SME
Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky

Čas je drahý. U odborníkov a zberateľov zvlášť

Mať na krku kvalitnú kravatu dobrej značky a na ruke kvalitné hodinky je otázkou prestíže. Úspešní ľudia sa v 90. rokoch naučili, že symbolom úspechu nie sú len luxusné automobily a kvalitný odev a topánky. Zistili, že sa dohliada aj na to, čo človek ...

Mať na krku kvalitnú kravatu dobrej značky a na ruke kvalitné hodinky je otázkou prestíže. Úspešní ľudia sa v 90. rokoch naučili, že symbolom úspechu nie sú len luxusné automobily a kvalitný odev a topánky. Zistili, že sa dohliada aj na to, čo človek nosí na zápästí.

Ctitelia hodinárskych skvostov podotýkajú: „Auto, oblečenie a topánky vypovedajú len o tom, či má dotyčná osoba vkus a finančné prostriedky. Hodinky na zápästí vypovedajú o tom, aký má charakter."

Kvalitné hodinky sú dobrým trikom na otvorenie správnych dverí, aj dobrou investíciou. Hodnota hodiniek časom narastá. Model hodiniek renomovanej značky Patek Philippe z roku 1929 bol nedávno vydražený za 40 miliónov českých korún.

Okrem značky Patek Philippe považuje vedúci pobočky slovenskej firmy Sheron Jan Havlíček za hodinárske zázraky aj značky Rolex, Vacheron Constantin, Jaeger-LeCountre. Rolexiek sa ročne vyrobí okolo 900-tisíc kusov a cena štandardných je 160-tisíc korún.

Drahšie typy nemusia byť určené na denné nosenie. To priznáva aj Jan Havlíček zo Sheronu. Skutočná ručná práca vypovedá aj o tom, že tieto hodinky nemerajú skutočne presný čas - denne sa predchádzajú aj o jednu minútu. Ide často o veľmi komplikované špičkové časomiery.

Hodinky Patek Philippe nosila v dámskej verzii kráľovná Viktória, kráľovná Alžbeta II. dostala rovnakú značku ako dar ku svojej korunovácii od švajčiarskeho štátu. Princezná Diana mala typ Lady Kalla - boli to najdrahšie hodinky vyrobené počas celej histórie firmy.

Majiteľom značky Patek Philippe je aj privatizér piešťanských kúpeľov Karol Martinka - za jedny zaplatil 85-tisíc eur, čo je v prepočte tri a pol milióna korún. Je zberateľom a drahých hodiniek má šestoro. Má ich uložené v trezore viedenskej banky a pravidelne ich obmieňa.

Za kvalitné šperkové hodinky sa považujú značky Cartier, Piaget a Chopard, ale aj Blancpain, Breguet či Breitlingy, IWC či Zenith. Aktuálnym hitom sú hodinky značky Franck Muller.

Chirurg Ladislav Košťál je typickým fajnšmekrom kvalitného oblečenia, topánok, ale najmä hodiniek. Má ich niekoľko a nielen že ich zbiera kupovaním, ale zbiera o nich aj informácie. Pravidelne si kupuje český časopis Watch, podľa ktorého do hodiniek investuje alebo neinvestuje.

Breitlingy, ktoré vlastní, sú zaujímavé z dvoch dôvodov. Majú 275 gramov, sú z 18-karátového zlata, nastavené na hĺbku 200 metrov. Koštál sa smeje, že podľa jedného novinára sú to hodinky, využívajúce sa na určitú príležitosť, ktoré treba potom doma odložiť na vankúšik. „No ja ich nosím všade." (smiech)

Vo svojej zbierke má aj historické Omegy, ktoré sú dnes zaujímavé už aj zberateľsky: „Volajú sa Flymaster. Sú to letecké hodinky, ale pri mori som zistil, že do nich tečie, tak som si kúpil ďalšie."

To už stavil na potápačské hodinky z dielne francúzskej značky Bell and Ross. „Sú plnené priesvitným olejom. Bežné potápačské hodinky sú na hĺbku 300 až 500 metrov, Bell and Ross robí hodinky s certifikátom aj na 11 100 metrov. To je hĺbka Mariánskej priekopy."

Ladislav Košťál je na svoju zbierku hodiniek hrdý. Okrem práce a streľby z historických zbraní je to jeho záľuba. Napokon nepije, nefajčí - niekde peniaze míňať musí.

Breitlingy má aj Jirko Malchárek. Dostal ich. Nepatria však medzi jeho najzaujímavejšie, aj keď sú krásne a drahé. Automobilový pretekár, podnikateľ a politik má aj hodinky, ktoré dostal za vstup do formuly 1 od spoločnosti Tag Heuer. Chváli ich: „Sú súčasťou športového, ale aj elegantného imidžu."

No hoci Malchárek obľubuje kvalitu, sám by si také hodinky vraj nekúpil, ich ceny považuje za privysoké na investíciu. Vlastne: „Ako si spomínam, nikdy som si hodinky nekúpil. Vždy mi boli darované." Rovnako on už hodinky daroval všetkým zo svojho okolia. „Považujem to za šperk."

Inak - hoci formula 1 hodinky rozdáva, Malchárek v jej kokpite na ruke žiadne nemal. „Nebol som veľmi zvyknutý jazdiť v aute s hodinkami a ani nie je technicky možné, aby ste sa na ne pozreli."

Spevák Róbert Opatovský si netradičné hodinky priniesol z Japonska - podľa jeho momentálnej nálady sa mu na hodinkách mení pozadie. „Ak nie som dobre naladený, tvorí ich základ sivá farba. Väčšinou však dominuje červená, čo znamená, že som naladený pozitívne."

Dostal ich od priateľky a dáva si ich dole, len keď ide spať. Ide o značku v Japonsku vychytenú - DKNY, je to módny trend nielen funkciou. Je to aj značka oblečenia alebo kozmetiky.

Predtým dával spevák prednosť hodinkám značky Storm.

Breitlingy má aj podnikateľ a politik Robert Kaliňák. Vie a aj to prízvukuje, že hodinky sú naozaj jedinou ozdobou, čo si môže muž dovoliť. Najradšej má, keď sú „elegantné a športové zároveň".

Obdivuje pritom aj ľudskú šikovnosť a schopnosť vypracovať ich: „Keď človek musí ručne vybrúsiť na kolieskach, aby si pamätali, že napríklad január má 31 dní a že rok 2004 je priestupný. Vyrobiť hodinky z 3500 súčiastok a všetky do detailu vypilovať, považujem za absolútne majstrovstvo."

Prvé hodinky mal digitálky - boli elegantné, priniesol mu ich otec námorník. Mali však veľmi malý displej, a tak druhé dostal už ako desaťročný veľké, pekné ručičkové - „ruské".

Breitlingy si kúpil už ako podnikateľ a za bežnú cenu kvalitných hodiniek považuje už 20-tisíc korún.

Vo Švajčiarsku majú svoj domov nielen kvalitná čokoláda či exkluzívne banky, ale aj špičkové hodinárske výrobky. Speváčka a lekárka Marcela Laiferová tam dlhšie žila, tak si ich priniesla niekoľko.

„Hodinky sú tam veľmi kvalitné, ale aj veľmi lacné. Nikdy som neodolala, vždy som si nejaké kúpila." Nerozhoduje sa podľa značky, ale podľa dizajnu, módnych trendov.

Momentálne nosí tie, ktoré kúpila pôvodne priateľovi. „Zhodou okolností dostal štvoro ďalších, tak ma požiadal, aby som si ich nechala. Obľúbila som si ich, lebo majú sekundovú ručičku, vďaka ktorej môžem merať pacientom pulz."

Politik a podnikateľ Tomáš Galbavý mal vždy k hodinkám vzťah. Kedysi zbieral zlaté, starožitné hodinky, no odkedy je poslancom, upustil od toho. „Zaujíma ma príbeh starých predmetov, myslím na tú históriu. Len nemám rád staré peniaze, lebo za ne si nič nemôžem kúpiť!" (smiech)

Z hodiniek má jedny aj takzvané trojplášťovky, ku ktorým patrí malý kľúčik na naťahovanie. „Kúpil som ich asi pred dvadsiatimi rokmi, vtedy stáli 15-tisíc korún!" Medzi serióznych vášnivých zberateľov sa však sám neradí.

Keď si kupuje hodinky, vždy rozhoduje dizajn a značka. „Mám hodiny Omega, ktoré sú na slávnostnejšiu príležitosť, zo športovejších mám TCM približne za 5-tisíc korún."

Omegy, ktoré má doma, patria medzi najkvalitnejšie, história značky Omega siaha až do roku 1848.


Veľvyslanec Veľkej Británie Rick Todd nosí momentálne farebné náramkové hodinky. Dostal ich od manželky ako darček k 30. narodeninám. Mal ich nosiť len vo voľnom čase, no odvtedy ich nosí stále.

Práve z toho dôvodu mi deti dávajú podobné hodinky na každé Vianoce. „Takže mám niekoľko farebných hodiniek, ktoré striedam." Nosí ich aj na politické rokovania. A vôbec sa za to nehanbí. Naopak: „Je to možnosť, ako ukázať, že nie som len nudný, suchý diplomat." (smiech)

Exminister dopravy, poslanec Ján Jasovský je fajnšmekrom - hodinky berie ako súčasť imidžu. Svoje prvé dostal k svätému prijímaniu: „Boli to ruské hodinky Zaria, priznám sa, že ich stále mám."

Obľúbenú značku hodiniek nemá, jeho najdrahšie sú Omegy, ktoré dostal v roku 1998 od priateľov. Stáli okolo 60-tisíc korún. Omegy má aj po starom otcovi z otcovej strany, strieborné. „Sú vreckové s retiazkou."

Po starom otcovi z maminej strany má zase iné strieborné hodinky s lokomotívou. „Starý otec bol výpravca." Za najvzácnejšie považuje hodinky po maminom bratovi, ktoré sú zlaté a mechanické: „Tie si cením najviac."

Čo nosí na zápästí vláda

Členovia slovenskej vlády vedia, že hodinky sú súčasťou imidžu úspešného muža. Nosia hodinky uznávaných značiek (Longines, Lumir, Raymond Weil, Tissot) a hodinky, ktoré im darovali významné osobnosti alebo im evokujú dôležitú životnú udalosť.

Mikuláš Dzurinda, predseda vlády : Na pracovné a oficiálne podujatia bežne používa štandardné pánske hodinky značky Longines. Pri športových aktivitách (beh, lyžovanie) používa športové - digitálne hodinky s meračom času (stopkami).

Ivan Mikloš, vicepremiér a minister financií : Nosí hodinky značky Lorex.

Pál Csáky, vicepremiér : „Mám trojo hodiniek. Oblúbené mám však jedny, ktoré som kúpil v Berlíne a na ciferníku majú v zlate vyobrazený berlínsky Dóm. Tie nosím najčastajšie. Zvyšných dvojo nosím veľmi príležitostne, lebo ako som povedal - tie ,berlínske' mám rád. Sú švajčiarskej výroby, ale značku nemajú."

Eduard Kukan, minister zahraničia : „Po návšteve zlodejov v mojom byte mám len jeden pár hodiniek. Sú to tie, ktoré som mal v čase krádeže na ruke. Darovala mi ich svojho času predsedníčka španielskeho Senátu. Okrem nich som si nedávno kúpil ešte ďalšie hodinky. Na tých prvých hodinkách je strohý názov ‚Senado de Espana', čo v preklade znamená španielsky senát."

Pavol Rusko, minister hospodárstva : Vlastní hodinky značky Breitling. Vlastní viacero druhov náramkových hodiniek, ktoré dostal ako dar od známych. Tie nosí podľa príležitosti, závisí od toho, či ide športovať, pracovať, alebo na významnejšiu udalosť.

Rudolf Zajac, minister zdravotníctva : „Nosím hodinky Raymond Weil, mám asi 6 typov na rôzne príležitosti."

Daniel Lipšic , minister spravodlivosti : „Nosím hodinky značky Lumir. Okrem toho mám ešte športové hodinky, ktoré nosím na dovolenke alebo pri niektorých športoch, ako napríklad pri lyžovaní. Sú to hodinky značky Genst Chrono."

Ľudovít Kaník , minister práce a sociálnych vecí : „Na hodinkách je napísané Lumir, neviem, čo to znamená. Nemám a ani nenosím viacero hodiniek. Pravidelne som začal hodinky nosiť až pred piatimi či siedmimi rokmi."

Juraj Liška, minister obrany : „Mám viacero hodiniek na rôzne príležitosti. Moje najoblúbenejšie hodinky však sú značky Longines Festina."

László Miklós, minister životného prostredia : Do práce aj na iné príležitosti nosí hodinky „citizenky", ktoré dostal ako darček na svoje 50. narodeniny.

László Gyurovszky, minister výstavby : Má dvojo hodiniek, jedny sú značky Tissot a druhé značky Fertina.

Martin Fronc, minister školstva : „Ja si na značke hodiniek nepotrpím. Nosím ciferníkové hodinky a keď sa mi jedny pokazia, tak ich vyhodím a kúpim si ďalšie."

(ts)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 2. Nové číslo Historickej revue
 3. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 4. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 5. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 6. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 7. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 8. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 1. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 5. Nové číslo Historickej revue
 6. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 7. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 8. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 9. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 10. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 24 463
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 14 509
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 12 252
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 11 667
 5. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 11 165
 6. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 10 463
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 9 902
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 7 608
 9. Nové číslo Historickej revue 7 271
 10. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 6 265
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) oznámil registráciu na očkovanie až niekoľko hodín po jej spustení.

Od pondelka začínajú očkovať ľudí nad 60 rokov.

5 h
Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Všetci sme cudzinci.

5 h

Focus zisťoval záujem o vakcíny.

10 h
Mikaela Shiffrinová a Petra Vlhová.

Američanka tvrdí, že ju chceli vykoľajiť.

5 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Dassaulta si uctilo aj mnoho politických kolegov.

40m
Kráľovná Alžbeta počas vlaňajšieho videohovoru.

Otázky služby a povinnosti sa stali predmetom sporu.

41m
Pápež sa stretol s Abdulláhom Kurdím a strávil s ním dlhý čas.

Zábery mŕtveho chlapčeka, ktorého v septembri 2015 vyplavilo na tureckú pláž, šokovali celý svet.

50m
Ilustračná snímka ruskej polície.

Organizácia uviedla, že na základe zákona by jej členom hrozili pokuty a väzenie.

3 h