New York 8. októbra (TASR) - Spolu so Sýriou si dnes v prvom kole hlasovania na Valnom zhromaždení (VZ) OSN zabezpečili dvojročné rotujúce členstvo na roky 2002 a 2003 v Bezpečnostnej rade (BR) OSN aj Guinea, Kamerun a Bulharsko.
V druhom hlasovaní získalo tento post aj Mexiko, ktoré tak porazilo svojho latinskoamerického rivala Dominikánsku republiku.
BR OSN má päť stálych členov s právom veta - USA, Rusko, Čínu, Britániu a Francúzsko. Ďalších desať nestálych členov rotuje každé dva roky podľa geografických oblastí.
V dnešnom hlasovaní sa za Afriku uchádzali o kreslo v BR OSN Kamerun a Guinea. Z východnej Európy kandidovalo s Bulharskom aj Bielorusko a za Latinskú Ameriku a Karibik sa o kreslo uchádzali Dominikánska republika a Mexiko.
Päť nových členov v januári 2002 vystrieda Bangladéš, Jamajku, Mali, Tunis a Ukrajinu. Koncom roku 2002 sa pripravia na odovzdanie kresiel v rade Nórsko, Írsko, Kolumbia, Singapur a Maurícius.
Každý z kandidátov na členstvo v BR OSN musí získať dve tretiny hlasov 189 členov VZ prítomných pri hlasovaní.
BR OSN zodpovedá za zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti, mierové operácie a prijíma rozhodnutia záväzné pre všetky členské štáty OSN vrátane sankcií.
Z dnešného hlasovanie vzišla víťazne prekvapivo aj Sýria figurujúca na americkom zozname krajín podporujúcich terorizmus.
Minulý rok USA viedli úspešnú kampaň proti zvoleniu Sudánu, ktorý je tiež na zozname sponzorských krajín terorizmu a uchádzal sa o nestále členstvo v tomto orgáne. Aj napriek nesúhlasnému postoju Izraela a apelu 38 členov amerického Kongresu, ktorý žiadali amerického prezidenta Georgea W. Busha, aby sa postavil proti kandidatúre Sýrie, však teraz americká administratíva diplomaticky mlčala.
Izraelský veľvyslanec pri OSN uviedol, že zvolenie Sýrie nespĺňa podmienku, podľa ktorej by si mal každý kandidát na nestále členstvo overiť, či a akým spôsobom prispieva k udržaniu medzinárodnej bezpečnosti a mieru.
Sýria celkovo získala 160 hlasov z 178 možných na hlasovaní, čím si zabezpečila dve tretiny potrebné k zvoleniu. Sýria bola nestálym členom BR OSN naposledy v rokoch 1970-71. Jej kandidatúra ako jediného člena z regionálneho zoskupenia 50 ázijských národov bola potvrdená už v marci.
Arabský národ dostane v BR OSN každý rok jedno kreslo, pričom tu ide o princíp striedania sa ázijských a afrických arabských krajín. Proti kandidatúre Sýrie, ktorá by v januári mala v 15-člennej BR OSN vystriedať Tunisko, však tento rok neoponovala žiadna blízkovýchodná krajina.
1 2 3 20 mic juh