Hoci kritici podnikateľov 1. garantovanej kritizujú rozhodnutie sudcu Miháľa, že pustil ich predstaviteľov na slobodu, Vačok ho víta. "Som veľmi rád, že túto vec posúdil objektívne," povedal advokát SME. Na snímke zľava podnikateľ Lauko a advokát Vačok. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Pred týždňom pustil sudca na slobodu konateľov firmy 1. dôchodková a kľúčových predstaviteľov firmy 1. garantovaná Andreja Kollára, Róberta Lauka a Eugena Prejsu. Sudca tak rozhodol po troch dňoch väzby.
Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak to zhodnotil: "Budeme musieť zmeniť taktiku". Povedal, že prepustenie obvinených môže negatívne ovplyvniť vyšetrovanie.
Tých, čo sa prepusteniu radovali, bolo ale viac. Okrem zainteresovaných podnikateľov aj advokát Róberta Lauka Peter Vačok. Bývalý prvý vyšetrovateľ zavlečenia Michala Kováča do cudziny predstaviteľa spoločnosti 1. dôchodková, ktorá neplnila sľuby akcionárom 1. garantovanej, zastupuje.
Podľa zistení denníka SME nejde o jediného kontroverzného klienta Petra Vačoka. Zastupoval aj škandalóznu figúrku slovenskej politiky Petra Ďuračku, robil právne poradenstvo podnikateľovi s nejasným pozadím a kontaktami na podsvetie Jozefovi Svobodovi, zastupuje aj bývalých príslušníkov Lexovej SIS.
Kto je Peter Vačok
Peter Vačok bol prvým vyšetrovateľom únosu Michala Kováča do Rakúska. Na prípade začal pracovať dva týždne po vykonaní zavlečenia - v septembri 1995. V tom čase bol zároveň zástupcom riaditeľa Krajského úradu vyšetrovania v Bratislave.
Od začiatku ostro protestoval voči tomu, aby bol členom vyšetrovacieho tímu aj Jaroslav Svěchota. Šlo o vtedajšieho šéfa kontrarozviedky SIS a zákon účasť príslušníkov tajných služieb na šetrení polície neumožňoval.
Neskôr sa ukázalo, že Svěchota bol jedným z operatívcov, čo Kováčov únos riadili.
Vačok v úlohe vyšetrovateľa zistil, že do prípadu by mohla byť zapletená Lexova SIS krátko po preverovaní udalosti. Už 24. septembra 1995 predvolal na vypočutie vtedajšieho príslušíka SIS, člena sledovacieho útvaru Oskara Fegyveresa.
Fegyveres sa k účasti na únose priznal a celú udalosť Vačokovi popísal. Ešte v ten deň ušiel do zahraničia a odvtedy sa so zmenenou identitou skrýva a žije v cudzine.
Deň po Fegyveresovom svedectve Vačok obvinil z únosu Michala Kováča ml. ďalších troch príslušníkov SIS. Krátko nato sa uskutočnil telefonický rozhovor medzi vtedajším riaditeľom SIS Ivanom Lexom a vtedajším ministrom vnútra Ľudovítom Hudekom, po ktorom Vačokovi okamžite odobrali spis.
Lexa v rozhovore s Hudekom hovoril: "A tých vyšetrovateľov, tých kopneš do gúľ, hej?" Pričom sľúbil, že po ich vyhodení dá Lexa Hudekovi "pusu na čelo".
Vačok musel do konca roka odísť z polície.
Práca pre príslušníkov Lexovej SIS
Paradoxne dnes advokát Vačok Lexových priamych podriadených právne zastupuje.
Začalo sa to žiadosťou vysokopostaveného muža v SIS Gejzu Valienta. Ten bol jedným z obvinených z účasti na únose Michala Kováča - ako šéf sledovačky SIS. Šéfom sledovačky bol aj pred novembrom v ŠtB.
"Pochopil som, že si ma vybral za advokáta aj kvôli menu - že som bol na druhej strane," hovorí SME Vačok. Prípad zobral preto, že sa nekryl s vecami, ktoré ako vyšetrovateľ voči SIS robil. "A nadobudol som presvedčenie, že to stíhanie je nesprávne."
Konkrétna vec bola vrátená súdu prvého stupňa, kauza však nie je ukončená. Vačok: "Pre mňa je osoba, ktorú zastupujem, absolútne druhoradá. Mňa zaujíma problém, ktorý riešim."
To znamená, že prvý vyšetrovateľ Kováčovho únosu, ktorý vykonala Lexova SIS, dnes zastupuje podľa zistení SME troch siskárov za toho vedenia. Vačok nám to potvrdil.
Príslušníkov SIS dokonca obhajuje vo veci, kde je spolu s nimi stíhaný aj Ivan Lexa. "Pána Lexu nezastupujem ani neobhajujem, obhajujem osoby, ktoré sú stíhané za skutky, kde je obžalovaný aj Lexa. Ide o vyraďovanie zbraní a pôsobenie niektorých firiem."
Práca pre kontroverzného Svobodu
Čo sa týka práce pre kontroverzného podnikateľa Jozefa Svobodu, Vačok v rozhovore pre SME tvrdil, že si ho "veľmi váži". Z dôvodu, že "nikdy nechcel, aby som pre neho alebo kohokoľvek iného porušil zákon".
Nevysvetlil, ako môže zákon porušovať advokát.
Priznal však, že o prácu pre Svobodu sa zaujímal aj Ladislav Pittner v čase šéfovania rezortu vnútra. "Povedal som mu - nevyčítajte mi, koho poznám alebo pre koho robím, ale skúmajte, ako to robím."
Podľa Vačoka boli záležitosti, ktoré robil pre Svobodu, vždy transparentné. "Pittner to pochopil."
Čo teda pre Svobodu robil? "Išlo vždy o zastúpenia, ktoré sa ho priamo netýkali. Robil som napríklad vypovedanie nájmu bytu jeho priateľovi. Alebo záležitosť, keď mal Svobodov vodič problém, že bol napadnutý piatimi osobami a jedného z nich pichol nožom."
V súčasnosti Svobodu nezastupuje. Podľa informácií SME sa Svoboda na Slovensku zdržiava oveľa menej ako kedysi - jeho najčastejším miestom pobytu je Francúzsko.
Vačok: "Je pravda, že som s ním už veľmi dlho nebol a keď sa stretneme, veľmi rád si s ním nejakú whisky vypijem."
Neodmietol by Lexu ani Hudeka
Advokát PETER VAČOK odpovedal aj na ďalšie otázky SME.
Kedy ste spoznali Jozefa Svobodu?
"Asi v roku 1992. Pánovi Šátekovi som to vtedy aj oznámil. Za dobu, čo som bol príslušník polície, som nikdy nebol oslovený, aby som niečo v prospech alebo neprospech urobil. To je aj veľkosť pána Svobodu, že pozná ľudí a vie presne odhadnúť, čo od koho môže žiadať."
Svoboda figuroval v štruktúrach futbalového klubu Slovan, vraj ho financoval, v štruktúrach Slovana pôsobí aj Hudek. Viete to?
"Slovensko je malé. Vedel som, že pán Svoboda je v športe zainteresovaný, bol aktívny zápasník. Viem o tom, že veľký športovec je aj pán Hudek, hrá tenis. Bolo úplne prirodzené, že títo ľudia sa etablujú do prostredia, kde je nielen šport, ale aj veľké finančné prostriedky. O tomto pôsobení ale nič neviem, neviem, čo sa tam dialo, ani ma to nikdy nezaujímalo."
Popri Slovane sa pohybuje aj Peter Č., pravá ruka silného muža podsvetia Miroslava Sýkoru, podozrivého z nájmu ľudí na vraždu Roberta Remiáša. Remiáš bol spojkou korunného svedka Kováčovho únosu Fegyveresa. Čo vy na to?
"O tomto prepojení som skutočne nevedel. K tomu sa nieže nechcem, ale neviem vyjadriť."
Keby za vami prišiel Hudek so žiadosťou o zastupovanie, prijali by ste?
"Sám tomu neverím, ale nevidel by som v tom vôbec žiadny problém.
A Lexu?
"Vo veciach, ktoré som ako vyšetrovateľ riešil, nie."
A v iných?
"Nie je jeden zákonný dôvod, aby som ho odmietol. Každý človek má právo na zmenu a právnu pomoc.V tomto čase ešte nie. Ak by som nadobudol presvedčenie, že vo vzťahu k nemu je porušovaný zákon, určite by som ho neodmietol." (jm)
Viac o Petrovi Vačokovi
Peter Vačok sa charakterizuje ako "kríženec": "Matka je z Oravy a otec je Horehronec".
V advokácii začal pracovať po 16 rokoch na poste vyšetrovateľa. Hoci si zmenu pochvaľuje, dnes by sa rozhodol ešte inak: "Keby som mohol vrátiť čas, možno by som išiel za sudcu."
S korupciou sa stretol len ako vyšetrovateľ: "V situácii, keď žena chcela pomôcť manželovi. Pohrozil som jej, že z toho bude mať v budúcnosti problémy. Keď som bol mladší, stalo sa mi aj to, že sa mi jedna ponúkala."
Za svoje zlozvyky označuje fajčenie fajky a občasné pitie alkoholu. "Najväčším nepriateľom som si ja sám. Musím povedať, že si idem veľmi často na nervy." (smiech)
Plány do budúcnosti má skromné - venovať sa manželke, priateľom a nemeckým ovčiakom (na snímke pri svojom dome) .
(jm)
Zvláštne cesty osudu: Čarnogurský ml. je dôverníkom siskára
Advokát Ján Čanogurský mladší je súdnym dôverníkom Michala Hrbáčka v kauzách spojených s aktivitami SIS za šéfovania Ivana Lexu. Hrbáček bol bývalým členom tajnej služby a podieľal sa na únose Michala Kováča mladšieho do cudziny.
Čarnogurský mladší sa priateľstvom s Hrbáčkom netají a právne zastupoval aj spoločnosť Chirana T. Injecta, kde je bývalý pracovník SIS predsedom predstavenstva.
"K Michalovi Hrbáčkovi sa hlásim, je to môj priateľ, veľmi si ho vážim a považujem ho za správneho a slušného človeka," povedal Čarnogurský mladší SME. Poznajú sa z mladosti, keď spolu trénovali kickbox.
Kauzu Kováčovho zavlečenia považuje advokát za "postavenú na vode": "Mne nikdy nič neurobil. Pokiaľ sa preukáže, že skutočne má v tom únose prsty, tak bude musieť za to niesť zodpovednosť. Ja však nebudem ten, čo ho bude súdiť."
Zaujímavé je, že práve Ján Čarnogurský starší v apríli 1998 zverejnil pozíciu Michala Hrbáčka v Lexovej SIS - pracoval tam ako šéf odboru špeciálnych operácií.
Podľa vtedajších slov neskoršieho ministra spravodlivosti sa mal Hrbáček podieľať aj na vlámaní do sekretariátu KDH v Prešove v roku 1996. (dam)
Smutný príbeh novinára: Peter Tóth sa ospravedlnil Lexovi
Bývalý redaktor denníka SME Peter Tóth sa v januári ospravedlnil niekdajšiemu riaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi. Stalo sa tak na súdnom pojednávaní na ochranu Lexovej osobnosti.
Od bývalého vydavateľa SME Lexa požaduje milión korún. Predmetom sporu je Tóthov článok Kto si objednal Sýkoru z decembra 1999. Lexa tvrdí, že v ňom bol obvinený z objednávky vraždy Róberta Remiáša u šéfa podsvetia Miroslava Sýkoru.
Peter Tóth bol v minulosti kritickým žurnalistom a Lexova tajná služba ho v čase práce v SME viackrát sledovala. Po nástupe Dzurindovho kabinetu však nastoľovali niektoré novinárove aktivity otázniky o zákulisí, v ktorom sa pohybuje, a zo SME musel odísť.
Krátko na to sa stal šéfom kontrarozviedky v SIS. Po ospravedlnení sa Petra Tótha pred súdom Lexa reagoval: "Cením si najmä jeho odvahu."
Peter Tóth, ktorý robil kedysi poradcu podpredsedu vlády Šimka za KDH, bol podozrivý aj z toho, že na jeseň 2002 anonymne faxoval trestné oznámenie na podpredsedu KDH, ministra vnútra Vladimíra Palka.
V oznámení ho krivo obvinil, že manipuloval s databázou odpočúvaní, Palko podal na Tótha trestné oznámenie. (dam)
Autor: JÁN MALOCH DAŠA MATEJČÍKOVÁ