zvýšiť výkon zasekávajúceho sa motora bloku. Stredajšie rokovania predstaviteľov Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka sa ocitli pod paľbou kritiky iných členov únie, ktorí sa cítia byť vytlačení. Taliansky premiér Silviou Berlusconi v utorok označil plánovaný berlínsky summit za "fušovanie". Dodal, že takýto názor zdieľajú "takmer všetky zvyšné krajiny únie." Minister zahraničných vecí Franco Frattini ešte predtým povedal o kontroverznom summite, že táto trojica je "triumvirátom, ktorý poškodzuje európsku konštrukciu".
Podľa Coxa však summit môže byť hodnotným príspevkom v období, keď je európska pätnástka rozpoltená pred blížiacim sa májovým rozšírením o desať krajín. "Keď sa konajú stretnutia medzi kľúčovými predstaviteľmi EÚ v hocijakej kombinácii, ktorá môže niektorých zahrnúť a iných vylúčiť, je to vždy možný zdroj istého znepokojenia pre tých, ktorí sa nezúčastňujú," uviedol Cox vo vyhlásení. Ako však dodal, "prosím lídrov, ktorí môžu dodať istú hnaciu silu a akceleráciu európskemu procesu, ktorý prechádza zložitým obdobím, aby tak urobili. Potrebujeme čerstvý vzduch, nové myslenie, skutočnú vitalitu a ducha zmeny. Všetko, čo bude znamenať prínos tejto energie na stôl, by som privítal, najmä naštartovanie európskej ekonomickej reformy," uviedol Cox.
Tony Blair, Jacques Chirac a Gerhard Schröder sa na schôdzke majú zamerať na celý rad otázok vrátane stimulácie ekonomického rastu v Európe, sociálnych a pracovných reforiem, ako aj na vôbec prvú ústavu európskeho bloku. Traja politici by sa mali venovať aj personálnym otázkam súvisiacim s