aj židovských jarmuliek a kresťanských krížov. Tlak na prijatie zákona pôvodne vznikol z obáv pred nosením islamských šatiek a hrozbou rastúceho islamského radikalizmu medzi mladými moslimami vo Francúzsku.
Po trojdňovej debate sa očakáva, že väčšina poslancov podporí zákon, ktorý bol vypracovaný na želanie konzervatívneho prezidenta Jacqua Chiraca. Na želanie socialistov má zákon platiť len rok a potom sa má jeho účinnosť preveriť. Moslimovia v krajine opakovane proti prijatiu zákona protestovali.
Podobný návrh, o akom sa rokuje vo Francúzsku, sa v lete dostane do belgického senátu. A polemika v Bruseli môže ľudí rozdeliť rovnako ako v Paríži. Jeden z aktivistov, ktorí bojujú za zákaz, povedal, že nie je normálne, aby v niektorých častiach Bruselu nosilo závoje zakrývajúce časť tváre viac žien ako v uliciach Alžíra.
V susednom Nemecku teraz parlament spolkovej krajiny Badensko-Wurtembersko rokuje o zákone, ktorý by zakázal nosiť šatky učiteľkám v školách. Tamojší minister školstva tvrdí, že chce postaviť mimo zákona každý verejný prejav náboženstva, ktorý by mohol ohroziť neutralitu školského systému. Očakáva sa, že ďalších sedem spolkových krajín prijme podobné zákony.
Britský poslanec európskeho parlamentu Claude Moraes je z týchto snáh nešťastný: "Myslím si, že menšiny sa skutočne boja. Podľa toho, čo som počul, nie sú to len menšiny, ktorých sa to konkrétne dotkne, ale aj napríklad sikhovia s ich turbanmi. Myslím si, že problém by sa mal riešiť na úrovni Európskej únie, pretože touto otázku sa zaoberá aj Nemecko. Teda nie je to len Francúzsko."
V Londýne sa zatiaľ nevytvoril tlak na zmenu legislatívy, ale Briti so záujmom sledujú vášnivé debaty v ostatných európskych štátoch.
Tradične liberálne Holandsko zaujalo miernejší postoj. Dôležitý skúšobný prípad potvrdil právo moslimských dievčat nosiť šatky naďalej. Ale diskusia sa prehlbuje a niektorí ľudia vyslovili obavy zo závojov, ktoré zakrývajú príliš veľkú časť tváre. Učitelia potom ťažko vedia, s kým sa rozprávajú.
Proti zákazu nosenia šatky moslimských žien vo verejnej službe sa vyslovil nový apoštolský nuncius v Nemecku arcibiskup Erwin Josef Ender. V nemeckom denníku Die Tageszeitung pripomenul odporúčanie francúzskych biskupov povoliť nosenie šatky. Súčasne však varoval predtým, aby sa "po stáročia osvedčená kresťanská tradícia zo dňa na deň hodila cez palubu”, keď sa napríklad kríž alebo rehoľný odev budú klásť na jednu úroveň so znakmi islamského náboženstva a budú podliehať rovnakej snahe odstrániť ich z verejných priestorov.