie verejnosti "zostáva celkovo nedostatočné". Komisia tiež berie na vedomie sťažnosti prichádzajúce z niektorých krajín Európskej menovej únie (EMÚ), týkajúce sa zvyšovania cien v súkromnom a verejnom

KADLEČÍKOVÁ: Francúzsko je za zrýchlenie dynamiky rozširovania EÚ

Otázky boja proti terorizmu, ako aj spoločné francúzsko-slovenské záujmy a splnenie podmienok pre vstup Slovenska do Európskej únie boli predmetom stretnutia podpredsedníčky vlády SR pre európsku integráciu Márie Kadlečíkovej s francúzskym ministrom pre európske záležitosti Pierrom Moscovicim v utorok v Paríži. K témam patrila aj problematika budúceho usporiadania Európy, francúzske skúsenosti z organizovania verejnej diskusie na túto tému v regiónoch, ako aj kapitoly európskej legislatívy. Podľa slov vicepremiérky P. Moscovici sa pozitívne vyjadril najmä o kapitolách Dane, Životné prostredie, Energetika a Doprava. Francúzsky minister podčiarkol význam vybudovania administratívnych kapacít a ich efektívnosti a zdôraznil v tejto súvislosti oblasť spravodlivosti a vnútorných záležitostí.

PRIATELIA ZEME: Európska komisia chce voľnejší meter na GM potraviny

Medzinárodná organizácia Priatelia Zeme obvinila Európsku komisiu (EK) z podkopávania pripravovaných zákonov o geneticky modifikovaných (GM) plodinách a potravinách. Komisia totiž vyzýva členské štáty EÚ, aby dôverovali dobrovoľným dohodám s biotechnologickými spoločnosťami a skončili momentálne moratórium na GM plodiny. Ak by na to členské štáty podľa Priateľov Zeme pristúpili, znamenalo by to zelenú pre 13 nových GM plodín a 11 nových potravín, ktoré neprešli schválením podľa prísnejšej legislatívy, na ktorej sa EÚ už dohodla.

KADLEČÍKOVÁ: Francúzsko nás chváli aj za rýchlosť negociácií

Teroristické útoky na USA a následne pripravovaný balíček protiteroristických legislatívnych opatrení Európskej únie ovplyvnia rokovania o integrácii do Európskej únie. Ako pre agentúru SITA uviedla podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková, nová situácia sa dotkne hlavne kapitoly Spolupráca v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí. "Budeme zrejme musieť pristúpiť aj na niektoré nové agendy, ale je to mimoriadne dôležité v záujme bezpečnosti celej Európy," uviedla vicepremiérka po dnešných rokovaniach s francúzskym ministrom pre európske záležitosti Pierrom Moscovicim.

MENŠINY: SR trvá na kritickom postoji k zákonu o Maďaroch v zahraničí

Slovensko nezmenilo kritický postoj k zákonu o zahraničných Maďaroch. Potvrdil to agentúre SITA štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Jaroslav Chlebo po rokovaní so zástupcami rezortov o našej pozícii k tejto otázke. "Máme určité výhrady voči exteritoriálnemu pôsobeniu, presahu jurisdikcie, voči tomu, že niektoré veci sa snažia koncipovať bez ohľadu na to, že existujú obojstranné zmluvné záväzky," uviedol. Chlebo očakáva, že s maďarským partnerom Zsoltom Némethom sa zíde v prvej polovici novembra. Zákon o zahraničných Maďaroch by mal vstúpiť do platnosti 1. januára. Jeho prijatie vyvolalo odpor Slovenska a Rumunska, kde žije početná maďarská menšina.

SCHUSTER: SR je dôležitý partner nemeckých investorov, tvrdí Fischer

Slovenská republika je pre Nemecko dôležitý partner v regióne strednej Európy a má podporu svojich integračných snáh do NATO a Európskej únie (EÚ). Šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer, ktorý sa dnes v Berlíne stretol so slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom v zastúpení kancelára Schrödera, označil SR za najdôležitejšieho partnera pre nemeckých investorov v tomto regióne. Fischer po rokovaní so slovenským prezidentom pre médiá uviedol, že Slovensko dosiahlo po voľbách v roku 1998 veľký pokrok a v mnohých aspektoch dobehol kandidátske krajiny prvej skupiny. Zároveň však upozornil, že Nemecko očakáva, že politika SR bude aj po voľbách v roku 2002 kontinuálne pokračovať.

AFGANISTAN: Bin Ládin má pravdepodobne biologické zbrane

Saudskoarabský terorista Usáma bin Ládin, ktorý je pod ochranou afganského vládneho hnutia Taliban, pravdepodobne vlastní biologické zbrane. Uviedol to dnes v rozhovore pre austrálsku televíziu Australian Broadcasting Corp námestník britského ministra zahraničných vecí Ben Bradshaw. "Vieme o tom, že sa (bin Ládinova) teroristická sieť al Kájda celých desať rokov snažila získať biologické zbrane. Predpokladáme, že nejaké zohnali," povedal. Ako však dodal, nevie sa, či al Kájda disponuje aj mechanizmami potrebnými na prenos biologických zbraní.

SR: Výsledky konferencie o rozvoji audiovizuálneho sektora

Nové prístupy v rozvoj v audiovizuálnej oblasti boli témou Konferencie o rozvoji audiovizuálneho sektora, ktorá sa od 5. do 6. októbra uskutočnila v belgickom meste Mons. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol generálny riaditeľ sekcie médií a audiovízie Ministerstva kultúry SR Martin Šmatlák, počas stretnutia ministrov kultúry a ich zástupcov z členských a kandidátskych krajín Európskej únie (EÚ) prebehli aj rokovania expertov. Expertná časť konferencie bola zameraná predovšetkým na úlohy štátnej podpory, regionálnych fondov a podporných mechanizmov v rozvoji audiovizuálneho sektora. "Zároveň sa hovorilo o témach, ktoré odznejú na rokovaní Európskej komisie s organizáciou svetového obchodu o liberalizácii trhu a zachovaní kultúrnej rôznorodosti, " konštatoval Šmatlák.

USA: Reakcia Slovenska bola podľa senátora Rotha rýchla

Rozširovanie NATO a príprava kandidátov na členstvo pokračuje paralelne s úsilím aliancie potlačiť terorizmus a extrémistické skupiny vo svete. "Boli tu obavy z toho, že to čo sa stalo 11. septembra v USA, odsunie tento proces do úzadia," uviedol pre agentúru SITA bývalý senátor a spolupredseda Americko-slovenskej akčnej komisie William Roth. Podľa Rotha je dôležité, že Slovensko sa pripojilo k protiteroristickej aliancii. Uviedol, že rýchlu reakciu Slovenska a jeho podporu oceňuje americká vláda, ako aj obyvateľstvo USA. V Bratislave dnes Roth rokoval so šéfom Zahraničného výboru NR SR Petrom Weissom. Vyzdvihol reformy, ktoré uskutočnila súčasná vláda a to nielen v oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti, ale aj ekonomiky.

OSN: Vyzýva USA, aby chránili afganských civilistov

Organizácia Spojených národov (OSN) vyzvala v utorok Spojené štáty, aby počas útokov na pozície afganského vládneho hnutia Taliban ochraňovali afganských civilistov. "Koordinátor OSN pre Afganistan Mike Sackett vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby chránilo nevinných civilistov pred vojenskými útokmi," informovala v utorok hovorkyňa OSN v Pakistane Stephanie Bunkerová. Americká raketa zasiahla v utorok ráno v Kábule úrad technickej konzultácie, dohliadajúci na likvidáciu mín, zriadený z fondov OSN. Pri útoku zahynuli v spánku štyri osoby.

PAKISTAN: Polícia zastrelila troch účastníkov demonštrácie proti USA

Pakistanská polícia zastrelila troch demonštrantov počas protiamerických protestov v meste Kuchlak, nachádzajúcom sa len pár kilometrov od hranice s Afganistanom. Podľa policajných zdrojov v momente, keď rozzúrený dav zaútočil na policajnú stanicu a na budovu banky, začala polícia streľbu do vzduchu a neskôr aj do davu. Počty zranených ani zadržaných demonštrantov nie sú známe.

DZURINDA: Odmieta obavy zahraničia z návratu starých síl

Záujem je iba o tých, ktorí sú schopní ponúknuť Slovensku aj po septembrových voľbách 2002 demokratickú, kultivovanú a prointegračnú vládu, povedal v utorok na krátkom brífingu po pracovnom obede s veľvyslancami a vedúcimi diplomatických misií Európskej únie (EÚ) predseda vlády Mikuláš Dzurinda. V súvislosti s obavami niektorých zahraničných politikov z možného návratu starých síl premiér povedal, že Slovensko má na to, aby aj po budúcich parlamentných voľbách malo vládu schopnú doviesť krajinu do NATO a EÚ. Na stretnutí sa tiež hovorilo o pokroku rokovaní v jednotlivých negociačných kapitolách, a to najmä v porovnaní s krajinami Visegrádskej štvorky. Toto porovnávanie vychádza podľa Dzurindu pre Slovensko veľmi dobre a pohľad členských krajín na pokrok Slovenska v prístupovom procese označil za realistický.

USA: O pozemnej operácii v Afganistane sa ešte nerozhodlo

O využití pozemných vojsk v kampani Spojených štátov a ich spojencov proti afganskému vládnemu hnutiu Taliban sa ešte nerozhodlo. Povedal to v utorok britský minister obrany Geoff Hoon po rokovaniach so svojim ruským rezortným kolegom Sergejom Ivanovom. Použitie pozemných síl je podľa Hoona len jednou z možností, ktoré sa ešte stále zvažujú.

CHATTÁMÍ: Výzva USA okamžite zastaviť útoky na Afganistan

Iránsky prezident Muhammad Chattámí vyzval v utorok Spojené štáty americké, aby okamžite zastavili letecké a raketové útoky na Afganistan. "Pod zámienkou boja proti terorizmu by nemali byť obetované tisíce ľudí," povedal Chattámí, ktorý mal v minulosti pre svoje umiernené a prozápadné postoje veľké problémy s iránskou fundamentalistickou opozíciou.

NEMECKO: Rast nezamestnanosti potvrdzuje oslabenie

Nemecký federálny úrad práce v utorok upozornil, že miera nezamestnanosti v tomto roku pravdepodobne prekročí pôvodné prognózy a požiadal o zvýšenie štátnych finančných príspevkov. Vláda v roku 2001 vo svojom rozpočte na tlmenie negatívnych efektov nezamestnanosti vyčlenila dotácie vo výške 1,2 mld. DEM, úrad však bude pravdepodobne potrebovať dodatočných 2,4 až 2,7 mld. DEM. V pracujúcej populácii vzrástla sezónne upravená hodnota nezamestnanosti na 9,4 %, čo zodpovedalo nárastu počtu nezamestnaných o 20 000 na 3,882 miliónov.

ŠPANIELSKO: Pokles turizmu v dôsledku útokov

Počet rezervácií na október v turistickom sektore Španielska poklesol o 20 až 30 % v dôsledku septembrových útokov na USA. Španielsko patrí medzi tri najväčšie turistické destinácie na svete. Informoval o tom v utorok španielsky minister obchodu Juan Costa. Najvýraznejší pokles pri rezerváciách leteniek zaznamenali lety v Európe a do USA.

AFGANISTAN: Štyridsať veliteľov Talibanu prešlo na stranu opozície

Skupina vojenských veliteľov afganského vládneho hnutia Taliban prešla na stranu opozičnej Severnej aliancie a v noci z pondelka na utorok spolu so svojimi vojakmi zablokovala jedinú cestu spojujúcu severný a južný Afganistan. "Okolo 40 veliteľov a 1 200 vojakov sa pripojilo k Severnej aliancii a v pondelok v noci uzavreli pre Taliban cestu medzi mestami Baghrám a Bamijan," informoval v utorok minister zahraničných vecí Severnej aliancie Abdulláh Abdulláh.

kh

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 115
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 095
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 072
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 493
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 947
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 836
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 794
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 685
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 638
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 316

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Študijný odbor nám preduručuje partnerov. V EÚ sme v tom extrém

Desať správ, ktoré oslovili medzinárodnú komunitu.

Neprehliadnite tiež

Svet

Prišla o korunku krásy. Miss Turecko zbavili titulu pre tvít o prevrate

Itira Esenová popiera, že by išlo o jej vyjadrenie.

Svet

Predseda Spolkového snemu sa obáva vstupu AfD do Bundestagu

Norbert Lammert vyzval všetkých Nemcov, aby išli voliť.

Svet

Neúspešní žiadatelia o azyl v Grécku môžu skončiť v Turecku

Grécky súd rozhodol, že utečencov je možné vrátiť do Turecka.

Svet

Starosta Istanbulu Kadir Topbas náhle rezignoval

Topbas rezignoval po tom, ako neprešlo jeho veto pri zmenách územného plánu Istanbulu.