Washington 26. februára (TASR) - Americké ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok zverejnilo svoju výročnú správu o dodržiavaní ľudských práv vo svete za rok 2003.
V súvislosti so Slovenskom ministerstvo okrem iného konštatovalo, že v krajine pretrvávali problémy s korupciou a neefektivitou v justícii aj napriek úsiliu vlády o ich prekonanie. Podľa právnych expertov súdy prvej inštancie v oblasti trestného a občianskeho práva pracovali neefektívne a sudcovia boli vo veľkej miere zavalení rýchlo sa meniacou legislatívou bez náležitej praxe, konštatuje americké ministerstvo.
Mnohí pozorovatelia tvrdili, že niektorí sudcovia sú skorumpovaní. Minister spravodlivosti SR Daniel Lipšic predložil niekoľko protikorupčných iniciatív a verejne kritizoval nenáležité rozhodnutia a správanie niektorých sudcov, uvádza sa v správe. Dokument tiež poukazuje na to, že Lipšic podal vo februári sťažnosť proti rozhodnutiu prepustiť Mikuláša Černáka, známu postavu z prostredia organizovaného zločinu.
V júni disciplinárny senát rozhodol o odvolaní predsedu jedného z krajských súdov po procesnej chybe, kvôli ktorej sa v septembri predchádzajúceho roka dostali z vyšetrovacej väzby osoby obžalované z organizovaného zločinu, konštatuje americké MZV.
Vo svojej výročnej správe si tiež všíma, že v septembri parlament schválil novelu zákona o sudcoch, ktorá posilňuje zodpovednosť sudcov a zavádza prísne disciplinárne opatrenia. Parlament tiež schválil zákon o špeciálnom prokurátorovi a súde na boj proti korupcii a rozšíril využívanie tajných operácií pri vyšetrovaní obvinení z korupcie voči politikom a sudcom.
Podľa zákona majú osoby obvinené z trestných činov právo na spravodlivé a otvorené verejné procesy, hoci pozorovatelia sa domnievajú, že v praxi môže právo na spravodlivý proces znemožniť korupcia medzi sudcami, uvádza sa v správe.
Washington ďalej konštatuje, že sa neobjavili žiadne správy o politických väzňoch. V júli slovenský parlament schválil odškodnenie vo výške 86 miliónov korún pre bývalých politických väzňov za komunistického režimu, pričom jednotlivé kompenzácie sa pohybovali od 20.750 korún do 83.740 korún.
Ako správa upozorňuje, rómski aktivisti tvrdili, že slovenská polícia v niektorých prípadoch vstupovala do rómskych obydlí bez potrebného zatykača. Tieto tvrdenia sa týkajú väčšinou východnej časti krajiny.
V niektorých častiach populácie pretrvávali podľa amerického ministerstva antisemitské nálady. Antisemitizmus sa prejavoval pri násilných incidentoch a vandalizme. Pokračovali incidenty hanobenia židovských cintorínov skinhedmi, pričom úrady v týchto prípadoch pohotovo a náležitým spôsobom zasahovali.
Washington poukazuje na skutočnosť, že aj v minulom roku sa objavovali správy o brutalite voči Rómom. V prvom polroku bolo podaných 165 sťažností na brutálne správanie. Polícia údajne využívala nátlak a hrozby s cieľom odradiť Rómov od podávania sťažností na súde. Objavili sa správy o tom, že polícia prispievala k problému násilia voči Rómom tým, že nevyšetrovala náležitým spôsobom útoky voči príslušníkom tejto menšiny.