Podľa afganského vládneho hnutia Taliban dopadli v blízkosti letiska v Kandahár na juhu krajiny štyri bomby. Talibanské jednotky sa snažili protileteckými zbraňami znemožniť tento útok, no nepodarilo sa im zasiahnuť ani jedno americké lietadlo. Útoky smerovali aj na mesto Herát. Ako dnes informovali talibanské zdroje, pri náletoch od pondelka večera zahynulo alebo bolo zranených približne 35 ľudí.
Minister zahraničných vecí afganskej opozičnej Severnej aliancie Abdulláh Abdulláh oznámil, že skupina jednotiek Talibanu prešla na stranu Severnej aliancie. Tieto jednotky zároveň uzavreli jedinú cestu spájajúcu severnú a južnú časť Afganistanu.
Západní spojenci zatiaľ neprijali žiadne rozhodnutie o začatí pozemnej operácie v Afganistane. Vyhlásil to v Moskve britský minister obrany Geoff Hoon po rokovaniach s ruským rezortným partnerom Sergejom Ivanovom. Pozemná vojenská akcia, ktorá by nasledovala po náletoch, je podľa jeho slov len jednou z veľkého počtu zvažovaných možností. Na žiadosť USA však začala aliancia presúvať svoju stredomorskú flotilu do východného sektora.
X X X
Sydney/Londýn - Britské ministerstvo zahraničných vecí dnes informovalo, že al-Kajdá, teroristická organizácia saudskoarabského disidenta Usámu bin Ládina, získala pravdepodobne chemické a biologické zbrane.
Americké úrady momentálne vyšetrujú druhý prípad ochorenia na slezinovú sneť na Floride po samovražedných atentátoch v New Yorku a Washingtone. Zatiaľ nie je dostatok informácií, ktoré by potvrdili, že jej rozšírenie nejako súvisí s unesenými lietadlami, ktoré teroristi nasmerovali na budovy v New Yorku a Washingtone.
USA aj Británia sú však v strehu pred možnými útokmi organizácie al-Kajdá. V Londýne dnes ráno po prvý raz od začiatku útokov na Afganistan zasadal oficiálny vojnový kabinet, ktorý vytvoril britský premiér Tony Blair.
X X X
Bagdad/Manila - Desaťtisíce obyvateľov Iraku protestovali dnes v Bagdade proti americkým vojenským útokom v Afganistane. Masové protestné podujatie vyvolali pondelňajšie vyhlásenia USA, že letecké a iné útoky sa môžu okrem Afganistanu rozšíriť aj na ďalšie krajiny. Irak by sa slovami jeho najvyšších predstaviteľov tak mal znovu stať vojenským cieľom Američanov a ich spojencov.
Nesúhlas s americkými odvetnými útokmi na Afganistan búrlivo prejavovali aj demonštranti v pakistanskom meste Kušlak, kde pri zrážkach s políciou prišli o život traja ľudia a dvaja boli zranení.
Z rovnakého dôvodu vyšli do ulíc aj tisícky moslimov v juhofilipínskom meste Marawi. Filipínska vláda naproti tomu americko-britskú vojenskú operáciu privítala.
Záujem stať sa súčasťou celosvetového boja proti terorizmu deklarovala aj Juhoslávia vo vyhlásení prezidenta Vojislava Koštunicu. Podporu všetkým americkým opatreniam pre vyhubenie terorizmu vyjadril tiež egyptský prezident Husní Mubarak.
Naopak iránsky prezident Muhammad Chatámí vyzval USA, aby "okamžite skončili" s údermi na Afganistan. Podľa iránskeho denníka Iran News, blízkeho iránskemu prezidentovi Chatámímu, USA vraj uplatňujú v Afganistane "zákon džungle" a povyšujú sa na "sudcu aj vykonávateľa" spravodlivosti.
mon ed