Moskva 16. februára (TASR) - Ruskí záchranári ukončili pátranie po ľuďoch, ktorí by mohli prežiť sobotňajší pád strechy v moskovskom akvaparku Transvaal, oznámilo dnes ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie.
Podľa expertov už neexistuje žiadna nádej na nájdenie niekoho živého v troskách akvaparku. Rovnaké stanovisko vyslovil v nedeľu večer aj moskovský starosta Jurij Lužkov. Podľa neho by sa v troskách zrútenej sklenenej kopuly a betónovej konštrukcie strechy mohli ešte nachádzať mŕtve telá deviatich až trinástich ľudí, ktorých vyhlásili za nezvestných po tom, ako sa ich oblečenie našlo v šatniach akvaparku.
Ak by sa tieto obavy potvrdili, celkový počet obetí sa bude pohybovať okolo 40. Doterajšia bilancia ministerstva pre mimoriadne situácie hovorí o 25 obetiach, z toho 24 ľudí vytiahli z trosiek už mŕtvych a jedna osoba podľahla ťažkým zraneniam po prevoze do nemocnice. Záchranári a nemocničné zdroje uvádzajú celkovo 28 obetí a 110 zranených.
Naďalej pokračuje aj vyšetrovanie príčin nešťastia. Najčastejšie sa pritom hovorí o chybnej konštrukcii strechy. Podľa viacerých expertov pri výstavbe parku "prevládal zisk nad kvalitou".
Lužkov v nedeľu pripomenul, že konečné slovo v otázke príčin nešťastia budú mať vyšetrovatelia a súd.