SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Banáš, exposlanec ANO: Nevylučujem vstup do SDKÚ

Bývalý poslanec Aliancie nového občana JOZEF BANÁŠ sa po zvolení Jozefa Heribana za lídra ANO na kandidátke europoslancov rozhodol odísť zo strany. "Nebol to pre mňa ľahký týždeň," povedal v rozhovore pre SME. "Bol to malý komplot."


FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁBývalý poslanec Aliancie nového občana JOZEF BANÁŠ sa po zvolení Jozefa Heribana za lídra ANO na kandidátke europoslancov rozhodol odísť zo strany. "Nebol to pre mňa ľahký týždeň," povedal v rozhovore pre SME. "Bol to malý komplot."

Čo presne je komplotom voči vám?

"Za cenu prísľubu, že budem mať prvú pozíciu na kandidátke europoslancov za ANO, som sa nestal podpredsedom strany. Naraz sa začali prezentovať úplne iné mená - to som spozornel. Potom sa vymyslelo, že sa uskutoční prieskum popularity verejnej mienky - to mi už začalo byť čudné. Keď sa v rozpore s uznesením predsedníctva stal hlavným meradlom pri zostavovaní kandidátky prieskum - kandidatúry som sa vzdal. A keď som sa dozvedel, že na číslo 1 sa dostal človek, čo to vymyslel, môj žalúdok zlyhal."

Prekvapilo vás, že v prieskume popularity skončili Černá s Heribanom pred vami?

"Nie. To, že predo mnou skončila Evka Černá, s tým som nemal problém, to, že predo mnou skončil Jozef Heriban čiže Alena Heribanová, to som chápal. Ale že predo mnou skončila Katka Glončáková, to ma prekvapilo. Pri všetkej úcte - je dobrá, študovala v Amerike, ale naozaj ju nikto nepozná. Mimochodom, otázky do prieskumu boli manipuláciou."

V čom?

"V otázke bola sformulovaná aj odpoveď. Prvá zhruba znela: Myslíte si, že by malo byť v politike viac žien? Druhá: Ktorá z týchto štyroch osobností by najlepšie zastupovala SR v Európskom parlamente? V poradí Černá, Glončáková, Heriban, Banáš."

Kto tie otázky formuloval?

"Riaditeľ agentúry MVK mi to nechcel povedať. Bolo mu to inak celé veľmi nepríjemné. Skonštatoval, že dostal také zadanie. Úlohu realizovať tieto veci mal vždy generálny tajomník ANO. Otázka o ženách je agendou Jozefa Heribana. Na republikovej rade ten prieskum spontánne obhajoval."

Keby ste boli lídrom kandidátky do europarlamentu, neodišli by ste zo strany?

"Určite. Evokuje to pocit, že som sa urazil, ale to je proces. Najskôr musíte pohár naplniť, aby pretiekol."

Heriban bol pre vás jediným problémom strany? Direktívne vedenie vám neprekážalo?

"Táto Paľova metóda veľmi nie. Prišiel som zo súkromného biznisu a bol som ako šéf zodpovedný za isté úseky. Mnohokrát som tam musel použiť rovnaké metódy."

Biznis a politika sú dve odlišné veci.

"To som si uvedomil a potom aj Paľovi hovoril, že nie je možné viesť politickú stranu metódami, ktoré viedli k úspechu v súkromnom biznise."

Lebo v biznise sú ľudia od neho ekonomicky závislí?

"Existenčne závislí, presne tak. Toto je, myslím, Paľov problém. Po odchode Nemcsicsa, Opaterného si podľa mňa začal uvedomovať, že strana je zoskupením slobodných ľudí, ktorí nielenže nie sú závislí od svojho chlebodarcu, ale dokonca tam vložili svoje peniaze."

Naozaj považujete ľudí v ANO za názorovo slobodných? Nemcsics hovoril, že Rusko nepripúšťa iný názor, podľa Opaterného tam rozhoduje vodca a väčšina mlčí.

"Mnohokrát som si kládol otázku, aká by bola ANO, keby Pavol Rusko nebol predsedom. Mám obavu, že by sa rozpadla."

V ANO sa v čase Ruskovej choroby viedli úvahy o možných predsedoch - padali mená Béreš, Nemcsics, Lintner.

"Napriek istým výhradám voči Paľovmu prísnemu manažérskemu štýlu vedenia strany som si s absolútnou vážnosťou kládol otázku, čo by nastalo v prípade Ruskovho odchodu do ústrania medzi adeptmi na predsedu. Hovoril som si, že možno je pre tú stranu lepšie, keď tam je Paľo s takýmito metódami, ako keby tam nebol. Veľmi vážne hrozilo, že sa to rozsype celé."

Nehovorí to niečo o kvalite ľudí v aliancii?

"Presne tu si treba klásť otázku, prečo je Paľo najvýraznejšou osobnosťou ANO. Ale otázkou je aj to, či mal záujem dať priestor aj iným osobnostiam, ľuďom s istou charizmou, vedomosťami. Myslím si, že nemal. Nie je možné, že ANO má jediného človeka, umiestňujúceho sa v dvadsiatke osobností politického života."

Prečo sa tie osobnosti neprepracovali vlastným úsilím?

"V klube máme minimálne jednu osobu, ktorú som sám doviedol a uvažovalo sa o nej ako o kandidátke na ministerku školstva. Hovorím o Beáte Brestenskej. A bola by ministerkou par excellance. Nedostala priestor."

To je jeden príklad. Pri zakladaní strany v apríli 2001 ste však o ANO hovorili ako o strane špičkových manažérov. Prečo sa nepresadili?

"Hovorím o komunikačných a mediálnych schopnostiach. Zoberme si príklad Ľuba Lintnera. Je to veľmi múdry človek, je často v televízii, má televíznu skúsenosť - a neoslovil."

Nie je aj Lintner posúvaný do úzadia?

"Nemám ten pocit."

Je v ANO osamelou opozíciou?

"Preto si ho vážim. Povedal mi, že mu je ľúto, že nie som v predsedníctve - že by tam potreboval človeka, ktorý si vie názor povedať. Lenže ja som tam nebol navrhnutý a vybratý."

S Nemcsicsovou kritikou dovnútra ste teda súhlasili?

"Určite."

Prečo ste sa potom nezúčastnili na hlasovaní republikovej rady v lete, keď sa rokovalo o zrušení členstva Nemcsicsa a Opaterného a vyslovení dôvery Ruskovi?

"Priznám sa, že to je trošku alibizmus. Vedel som, že v tom zložení republikovej rady bol iný výsledok hlasovania beznádejný. Povedal som si - nepôjdem tam, aby som mal aspoň pocit, že som za ich odvolanie nehlasoval."

Nebolo to aj tak, že ste si hlasovaním proti odvolaniu nechceli zablokovať cestu do europarlamentu?

"Vtedy v lete som bol jediný, čo som sa Nemcsicsa v médiách zastal. Vtedy mi Rusko slušne povedal, že to nie je potrebné. Že poznám názor predsedníctva. To je tá jeho šikovnosť - na republikovom kongrese nechal zvoliť predsedníctvo, ktoré mu šlo po ruke. Nemôžete hovoriť, že rozhodnutia predsedu boli nedemokratické, keď boli schválené legitímne zvoleným predsedníctvom."

Nemcsics SME v októbri 2002 povedal, že pred desiatimi rokmi by bol Rusko Mečiar.

"To je gro Paľovho a svojím spôsobom aj Mečiarovho problému. Obaja sú talentovaní, ale nikomu neveria. Všetko chcú kontrolovať sami. Nepoznám nikoho, komu by Paľo absolútne dôveroval. Vidíte to aj teraz - je zavalený agendou ministerstva hospodárstva, takže sa logicky priamo pýta, aby tú stranu organizoval nejaký generálny tajomník, prvý podpredseda, niekto. Paľo to nikomu nepustí, všetko chce robiť on. Logicky mu to všetko uniká. Strana sa dostáva do útlmu. Tým pádom je otvorený priestor pre servilných ľudí. Môj kamarát Tomáš Janovic mal minulý týždeň v Domino fóre aforizmus, čo som si vystrihol. Že prvý ti pichne nôž do chrbta ten, ktorý ti lezie do zadku - má to po ceste. Je to presne o tom. Oni sa obklopujú ľuďmi, čo im pochlebujú, neuvedomujúc si, že tí ľudia im ublížia. A to je aj exemplárny prípad človeka, pre ktorého som konečne buchol do stola."

Nie neskoro?

"Nikdy som nerozprával, že idem do politiky, aby som slúžil občanom prvoplánovo. Slúžil - ale svojím spôsobom. Nehanbím sa za to, že som celý život pracoval v diplomacii, vo veľkom medzinárodnom biznise, že ovládam štyri jazyky. A to aktívne, čo vám kedykoľvek kdekoľvek preukážem. Mám výborné kontakty za hranicami. V Slovenskom tabaku som mal špičkovú pozíciu, mal som tam dvojnásobný plat. Ale dcéra Adela mi povedala: ‚Keď to takto pôjde na Slovensku ďalej, keď sa vráti Mečiar, skončím školu a odídem z krajiny.' Staršia dcéra žije v Mníchove. Vtedy ma oslovil Paľo Rusko a po týždňoch, mesiacoch rozhovorov som si povedal, že idem do toho. Od začiatku som férovo hovoril, že mám ambíciu byť europoslancom. A nikdy som nehovoril, že chcem byť jednotka - hovoril som, že chcem férovú súťaž, v ktorej dokážem, že budem jednotka. Férovú súťaž zrušili."

Ako sa cítite v pozícii odstaveného na vedľajšiu koľaj?

"To už je osobná urážka."

Nebolo urážkou, že vás ako generálneho tajomníka najskôr postavili na 15. miesto kandidátky? Že vás nenominovali do predsedníctva?

"Hovoril som si - Paľovi sa asi otvoria oči, až keď začneme padať na hubu, pod magickú hranicu 5 percent."

Stalo sa. Otvorili sa mu oči?

"Nevychádzal som z údivu, čakal som, že sa okamžite zvolá mimoriadna republiková rada, aby sa to analyzovalo. Máme zlé témy? Zlých ľudí? Čo robíme zle? Jediné, čo som počul, že asi to bude z dôvodu, že Paľo sľúbil Ľubovi Romanovi 4 milióny."

Tú kauzu hodnotíte ako?

"Bola pre mňa krutou ranou. Ľuba Romana považujem za šikovného obchodníka, pre ktorého je hanebné získať 4 milióny touto cestou. Keby dali 40-krát 100-tisíc na východné Slovensko, tak tí ľudia si pomôžu. Republiková rada sa však naposledy zišla, ešte keď sme mali nad 5 percent."

To nik z republikovej rady nemal záujem zvolať ju? Vedieť stratégiu strany?

"Mám pocit, že tam sa vytratila energia."

Nie je teda vaša iniciatíva len iniciatívou človeka, ktorého ANO pokorila a chce si - hoci neskoro, zachovať čistý štít?

"Určite. Nechcem byť zlým prorokom a z celej duše želám aliancii, aby tá loď plávala ďalej. Tá strana je úplne v závoze a štruktúry to cítia."

S kým ste sa o odchode radili, s kým ste to konzultovali?

"S kamarátmi, ktorí nie sú mediálne a verejne známi. Hovorili mi, čo je veľa, to je veľa. Je čas. Keď prepasieš ten okamih, už budeš vyzerať trápne."

Stretli ste sa v tejto veci s Nemcsicsom?

"Stretol som sa s ním, keď už som mal list napísaný, doobeda toho dňa, keď som to zverejnil. Chcel som skôr počuť jeho názor - čo on, ako ďalej."

Práve Nemcsics zorganizoval stretnutie nezávislých poslancov s premiérom. Hovorí sa o kupčení s ich hlasmi. Nie je váš odchod obchodom?

"To je absolútny nezmysel. Môžem povedať čokoľvek, aj tak si to možno budú ľudia tak vysvetľovať. Ale čas ukáže."

Zostanete nezávislým poslancom?

"Bavili sme sa s Robom (Nemcsicsom - pozn. red.) na túto tému. Nezávislý poslanec nie je dobrá pozícia. Potrebujete zázemie."

Podľa našich informácií smerujete k SDKÚ, je to tak?

"Nevylučujem to."

Do SDKÚ vstúpite napriek tomu, že na kufríku máte nápis: Nekradnite, vláda nemá rada konkurenciu? Premiérom tej vlády je šéf SDKÚ.

(smiech) "Môjmu vstupu do SDKÚ by museli predchádzať veľmi vážne rokovania. Nekládol by som si žiadne podmienky, hoci priznávam, že po Jánovi Figeľovi mám vnútornú potrebu byť šéfom zahraničného výboru. Budem sa pýtať, či je vôľa posilnenia liberálneho elementu v strane. Ak áno, naozaj to nevylučujem. Dzurinda je vonku vnímaný ako garant stability v Európe. Je to jediný premiér, zvolený dvakrát za sebou."

Už v októbri 2002 ste SME povedali, že budete žiadať o verejné otvorenie svojich dokumentov, hovoriacich o spolupráci s ŠtB. Podľa Cibulkových zoznamov ste vedený ako agent. Po vzniku Ústavu pamäti národa ste to mohli urobiť. Požiadali ste o nahliadnutie do zväzkov?

(vyťahuje z náprsnej tašky lístok o zaslaní doporučeného listu) "Toto je potvrdenka, že som o to ministerstvo spravodlivosti dávno požiadal." (na potvrdenke je dátum 4. marec 2003) "Idem čo najskôr zatelefonovať pánu Langošovi, čo je s tým. Po otvorení zväzku k tomu urobím tlačovú konferenciu. Ak je tam napísaná pravda, ničoho sa neobávam. Ak sa ukáže, že som ublížil čo i len jedinému človeku, vrátim poslanecký mandát."

DAŠA MATEJČÍKOVÁ


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 688
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 793
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 716
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 677
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 534
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 569
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 385
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 275
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 127
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 090
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

Daniel Lipšic.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.

Peter Tkačenko
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Marek Majeský.

Neprehliadnite tiež

Vo Washingtone zatkli pred inauguráciou obzrojeného muža

Muž ma pri sebe sfalšované povolenie na inauguráciu.

Americký Kapitol.

Biden podpíše prvé výkonné nariadenia už v deň inaugurácie

Nariadenia je zamerané na riešenie problémov pandémie.

Joe Biden.

Rusko obnoví lety s Indiou, Vietnamom, Fínskom a Katarom

Rusko bude do týchto destinácií prevádzkovať niekoľko leteckých spojov týždenne.

Ruské prúdové lietadlo Suchoj Superjet 100.

Princ William vyzval Britov, aby si vzali príklad z kráľovej a dali sa očkovať

Britské úrady bojujú proti obavám, či sú vakcíny bezpečné.

Britský princ William.