SME

Podporu Wesleyho Clarka do súboja o Biely dom si získal John Kerry

Madison/Washington 13. februára (TASR) - Demokratický kandidát na prezidenta USA John Kerry si získal dnes podporu svojho doterajšieho rivala, penzionovaného ...

Madison/Washington 13. februára (TASR) - Demokratický kandidát na prezidenta USA John Kerry si získal dnes podporu svojho doterajšieho rivala, penzionovaného generála a bývalého najvyššieho veliteľa spojeneckých síl NATO Wesleyho Clarka. Ten sa definitívne vzdal súboja o Biely dom, keď v primárkach vo Virgínii a Tennessee skončil na treťom mieste.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Pane, žiadam o povolenie vstúpiť na palubu," povedal Clark senátorovi za štát Massachusetts, ktorý po 12 víťazstvách v štátnych primárkach zatiaľ vedie pelotón demokratických kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu

"Vitajte na palube," odpovedal Kerry - vyznamenaný veterán vietnamskej vojny a bývalý člen vojenského námorníctva USA - a Clarkovi povedal, aby rátal s významnou úlohou v jeho pokračujúcej predvolebnej kampani.

Clark, ktorý v stredu definitívne odstúpil zo súboja o kreslo prezidenta USA, označil Kerryho za "Američana, ktorý tejto krajine preukázal skutočne vynikajúcu službu v mieri i vo vojne".

"Verím, že John Kerry má tie správne skúsenosti, to správne vodcovstvo, správny charakter a správne hodnoty," vyhlásil bývalý najvyšší veliteľ leteckej kampane NATO v Kosove pred zhromaždeným auditóriom na univerzite štátu Wisconsin, kde sa John Kerry v utorok pokúsi rozšíriť svoje víťazné ťaženie o 13. víťazstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Clark počas vlastnej predvolebnej kampane ostro kritizoval súčasného prezidenta Georgea W. Busha v otázkach bezpečnosti, irackej vojny, školstva a zdravotnej starostlivosti.

S kritikou neprestal ani dnes - dva dni po oficiálnom odstúpení z prezidentského boja, a Busha obvinil, že využíva silu ako politický nástroj. "Prezident Bush Ameriku nevedie, ale zavádza, a my to musíme zastaviť," varoval Clark.

Generál vstúpil do súboja o Biely dom v septembri 2003 ako posledný a vďaka svojim bohatým medzinárodným skúsenostiam bol považovaný za silného kandidáta proti Bushovi - najmä v časoch vojny v Iraku a v Afganistane a pokračujúcich hrozieb teroristických útokov. Ak by novembrové prezidentské voľby vyhral John Kerry, predpokladá sa, že Clark by stále mohol získať silné postavenie v budúcej vláde.

SkryťVypnúť reklamu

Kerryho čakajú najbližšie primárky v utorok v štáte Wisconsin a v sobotu v štáte Nevada. Spomedzi 50 štátov americkej únie zatiaľ hlasovalo štrnásť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 160
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 688
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 574
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 999
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 917
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 630
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 499
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V roku 2021 skupina poslancov označila chov domácich zvierat za deštruktívny spoločenský problém.


TASR 1
Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 25

Sportnet

Futbalový agent Martin Petráš.

EURO U21 je najväčšie futbalové podujatie, ktoré môže Slovensko usporiadať.


TASR
Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
Zľava Dávid Hancko (Slovensko) a Dimitris Giannoulis (Grécko) počas prípravného zápasu.

K téme hry na troch obrancov sa vyjadril aj Patrik Hrošovský.


TASR
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


SkryťZatvoriť reklamu