V slovenskom parlamente sedia zástupcovia deviatich politických subjektov, po platnom zaregistrovaní Pravej SNS to už bude desať. Pri počte všetkých poslancov – stopäťdesiat – je Slovensko skutočnou kuriozitou.
Na Ministerstve vnútra SR je pritom zaregistrovaných až stošesť politických subjektov. Medzi nimi aj strany s názvom Podduklianska demokratická hromada, Strana prírodného zákona, Hnutie ľudí s najnižšou životnou úrovňou či Hnutie olaských Rómov Slovenska.
Aká je vlastne ich činnosť? Naháňajú voličov? Lobujú v parlamente? Komunikujú s ministerstvom?
A vlastne – kde vôbec sídlia?
Hoci sú adresy týchto subjektov zverejnené na internete, zistiť ich telefónne čísla či predsedov je niekedy skutočným problémom.
Informácie na čísle 120
„Také niečo tu skutočne nemáme,“ znela spolu so smiechom najčastejšia reakcia spojovateliek na stodvadsiatke – informáciách o telefónnych číslach.
V lepšom prípade nám prezradili, že na údajnej adrese politického subjektu figuruje len súkromná osoba. Ak sme nevedeli „uhádnuť“ jej meno, spojovateľky nám ho na základe interných smerníc prezradiť nemohli.
K štatutárnym zástupcom strán sme sa tak dopátrali až na kompetentnom odbore MV SR.
Tridsaťdeväť strán nič nerobí?
Zamestnankyňa odboru registrácie ministerstva vnútra Majerová má s niektorými stranami či straničkami len problémy. Z overených údajov vyplýva, že tridsaťdeväť z nich nevykázalo tento rok žiadnu činnosť a zástupcovia niektorých si nepreberajú ani doporučené zásielky z ministerstva. Viaceré z takýchto politických strán majú sídlo v súkromnom byte štatutárneho zástupcu.
Stranícke pikantérie
Predseda Strany priateľov vína a neúspešný kandidát na prezidenta SR Milan Fogaš prišiel svoj nový politický subjekt zaregistrovať na ministerstvo v krátkych nohaviciach, s demižónom v ruke a s igelitkou s vytlačeným logom strany.
Predstavitelia Hnutia Sattech „boli takí zvláštni mladí ľudia, ktorí tvrdili, že ak ich nezaregistrujeme, tak tu spravia demonštráciu“.
Predseda Slovenského mimoparlamentného snemu zomrel – a stranu nemá kto odhlásiť.
Reakcia ministerstva
Ministerstvo vnútra by na neporiadok s množstvom nefunkčných či nefungujúcich politických strán najradšej zareagovalo ich zrušením – v prípade, že sa dvakrát po sebe nezúčastnia parlamentných volieb. Tak to funguje napríklad v Nemecku, ale podľa Majerovej: „U nás na také niečo zrejme ešte neexistuje politická klíma.“
Ako sa zaregistrovať
Je to jednoduché.
Stačí nájsť tri spriaznené duše, ktoré chcú figurovať „ako politici“.
Treba nazbierať tisíc podpisov, ktoré vznik strany podporujú.
Je nutné napísať nejaké stanovy fungovania nového subjektu.
A zložiť desaťtisíc korún.
Ministerstvu vnútra už neostáva iné, ako vás zapísať.
Zánik politického subjektu
Strana môže zaniknúť vlastným rozhodnutím, zlúčením s inou stranou alebo na príkaz súdu.
Výmaz z registra politických strán stojí takisto malý poplatok – tritisíc korún.
Žeby bol práve tento poplatok problémom existencie stošiestich politických subjektov na malom Slovensku?
Pri tých najmenších stranách zrejme áno. Mnohí z ich predsedov sú už na dôchodku, alebo vo svojom zamestnaní nezarábajú toľko, aby mohli financovať bombastické predvolebné kampane.
Prečo potom existujú?
Vraj – len tak.
Tu je prehľad najzaujímavejších malých strán:
Hnutie za slobodu prejavu
Na ich internetovej stránke nájdete bojové heslo: „Ak chcete predčasný koniec tohoto nechceného divadla, prispejte na vymáhanie náhrady vstupného.“
Predsedom je Ján Molnár, pod vyhláseniami figuruje aj Daniela Molnárová, matka.
Vydávajú vlastný časopis – Holá pravda.
Tvrdia, že sa na Slovensku zaviedol menný zoznam obyvateľstva s kategóriami „nežiaduci“ a „vyvolení“. Nežiaduci sú podľa nich ľudia pokrokoví, vyvolení sú „duševne chorí gauneri a prisluhovači ŠtB“.
Strana priateľov vína
…alebo „alternatívny politický subjekt pre tretie tisícročie“ má sídlo v Očovej. Jej šéf Milan Fogaš je zároveň jej „vrchným osvetľovačom“ a skromne priznáva, že je najdôležitejším mužom v strane „možno aj preto, že je najstarší“.
„Sme partia nadšencov, každý z inej dediny. Nezaoberáme sa závažnými politickými problémami a za svojho partnera z parlamentných strán považujeme SMK.“
Na ich internetovej stránke sa nachádzajú aj výzvy – „Odvážne sa vrhni do politiky, ty zbabelý pivný kecal!“ – a články – „Schuster zase obracia kabát, alebo ide o rev starého leva zatvoreného v zlatej klietke?“
Fogaš bol v roku 1998 aj na volebnej kandidátke – za Naše Slovensko.
„Volil som vtedy sám seba.“
Už roky robí na železnici signalistu a stranu založil preto, „aby som sa mohol svojim deťom pozrieť do očí“.
Jeho manželka tiež stranícky vypomáha: „Robí úradníčku a obhospodaruje.“
Na otázku, či sa stará aj o víno, Fogaš s vervou odpovedá: „O víno sa starám ja, ona ho len pije.“
Manželka napokon priznáva, že je „hlavný koštovač“.
Strana Pravdy
Na Slovensku je zaregistrovaná od roku 1991, patrí k stranám, ktoré nevykazujú žiadnu činnosť, a jej prezident Jozef Ďurko tvrdí, že: „My sme strana, ktorá má najstaršiu tradíciu, žiadne HZDS, žiadne KDH, my sme najstaršia strana!“ Zároveň pomenúva najbližších potenciálnych spolupracovníkov – komunisti a SNS. Strana Pravdy nemá vraj žiadnych členov, je založená na sympatizantoch a financovaná je z vlastných zdrojov.
„Máme dobrú filozofiu, máme filozofiu, ktorá bude do budúcnosti viesť celý svet, nielen republiku! Na báze absolútneho pohybu! Všetko vo svete je relatívne!“ hovorí Ďurko a pridáva: „Sme strana, ktorá má najbližšie k Bohu, pretože všetky reči reprodukujeme prirodzene. Sám Pán Boh s nami rozpráva ústami prírody.“
Minulý rok bol však pre nich pomerne hluchý: „Nemali sme ani jednu tlačovku.“
Hnutie sociálnych istôt občanov
Jeho predsedom je dôchodca Ján Nemec z Košíc: „Vznikali sme vtedy asi ako SOP-ka, ale oni sa dostali do parlamentu a my už nie.“
Tvrdí, že mali zaregistrovaných okolo dvetisíc členov. „Fungujeme v takom rozsahu, že nás nikto nesponzoruje. Sponzori, ktorí nám ponúkali služby, chceli protihodnoty. Aby sme neboli ako SMER, čo má Flašíka, a to ANO, ktoré má zase Ruska. Ako predseda som rozhodol, že to bude na báze dobrovoľného prispievania.“
Nemec tvrdí, že sa schádzajú raz za pol roka, ale problémom je poštovné, ktoré nemajú z čoho financovať: „Dávame oznámenia po rôznych košických obvodoch.“
Strana proti korupcii
Podľa informácií na internete je „zásadne demokratická“.
Jej cieľom je začlenenie SR do európskych, svetových, politických a hospodárskych štruktúr a uprednostňuje nezávislých kandidátov. V stanovách sa píše aj to, že chce zabezpečiť plnú zamestnanosť, privatizáciu a protikorupčný program. „Slovensko by sa mohlo ponúknuť ako spojovací článok medzi Západom a Východom.“
V roku 1994 sa táto strana zapojila aj do parlamentných volieb a získala 1,32 percenta.
Podduklianska demokratická hromada
Ide skôr o nezávislé občianske hnutie s politickou iniciatívou. Ako jedna z mála strán vykázala v tomto roku aj nejakú činnosť – jej cieľom je chrániť a rozvíjať duchovné hodnoty Rusínov a Ukrajincov so zámerom ich zjednotenia.
Strana prírodného zákona
Jej stanovy hovoria aj toto: „Zjednotené pole Prírodného Zákona, pole čistého vedomia a čistej inteligencie, spočíva na neprejavenom základe stvorenia a vládne všetkým úrovniam života pomocou Prírodného Zákona. Teórie kvantovej fyziky z hľadiska modernej vedy uznali zjednotené pole ako najzákladnejšiu realitu života. SR potrebuje stranu, ktorá má schopnosť priviesť rozdielne ciele našej pluralitnej spoločnosti do súladu.“
Hnutie ľudí s najnižšou životnou úrovňou
Zaregistrovalo sa v roku 1994 a ich bojový program sľuboval aj zamestnanosť minimálne jedného člena rodiny, platbu nájomného podľa momentálneho stavu finančných prostriedkov a odchod päťdesiatročných žien do dôchodku.
Pani Majerová z MV SR hovorí: „Neviem, čo robia.“
MONIKA ŽEMLOVÁ