FOTO SME - PAVOL MAJER
Bývalý hráč Slovana, dnes Generálny sekretár slovenského futbalového zväzu (SFZ) Dušan Tittel predpokladá, že dôvodom nepodpísania zmluvy medzi futbalovým klubom Slovan a nemeckým podnikateľom Danielom Jammerom je, že jeden chcel zaplatiť málo a druhý chcel viac. Nedostatky vidí aj v audite od renomovanej spoločnosti Deloitte & Touche, ktorá má na starosti predaj Slovana. 100 miliónov za Slovan je podľa neho málo. DUŠAN TITTEL ako hráč pomohol Slovanu k postupu z druhej ligy do prvej a vrátiť by sa tam chcel v budúcnosti ako tréner alebo manažér. Denníku SME poskytol rozhovor.
Pamätáte sa, za akých podmienok ste Slovan v roku 1997 opúšťali?
„Niektorí ľudia z vedenia klubu vtedy zvolili ľahšiu cestu - klub nepracoval na profesionálnej báze ani po všetkých tituloch. Medzi mužstvom a vedením klubu vznikli problémy. Štyri mesiace sme ako majstri nedostali základné platy. Ľudia z vedenia nás prišli v novej sezóne s úsmevom na tvári povzbudiť, aby sme začali trénovať. Najmä mladí chlapci s platom pätnásťtisíc korún začínali mať problémy s existenciou."
Dnes má o návrat do klubu záujem človek, proti ktorému ste sa vtedy postavili, exprezident Slovanu Jaroslav Čaniga.
„Zo začiatku pôsobenia v Slovane mám na Čanigu len dobré spomienky. Urobil pre klub veľa dobrého - najmä v prvých rokoch po revolúcii. Potom sa však zmenili ľudia vo výkonnom výbore, ktorí zvolili inú, ľahšiu cestu. Každý rok chceli predať jedného hráča, inkasovať peniaze, ktoré šli na spotrebu. Tam sa začali problémy."
Nedávno skrachovali rokovania vedenia klubu a nemeckého podnikateľa Daniela Jammera, ktorý mal o kúpu Slovana záujem. Vy ste s ním rokovali, ako na vás pôsobil?
„Veľmi príjemne. Cieľom SFZ bolo, aby mal Slovan investora a aby mala reprezentácia kde hrať svoje zápasy. Rokovania boli veľmi priateľské a Jammer sa nám na záver poďakoval. Nič nenaznačovalo, že klub nekúpi."
Špekulovalo sa o tom, že predaj skrachoval po zistení, že štadión sa nestane klubovým majetkom.
„Prišiel na zväz deň pred odchodom. Ak by prišiel skôr, mohol mať o momentálnom právnom stave lepšie informácie. Sám uznal, že tak mal urobiť. V otázke štadióna sme hľadali najlepšie riešenie."
Čo ste mu povedali?
„Je to zamotané. Štadión a časť pozemku patrí občianskemu združeniu Slovan, časť pozemku patrí mestu a tam je investícia, ktorú investoval zväz. Sú zavalení touto ťarchou."
Aká je vaša predstava o budúcnosti štadióna?
„Už dva roky máme štúdiu, ako by to mohlo na Slovane vyzerať. Rešpektujeme súčasných vlastníkov, ale ak do roku 2010 štadión neprejde rekonštrukciou, nebude mať licenciu a národné mužstvo nebude mať možnosť hrať tu svoje zápasy. Chceme vytvoriť jednu akciovú spoločnosť, kde by každý prispel svojím vkladom a nevyhnutný by bol určite aj súkromný investor."
Mal s tým Jammer problém?
„Vieme, akú sumu chce Slovan za klub a akú za štadión. Povedali sme, že tú sumu za štadión by zaplatil zväz. Nechcel by som sa k tej sume vyjadrovať, lebo k realizácii nedošlo. Náš návrh bol taký, že ak by sme štadión kúpili hneď, podpísala by sa zmluva, za akých podmienok by ho Slovan mohol využívať. Platil by len nájomné za vodu, energiu a nevyhnutné náklady počas zápasov a tréningov."
Slovan by tam bol len v podnájme?
„Majiteľom štadiónu by nemusel byť SFZ. Bola by to akciovka, kde by každý mal svoj podiel."
Skrachoval ten obchod práve na tomto návrhu, alebo aj na niečom inom?
„Myslím si, že skrachoval pre peniaze. Jeden chcel kúpiť lacno a druhý chcel predať čo najvýhodnejšie. Slovan začal rokovať s Jammerom a prvotná suma, ktorú klub navrhol, nebola celkom reálna. Bola podhodnotená. Podľa mňa je médiami prezentovaná suma 100 miliónov korún nízka. Slovan má väčšiu hodnotu."
Čo je hodnotnejšie na Slovane ako 100 miliónov?
„Pozemky, klub, značka. Spomínaná suma nie je adekvátna ani tomu, čo klub v minulosti dokázal."
Je v našich podmienkach možná návratnosť tejto investície?
„Keby som ja mal možnosť zaplatiť za klub 100 miliónov, určite by som to urobil. Som presvedčený, že je to výhodné."
Spomínali ste, že pôvodná kúpna suma, ktorú Slovan Jammerovi navrhoval, bola asi podhodnotená. Ako je to možné, veď predaj má na starosti renomovaná firma Deloitte & Touche, ktorá bola poradcom vlády pri predaji mnohých podnikov?
„Pán Jammer nám ho ukazoval, takže zbežne som ho videl. Z toho, čo som videl, som bol prekvapený. Čakal som, že najmä správa finančného auditu bude lepšia a ucelenejšia. Nezdala sa mi ako pravdivá, reálna analýza Slovana."
Táto firma sa skutočne považuje za renomovanú, naozaj to bolo také nekvalitné?
„Tá správa nie je taká, akú robia pri iných klasických poradenstvách a auditoch. Firma možno nemala možnosť dostať sa k relevantným materiálom - čo všetko je vlastníctvom klubu. Možno je to vecou toho, že bola robená narýchlo z dostupných materiálov. Napríklad výpis z katastra nehovoril o tom, kto je v skutočnosti vlastníkom a kto nie, aké sú tam ťarchy. Čakal som, že keď sa niekto pod to podpíše..." (ticho) „Je to skôr odporúčacia správa a nie taká, akú si ja predstavujem - ak chcem dostať všetky relevantné informácie o klube."
Zhovárali ste sa po krachu toho predaja s generálnym riaditeľom klubu Dubeňom? Vysvetlil vám, čo sa stalo?
„Vysvetľoval mi to. Jammer bol podľa neho netrpezlivý, podľa mňa aj Dubeň podcenil ten obchod. Každá zo strán má na tom svoj podiel viny. Realita bola asi taká, akú som spomínal - že jeden chcel málo zaplatiť a druhý viac zinkasovať."
Existuje aj verzia, že Jammerovi niekto povedal informácie, ktoré ho od investície do kúpy Slovana odradili?
„To počujem prvýkrát. Na Slovensku sme špecifickí v tom, že viac rozprávame, ako je to reálne. On chcel kúpiť klub za 2,5 milióna eur, čo je dobrá investícia. Keď sa dozvedel, aké má problémy, asi to tlačil nižšie."
Exprezident klubu Čaniga sa netají tým, že má záujem vrátiť sa a má aj finančné prostriedky na to, aby klub postavil na nohy.
„Je to človek so skúsenosťami a aj tá negatívna skúsenosť (musel z klubu odísť - pozn. red.) mu určite pomohla a posilnila ho. Zachytil som nejaké šumy."
Aký je za tým kapitál?
„Naozaj neviem."
Je to jedna zo slovenských finančných skupín?
„Vraj by to nemala byť ani jedna z tých najväčších finančných skupín, ale počul som dva tipy."
Môže Slovan existovať, aj keď sa investor nenájde?
„Neviem si to predstaviť. Vznikla arbitrážna komisia - ak si klub nebude plniť záväzky voči hráčom, budú rozviazané zmluvy."
Asi nikto dnes nevie povedať, ako to celé dopadne. Môže sa stať, že Slovan bude hrať druhú ligu? Čo hovoríte na taký scenár?
„Môže sa to stať, ale mrzelo by ma to. Sám som hral tri roky druhú ligu, keď tam Slovan vypadol. Bol som mladý, hoci myslím, že to bolo na niečo dobré. Mužstvo sa vyčistilo, začala sa tvoriť silná partia, ktorá mala potom fantastických päť rokov. Očistou boli všetky tituly vrátane federálneho."
Jeden z najlepších slovenských futbalistov v poslednom období, Ľubomír Moravčík, povedal, že ak bude treba Nitre pomôcť, je ochotný si obuť kopačky, zavesené na klinec. Urobili by ste to pre Slovan aj vy?
„Ako hráč už určite nie. Treba byť reálny, postava sa zmenila. Aj keď túžba pomôcť je veľká. Keby som mal možnosť, vedel by som Slovanu pomôcť na inom poste. Klub potrebuje nielen nových hráčov, ale aj správne manažovanie."
Znamená to, že sa v budúcnosti môžete ocitnúť na lavičke Slovana?
„Nevylučujem to. Trénovanie je moja srdcová záležitosť. Počas celej kariéry som sníval o tom, že budem trénerom. Funkcia, v ktorej som dnes, je skôr náhoda, bola to prekvapivá ponuka."
Nemôžeme sa nespýtať na platy futbalistov, lebo ľudia si práve tak vysvetľujú dlžoby futbalových klubov. Nestrácajú sa teda peniaze v ich vreckách?
„Priemerný základný plat v slovenskej lige sa pohybuje okolo 20-tisíc korún."
Aký najvyšší príjem ste mali v slovenskej lige vy?
„Základ v Slovane 33-tisíc a v Trnave 50-tisíc korún. Maximálnu mesačnú výplatu som mal v Slovane za ten mesiac, keď sme hrali dva zápasy s Dortmundom, jeden sme vyhrali, a štyri víťazné v lige - vtedy som dostal okolo 200-tisíc korún. Ale upozorňujem, bol to absolútne mimoriadny mesiac."
Koľko za vás Slovan zinkasoval, keď ste v roku 1990 prestupovali do francúzskeho Nimes?
„Dvadsať miliónov korún."
Pýtam sa preto, lebo v Slovane sa vraj stratili nejaké peniaze za predaných hráčov?
„Najhoršie je, že celé to nebolo transparentné. Nielen ja, ale ani celá futbalová verejnosť presne nevie, koľko peňazí skutočne prišlo za hráčov do Slovana."
Kto je za to zodpovedný?
„Niekedy je to vecou zmluvy. Môže to byť aj podmienkou zahraničného klubu - že nechce, aby bola zverejnená prestupová suma. Často si sumu vymýšľajú médiá a ľudia potom berú túto myšlienku ako pravdu. Nemusí to byť teda iba vec Slovana."
Prečo teda vznikol taký obrovský dlh v Slovane?
„V posledných rokoch boli príjmy veľmi malé, nepodarilo sa predať žiadneho hráča. Len na prevádzku štadióna sú náklady 10 miliónov korún ročne - aj keby trénovali iba mládežnícke družstvá a potrebovali by teplú vodu."
Naša anketa
Futbalový klub Slovan, ktorému kedysi fandilo celé Slovensko, má 100-miliónový dlh, nevie si nájsť investora. Je to odrazom slovenskej reality?
Michal Vašečka sociológ
„Je aj nie je. Slovanu ako vlajkovej lodi slovenského futbalu chýbala podobne ako Slovensku po roku 1998 konzistenčná vízia, kam to chce dotiahnuť. Zároveň je to aj o tom, že menšia krajina si zároveň nemôže dovoliť byť na špičkovej úrovni v 15 športoch. My v tej ilúzii stále ešte žijeme, a to sa dá transformovať na spoločnosť. Malá krajina nemôže dosahovať perfektné výsledky vo všetkom. Sme krajina, ktorá sa iba rozvíja. Aj v globalizovanom svete najvyššiu ligu hrajú iba niektorí. Platí tu teda modifikovaný efekt sv. Matúša - úspešní budú ešte úspešnejší a neúspešní budú ešte neúspešnejší."
Ján Krstiteľ Balázs kňaz
„Nielen situácia v Slovane je obrazom slovenskej reality, ale aj situácia napríklad v košickom futbale je odrazom slovenskej reality. Takže Slovan je ďalšie potvrdenie našej slovenskej reality. A je škoda, že sa ani v prípade Slovana, ani v prípade košického futbalu nenájdu ľudia, ktorým by na týchto veciach skutočne záležalo."
Štefan Skrúcaný herec
„Zdá sa mi, že Slovan je malé Slovensko. Má najslávnejšiu históriu zo slovenských športových klubov, je to akési športové Národné divadlo. Myslím si, že vo vedení Slovana sa podobne ako vo vedení krajiny vyskytli aj ľudia, ktorí uprednostňovali osobné záujmy nad spoločenské, v tomto prípade športové. V krajine kamsi zmizla väčšina peňazí z privatizácie, v Slovane kamsi zmizla väčšina peňazí z predaja hráčov. Dúfajme, že Slovan a Slovensko raz budú riadiť ľudia, ktorí budú uprednostňovať športové, resp. spoločenské záujmy pred súkromnými."
Ľubomír Feldek spisovateľ
„V džungli by sme rozlúskli túto otázku hneď. Tam je poriadok, ale v krajine, kde sú zločiny amnestované skôr, ako sú vyšetrené, sa na takéto otázky dávajú odpovede ťažko."
Grigorij Mesežnikov politológ
„Ja si nemyslím, že to je odrazom celoslovenskej reality. Zrejme to je odrazom toho stavu, v ktorom sa nachádza slovenský vrcholový šport. Do určitej miery, samozrejme, do toho zasahuje aj stav spoločnosti a spôsoby podnikania aj v oblasti športu, ale priznám sa, že nie som expert, nesledujem túto problematiku podrobne."