Washington 9. októbra (TASR) - Vedci vylučujú, že by dva prípady nákazy bacilom antraxu, zaznamenané za posledný týždeň na Floride, mali prirodzený pôvod.
Na základe informácií vyšetrovateľov a expertízy odobraných vzoriek bacilu sa šanca prirodzenej kontaminácie pohybuje podľa expertov "od nuly po žiadnu". Oznámil to dnes floridský senátor Bob Graham po stretnutí s riaditeľom Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v Atlante Jeffreym Koplanom, ktorého ústav oba prípady nákazy vyšetruje.
Na základe záverov CDC sa senátor B. Graham nedomnieva, že by k nákaze došlo "bez ľudského zásahu". Antrax, ktorého toxíny spôsobujú smrteľnú sneť slezinnú, je vzhľadom na rýchle šírenie a vysokú, asi 90-percentnú úmrtnosť nakazených ľud, považovaný za potenciálnu biologickú zbraň.
Minulý piatok na Floride zomrel na sneť slezinnú 63-ročný Robert Stevens a v pondelok s nákazou antraxom hospitalizovali jeho kolegu z redakcie denníka Sun. Dnešné podozrenie na nákazu u ďalšieho muža vo Virgínii sa nepotvrdilo. Ide o prvé prípady v USA za posledných 25 rokov.
Napriek tomu, že baktérie antraxu sa vyskytuje v prírode, experti považujú za veľmi málo pravdepodobné, že by sa samovoľne objavili na klávesnici počítača, z ktorej ich vyšetrovatelia amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) odobrali vo floridskej redakcii Sun. Budovu denníka uzavreli a v súčasnosti prebiehajú lekárske vyšetrenia všetkých 300 zamestnancov pracujúcich v budove.
Podľa vedúceho oddelenia infekčných chorôb nemocnice Nemours vo floridskom Orlande Michaela Muzsynského je možné, že baktérie sa do redakcie dostali v listovej obálke. "V súčasnosti si môžeme predstaviť akýkoľvek scenár," dodal.
Expert na biologickú vojnu Harvardovej univerzity dnes pre denník New York Times vyhlásil, že už jeden prípad nákazy antraxom v budove je mimoriadne zriedkavý. "Dva prípady sú priveľkou náhodou a nezodpovedajú modelu prirodzeného (šírenia) nákazy."
Antrax (Bacillus anthracis) môže zostať aktívny desiatky rokov, pokiaľ je skladovaný v suchu a tme. Takého bacily nie sú nákazlivé, avšak smrteľné sú ich spóry, ktoré sa môžu kontrolovane šíriť prostredníctvom klimatizácie alebo v listovej zásielke.
V prípade nákazy sú účinné antibiotiká, pokiaľ sa podajú dosť rýchlo, ešte pred tým, než bacily začnú produkovať smrteľné toxíny, spôsobujúce sneť slezinnú. Veterinárnu vakcínu proti antraxu pre ovce vyvinul v roku 1881 Louis Pasteur.
Jediným americkým laboratóriom schopným vyrobiť vakcínu pre ľudí bola spoločnosť Bio-Port so sídlom v Lasingu v severnom Michigane. Toto laboratórium však v roku 1998 z hygienických dôvodov uzavrel americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv. Spoločnosť Bio-Port momentálne čaká na povolenie obnoviť prevádzku v nových priestoroch, spĺňajúcich hygienické normy.
Odkaz nahraný na telefónnej linke pre verejnosť spoločnosti Bio-Port oznamuje, že zásobu ľudskej vakcíny proti antraxu vlastní ešte americká armáda.
Ako však pre francúzsku agentúru AFP vysvetlil Luciano Borio, odborník Výskumného centra pre civilnú bioochranu pri Univerzite Johnsa Hopkinsa v americkom Baltimore, vakcíny americkej armády nie sú vhodné, pretože spôsobujú silné vedľajšie účinky - únavu, nevoľnosť a chrípkové stavy - a navyše nevytvárajú dlhodobejšiu imunitu.