SME

Čas je drahý. U odborníkov a zberateľov zvlášť

Mať na krku kvalitnú kravatu dobrej značky a na ruke kvalitné hodinky je otázkou prestíže. Úspešní ľudia sa v 90. rokoch naučili, že symbolom úspechu nie sú len luxusné automobily a kvalitný odev a topánky. Zistili, že sa dohliada aj na to, čo človek ...

Mať na krku kvalitnú kravatu dobrej značky a na ruke kvalitné hodinky je otázkou prestíže. Úspešní ľudia sa v 90. rokoch naučili, že symbolom úspechu nie sú len luxusné automobily a kvalitný odev a topánky. Zistili, že sa dohliada aj na to, čo človek nosí na zápästí.

Ctitelia hodinárskych skvostov podotýkajú: „Auto, oblečenie a topánky vypovedajú len o tom, či má dotyčná osoba vkus a finančné prostriedky. Hodinky na zápästí vypovedajú o tom, aký má charakter."

Kvalitné hodinky sú dobrým trikom na otvorenie správnych dverí, aj dobrou investíciou. Hodnota hodiniek časom narastá. Model hodiniek renomovanej značky Patek Philippe z roku 1929 bol nedávno vydražený za 40 miliónov českých korún.

Okrem značky Patek Philippe považuje vedúci pobočky slovenskej firmy Sheron Jan Havlíček za hodinárske zázraky aj značky Rolex, Vacheron Constantin, Jaeger-LeCountre. Rolexiek sa ročne vyrobí okolo 900-tisíc kusov a cena štandardných je 160-tisíc korún.

Drahšie typy nemusia byť určené na denné nosenie. To priznáva aj Jan Havlíček zo Sheronu. Skutočná ručná práca vypovedá aj o tom, že tieto hodinky nemerajú skutočne presný čas - denne sa predchádzajú aj o jednu minútu. Ide často o veľmi komplikované špičkové časomiery.

Hodinky Patek Philippe nosila v dámskej verzii kráľovná Viktória, kráľovná Alžbeta II. dostala rovnakú značku ako dar ku svojej korunovácii od švajčiarskeho štátu. Princezná Diana mala typ Lady Kalla - boli to najdrahšie hodinky vyrobené počas celej histórie firmy.

Majiteľom značky Patek Philippe je aj privatizér piešťanských kúpeľov Karol Martinka - za jedny zaplatil 85-tisíc eur, čo je v prepočte tri a pol milióna korún. Je zberateľom a drahých hodiniek má šestoro. Má ich uložené v trezore viedenskej banky a pravidelne ich obmieňa.

Za kvalitné šperkové hodinky sa považujú značky Cartier, Piaget a Chopard, ale aj Blancpain, Breguet či Breitlingy, IWC či Zenith. Aktuálnym hitom sú hodinky značky Franck Muller.

Chirurg Ladislav Košťál je typickým fajnšmekrom kvalitného oblečenia, topánok, ale najmä hodiniek. Má ich niekoľko a nielen že ich zbiera kupovaním, ale zbiera o nich aj informácie. Pravidelne si kupuje český časopis Watch, podľa ktorého do hodiniek investuje alebo neinvestuje.

Breitlingy, ktoré vlastní, sú zaujímavé z dvoch dôvodov. Majú 275 gramov, sú z 18-karátového zlata, nastavené na hĺbku 200 metrov. Koštál sa smeje, že podľa jedného novinára sú to hodinky, využívajúce sa na určitú príležitosť, ktoré treba potom doma odložiť na vankúšik. „No ja ich nosím všade." (smiech)

Vo svojej zbierke má aj historické Omegy, ktoré sú dnes zaujímavé už aj zberateľsky: „Volajú sa Flymaster. Sú to letecké hodinky, ale pri mori som zistil, že do nich tečie, tak som si kúpil ďalšie."

To už stavil na potápačské hodinky z dielne francúzskej značky Bell and Ross. „Sú plnené priesvitným olejom. Bežné potápačské hodinky sú na hĺbku 300 až 500 metrov, Bell and Ross robí hodinky s certifikátom aj na 11 100 metrov. To je hĺbka Mariánskej priekopy."

Ladislav Košťál je na svoju zbierku hodiniek hrdý. Okrem práce a streľby z historických zbraní je to jeho záľuba. Napokon nepije, nefajčí - niekde peniaze míňať musí.

Breitlingy má aj Jirko Malchárek. Dostal ich. Nepatria však medzi jeho najzaujímavejšie, aj keď sú krásne a drahé. Automobilový pretekár, podnikateľ a politik má aj hodinky, ktoré dostal za vstup do formuly 1 od spoločnosti Tag Heuer. Chváli ich: „Sú súčasťou športového, ale aj elegantného imidžu."

No hoci Malchárek obľubuje kvalitu, sám by si také hodinky vraj nekúpil, ich ceny považuje za privysoké na investíciu. Vlastne: „Ako si spomínam, nikdy som si hodinky nekúpil. Vždy mi boli darované." Rovnako on už hodinky daroval všetkým zo svojho okolia. „Považujem to za šperk."

Inak - hoci formula 1 hodinky rozdáva, Malchárek v jej kokpite na ruke žiadne nemal. „Nebol som veľmi zvyknutý jazdiť v aute s hodinkami a ani nie je technicky možné, aby ste sa na ne pozreli."

Spevák Róbert Opatovský si netradičné hodinky priniesol z Japonska - podľa jeho momentálnej nálady sa mu na hodinkách mení pozadie. „Ak nie som dobre naladený, tvorí ich základ sivá farba. Väčšinou však dominuje červená, čo znamená, že som naladený pozitívne."

Dostal ich od priateľky a dáva si ich dole, len keď ide spať. Ide o značku v Japonsku vychytenú - DKNY, je to módny trend nielen funkciou. Je to aj značka oblečenia alebo kozmetiky.

Predtým dával spevák prednosť hodinkám značky Storm.

Breitlingy má aj podnikateľ a politik Robert Kaliňák. Vie a aj to prízvukuje, že hodinky sú naozaj jedinou ozdobou, čo si môže muž dovoliť. Najradšej má, keď sú „elegantné a športové zároveň".

Obdivuje pritom aj ľudskú šikovnosť a schopnosť vypracovať ich: „Keď človek musí ručne vybrúsiť na kolieskach, aby si pamätali, že napríklad január má 31 dní a že rok 2004 je priestupný. Vyrobiť hodinky z 3500 súčiastok a všetky do detailu vypilovať, považujem za absolútne majstrovstvo."

Prvé hodinky mal digitálky - boli elegantné, priniesol mu ich otec námorník. Mali však veľmi malý displej, a tak druhé dostal už ako desaťročný veľké, pekné ručičkové - „ruské".

Breitlingy si kúpil už ako podnikateľ a za bežnú cenu kvalitných hodiniek považuje už 20-tisíc korún.

Vo Švajčiarsku majú svoj domov nielen kvalitná čokoláda či exkluzívne banky, ale aj špičkové hodinárske výrobky. Speváčka a lekárka Marcela Laiferová tam dlhšie žila, tak si ich priniesla niekoľko.

„Hodinky sú tam veľmi kvalitné, ale aj veľmi lacné. Nikdy som neodolala, vždy som si nejaké kúpila." Nerozhoduje sa podľa značky, ale podľa dizajnu, módnych trendov.

Momentálne nosí tie, ktoré kúpila pôvodne priateľovi. „Zhodou okolností dostal štvoro ďalších, tak ma požiadal, aby som si ich nechala. Obľúbila som si ich, lebo majú sekundovú ručičku, vďaka ktorej môžem merať pacientom pulz."

Politik a podnikateľ Tomáš Galbavý mal vždy k hodinkám vzťah. Kedysi zbieral zlaté, starožitné hodinky, no odkedy je poslancom, upustil od toho. „Zaujíma ma príbeh starých predmetov, myslím na tú históriu. Len nemám rád staré peniaze, lebo za ne si nič nemôžem kúpiť!" (smiech)

Z hodiniek má jedny aj takzvané trojplášťovky, ku ktorým patrí malý kľúčik na naťahovanie. „Kúpil som ich asi pred dvadsiatimi rokmi, vtedy stáli 15-tisíc korún!" Medzi serióznych vášnivých zberateľov sa však sám neradí.

Keď si kupuje hodinky, vždy rozhoduje dizajn a značka. „Mám hodiny Omega, ktoré sú na slávnostnejšiu príležitosť, zo športovejších mám TCM približne za 5-tisíc korún."

Omegy, ktoré má doma, patria medzi najkvalitnejšie, história značky Omega siaha až do roku 1848.


Veľvyslanec Veľkej Británie Rick Todd nosí momentálne farebné náramkové hodinky. Dostal ich od manželky ako darček k 30. narodeninám. Mal ich nosiť len vo voľnom čase, no odvtedy ich nosí stále.

Práve z toho dôvodu mi deti dávajú podobné hodinky na každé Vianoce. „Takže mám niekoľko farebných hodiniek, ktoré striedam." Nosí ich aj na politické rokovania. A vôbec sa za to nehanbí. Naopak: „Je to možnosť, ako ukázať, že nie som len nudný, suchý diplomat." (smiech)

Exminister dopravy, poslanec Ján Jasovský je fajnšmekrom - hodinky berie ako súčasť imidžu. Svoje prvé dostal k svätému prijímaniu: „Boli to ruské hodinky Zaria, priznám sa, že ich stále mám."

Obľúbenú značku hodiniek nemá, jeho najdrahšie sú Omegy, ktoré dostal v roku 1998 od priateľov. Stáli okolo 60-tisíc korún. Omegy má aj po starom otcovi z otcovej strany, strieborné. „Sú vreckové s retiazkou."

Po starom otcovi z maminej strany má zase iné strieborné hodinky s lokomotívou. „Starý otec bol výpravca." Za najvzácnejšie považuje hodinky po maminom bratovi, ktoré sú zlaté a mechanické: „Tie si cením najviac."

Čo nosí na zápästí vláda

Členovia slovenskej vlády vedia, že hodinky sú súčasťou imidžu úspešného muža. Nosia hodinky uznávaných značiek (Longines, Lumir, Raymond Weil, Tissot) a hodinky, ktoré im darovali významné osobnosti alebo im evokujú dôležitú životnú udalosť.

Mikuláš Dzurinda, predseda vlády : Na pracovné a oficiálne podujatia bežne používa štandardné pánske hodinky značky Longines. Pri športových aktivitách (beh, lyžovanie) používa športové - digitálne hodinky s meračom času (stopkami).

Ivan Mikloš, vicepremiér a minister financií : Nosí hodinky značky Lorex.

Pál Csáky, vicepremiér : „Mám trojo hodiniek. Oblúbené mám však jedny, ktoré som kúpil v Berlíne a na ciferníku majú v zlate vyobrazený berlínsky Dóm. Tie nosím najčastajšie. Zvyšných dvojo nosím veľmi príležitostne, lebo ako som povedal - tie ,berlínske' mám rád. Sú švajčiarskej výroby, ale značku nemajú."

Eduard Kukan, minister zahraničia : „Po návšteve zlodejov v mojom byte mám len jeden pár hodiniek. Sú to tie, ktoré som mal v čase krádeže na ruke. Darovala mi ich svojho času predsedníčka španielskeho Senátu. Okrem nich som si nedávno kúpil ešte ďalšie hodinky. Na tých prvých hodinkách je strohý názov ‚Senado de Espana', čo v preklade znamená španielsky senát."

Pavol Rusko, minister hospodárstva : Vlastní hodinky značky Breitling. Vlastní viacero druhov náramkových hodiniek, ktoré dostal ako dar od známych. Tie nosí podľa príležitosti, závisí od toho, či ide športovať, pracovať, alebo na významnejšiu udalosť.

Rudolf Zajac, minister zdravotníctva : „Nosím hodinky Raymond Weil, mám asi 6 typov na rôzne príležitosti."

Daniel Lipšic , minister spravodlivosti : „Nosím hodinky značky Lumir. Okrem toho mám ešte športové hodinky, ktoré nosím na dovolenke alebo pri niektorých športoch, ako napríklad pri lyžovaní. Sú to hodinky značky Genst Chrono."

Ľudovít Kaník , minister práce a sociálnych vecí : „Na hodinkách je napísané Lumir, neviem, čo to znamená. Nemám a ani nenosím viacero hodiniek. Pravidelne som začal hodinky nosiť až pred piatimi či siedmimi rokmi."

Juraj Liška, minister obrany : „Mám viacero hodiniek na rôzne príležitosti. Moje najoblúbenejšie hodinky však sú značky Longines Festina."

László Miklós, minister životného prostredia : Do práce aj na iné príležitosti nosí hodinky „citizenky", ktoré dostal ako darček na svoje 50. narodeniny.

László Gyurovszky, minister výstavby : Má dvojo hodiniek, jedny sú značky Tissot a druhé značky Fertina.

Martin Fronc, minister školstva : „Ja si na značke hodiniek nepotrpím. Nosím ciferníkové hodinky a keď sa mi jedny pokazia, tak ich vyhodím a kúpim si ďalšie."

(ts)

Autor: th, dam

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 674
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 106
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 109
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 917
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o možnom prijatí Palestínskeho štátu za plnoprávneho člena.

Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali-


ČTK
Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu