Žiada tiež okamžité zastavenie odpočúvania v prípade, ak k nemu naďalej dochádza.
"Chceme, aby sa toto konanie zastavilo, ak bolo skutočne vykonávané. Narúša to vykonávanie práce generálneho tajomníka s ďalšími lídrami. Preto nie je prospešné pre prácu OSN a je nelegálne," povedal dnes novinárom hlavný hovorca OSN Fred Eckhard.
Reakcia OSN prichádza po tom, ako dnes bývalá britská ministerka Clare Shortová vyhlásila, že Británia tajne sledovala Annana v čase, keď sa USA Británia neúspešne snažili získať podporu svetovej organizácie pre vojenský zásah v Iraku.
Na otázku, či britským špiónom nariadili vykonať operácie na pôde OSN, Shortová pre rozhlasovú stanicu BBC odpovedala: "Áno, rozhodne." Dodala, že v prípade Annanovej kancelárie sa to dialo "určitý čas", pričom sama čítala niektoré prepisy rozhovorov generálneho tajomníka.
Tvrdenia ministerky, ktorá patrila k najtvrdším kritikom Tonyho Blaira, vyvolali hrozbu ďalšej krízy pre britského premiéra v čase, keď sa snaží prekonať ťažkosti s vojnou v Iraku. Britská vláda uviedla, že sa k bezpečnostným záležitostiam nebude vyjadrovať. Trvá však na tom, že jej tajné služby vždy konajú v súlade so zákonom.
Podľa Eckharda nemá OSN možnosť si overiť pravdivosť Shortovej vyjadrení, posilní však kontroly Annanovej kancelárie. "Ak je to pravda, sme sklamaní a čakali by sme, že každý členský štát rešpektovať právne piliere ochrany dôvernosti komunikácie," uviedol.
Eckhard dodal, že britský veľvyslanec Emyr Jones Parry sa telefonicky spojil s Annanom v mene Blaira, odmietol sa však vyjadriť k obsahu rozhovoru.
Shortová prišla s obvineniami len deň po tom, ako londýnska prokuratúra stiahla žalobu na bývalú pracovníčku britského odpočúvacieho centra v Cheltenhame za to, že poskytla britskej tlači informácie o údajnom odpočúvaní telefónov niekoľkých veľvyslancov pri OSN v New Yorku.
Podľa novín Observer uniknutý dokument ukazoval, že USA žiadali o britskú pomoc pri odpočúvaní kancelárií členov Bezpečnostnej rady OSN - Chile, Mexika, Kamerunu, Angoly, Guiney a Pakistanu.
Niektorí diplomati vzali najnovšiu kauzu pokojne ako španielsky veľvyslanec pri OSN Innocencio Arias, ktorý pokrčil plecami a vyhlásil: "Každý špehuje každého."