Kuala Lumpur 20. februára (TASR) - Pakistanský vedec Abdul Kadír Chán predal Iránu v polovici 90. rokov centrifúgové dielce pre jeho nukleárny program za tri milióny dolárov v hotovosti. Oznámila to dnes malajzijská polícia s odvolaním sa na sprostredkovateľa obchodu.
Buharaj Sajad Abú Táhir, údajný hlavný finančník Chánom vedenej medzinárodnej pašeráckej siete s nukleárnym zariadením, polícii tiež povedal, že Líbya dostala v roku 2001 od Pakistanu obohatený urán pre svoje jadrové programy.
Táhira vypočuli malajzijské orgány v súvislosti s jeho aktivitami, ktoré mal vykonať pre Chána v tejto juhoázijskej krajine. Malajzijská polícia dnes zverejnila správu o vyšetrovaní.
Táhir úradom okrem iného povedal, že vedec ho v rokoch 1994 a 1995 požiadal o zaslanie dvoch kontajnerov s použitými dielmi centrifúgy z Pakistanu do Iránu. Zorganizoval preto dodávku, ktorú z Dubaja dopravili na palube iránskej obchodnej lode.
Platbu vo výške približne troch miliónov dolárov uskutočnil nemenovaný Iránec. Peniaze doniesol v dvoch kufríkoch a uložili ich v byte, ktorý využíval pakistanský odborník na jadrové zbrane pri návštevách Dubaja, uvádza správa. Tá experta identifikuje ako Chána.
Chán mal tiež Táhirovi povedať, že z Pakistanu v roku 2001 doviezli Líbyi na palube pakistanského dopravného lietadla "určité množstvo" obohateného uránu.
V rokoch 2001-02 mali tiež prebehnúť dodávky centrifúg, použiteľných na spracovanie uránu pre zbrojné a iné účely. Líbya okrem toho v krajine zriadila výrobňu komponentov, ktoré nemohli byť dodané zo zahraničia.
Stroje pre výrobu získal Peter Griffin, Brit, ktorý kedysi vlastnil v Dubaji sídliacu spoločnosť Gulf Technical Industries a pripravil tiež plány pre dielňu, tvrdí správa.
Podľa Táhira sa Líbya spojila s Chánom ohľadom pomoci pri stavbe centrifúg v roku 1997. Táhir vedca sprevádzal na sérii stretnutí s líbyjskými činiteľmi, ktoré trvali do roku 2002 a konali sa v Istanbule, Casablanke a Dubaji, dodáva správa.