švajčiarskych bánk. Švajčiarsko, ktoré očakávalo, že jeho finančný svet bude znova cieľom kritiky, nie je prekvapené, komentuje v dnešnom čísle švajčiarsky denník Le Temps.
Podľa dvoch hlavných autorov správy: poslancov NZ Arnauda Montebourga a Vincenta Peillona, Švajčiarsko je aj naďalej "predátorom svetových financií", rozhodne odhodlané uprednostňovať vlastné finančné záujmy a len sa tváriť, že vedie boj proti praniu špinavých peňazí.
Veľmi objemná správa a tretia v poradí na tému pranie špinavých peňazí - prvé dve sa týkali Monaka a Lichtenštajnska - obsahuje mnohé kritické a technické konštatovania o kvalite legislatívy v oblasti prania špinavých peňazí, zavedenej vo Švajčiarsku pred niekoľkými rokmi.
Autori správy pripúšťajú, že Švajčiarsko už nie je "nedotknuteľným chráneným priestorom", v ktorom si mohli preprať špinavé peniaze všetci kriminálnici sveta. Kvalita spolupráce na úrovni súdov je vyššia ako s krajinami, označovanými za "daňové raje", vyznačujúce sa najnižším stupňom spolupráce v tejto oblasti. Napriek tomu francúzski poslanci konštatovali, že pri uplatnení zákonov vo Švajčiarsku v zmienenej oblasti dochádza k "vážnym nedostatkom". Konfederácia preto významne zaostáva za ostatnými krajinami Európskej únie (EÚ) v oblasti kontroly toku peňazí.
Podľa Arnauda Montebourga Švajčiarsko si pripravilo "kulisy" na oklamanie medzinárodného spoločenstva. Podľa autora správy mechanizmy prepierania špinavých peňazí stále fungujú v dôsledku neochoty finančných kruhov, ktoré nerady oznamujú svojich zákazníkov, a pokrytectva politických predstaviteľov, neposkytujúcich justícii a ďalším orgánom prostriedky na uplatnenie zákonov v tejto oblasti.
Predstavitelia švajčiarskych finančných kruhov a politickí činitelia pokladajú kritiku francúzskych poslancov za neopodstatnenú.
Združenie súkromných švajčiarskych bánk reagovalo prostredníctvom svojho tajomníka Michela Déroberta konštatovaním, že kritika v správe francúzskych poslancov je "urážajúca". Švajčiarske ministerstvo financií vyjadrilo názor, že "niekoľko problémov" sa vyrieši očakávaným zvýšením počtu pracovníkov kontrolných orgánov. Ďalší švajčiarski predstavitelia, najmä z kruhov súdnictva, sú skeptickejší v otázke opatrení, zavedených proti praniu špinavých peňazí, komentoval denník Le Temps.
Aj napriek navonok prejavovanej vôli odstrániť finančnú trestnú činnosť švajčiarske banky naďalej prijímajú kapitál rôzneho pôvodu. V stredu zverejnená správa poslancov NZ pranieruje švajčiarsku tradíciu bankového tajomstva vo "finančnom prístave", komentuje v dnešnom čísle francúzsky denník Le Figaro. Do švajčiarskych bánk totiž naďalej prúdia kapitály najrôznejšieho pôvodu. Aj napriek v roku 1997 zavedenému legislatívnemu opatreniu na boj proti finančnej kriminalite, diktátori, členovia mafií a obchodníci bez akýchkoľvek škrupúľ z celého sveta ukladajú svoje milióny vo Švajčiarsku, komentuje Le Figaro.
V správe o praní špinavých peňazí vo Švajčiarsku jej autori poukazujú na skutočnosť, že zmienený boj je "len fasádou". V správe ďalej uvádzajú, že peniaze mnohých diktátorov sú vo švajčiarskych bankách vítané. Ako príklad uvádzajú už nebohého nigérijského diktátora Saniho Abachu, ktorý spreneveril niekoľko miliónov dolárov a uložil si ich vo Švajčiarsku. To isté platí aj o bývalom a tiež už nebohom zairskom prezidentovi Mobutuovi Sese Sekovi.
Poslanci ďalej konštatovali, že Švajčiarsko je vyhľadávané ruskou mafiou, ktorá tam "rozpustí" miliardy "špinavých" dolárov. Platí to aj o Francúzoch Alfredovi Sirvenovi, Jeanovi-Christophovi Mitterrandovi alebo Christine Deviers-Joncoursovej.
Poslanci v správe konštatovali, že švajčiarske finančné inštitúcie "silne zlyhávajú" v danej oblasti. "Schválenie zákona o praní špinavých peňazí neznamená, že sa proti finančnej kriminalite skutočne bojuje, uvádza sa v správe francúzskych poslancov.
Poslanci vyjadrili aj prekvapenie nad faktom, že švajčiarske banky v roku 2000 nahlásili len 370 prípadov o podozrivom pôvode financií, čo je jedno hlásenie na banku, hoci 80 percent finančných prostriedkov zahraničného pôvodu uložených vo švajčiarskych bankách nebolo prihlásených vo vlastnej krajine. Polovica nahlásených prípadov nastala po odhaleniach v tlači a po nátlaku verejnej mienky, uzatvára denník Le Figaro.
Skupina poslancov, zisťujúcich stav v boji proti praniu špinavých peňazí, vznikla vo Francúzsku v júni 1999. Jej predsedom je Vincent Peillon.