Ahernom, pociťuje istú pochybnosť, že bude možné podpísať a uzavrieť rozpory počas súčasného, teda írskeho predsedníctva únie, ktoré vyvrcholí 30. júna. Po schôdzke s Ahernom sa má nemecký kancelár vo štvrtok zísť s britským premiérom Tonym Blairom, pred trojstranným summitom 18. februára za účasti Blaira ako aj francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca.
Ahern pripustil, že úloha dosiahnuť súhlas o ústavnej dohode únie "nie je jednoduchá", pretože ide o komplex otázok. "To, o čo sa musíme snažiť je dostať kompromis, ale nielen kvôli nemu," uviedol. "Celé poňatie ústavy je, že po rozšírení chceme fungujúcu Európu, v ktorej môžeme robiť rozhodnutia rýchlo, účinne a efektívne."
Pokusy dohodnúť sa na vôbec prvej ústave EÚ zlyhali na decembrovom summite európskej pätnástky, pričom hlavnou prekážkou je dohoda o reforme hlasovacích práv s Francúzskom a Nemeckom na jednej strane a Poľskom a Španielskom na strane druhej. Predpokladalo sa, že systém začne fungovať po rozšírení bloku 1. mája, kedy do únie vstúpi desať nových členov.
Podľa návrhu má súčasný systém váhy hlasov, podľa ktorého má Poľsko a Španielsko takmer toľko hlasov ako Nemecko napriek tomu, že majú len asi polovicu počtu obyvateľstva, dvojnásobnou väčšinou, podľa ktorej pre väčšinu rozhodnutí bude potrebná podpora väčšiny členských štátov, reprezentujúcich aspoň 60 percent celkového počtu populácie bloku.
V pondelok sa pri Berlíne na neformálnom rokovaní stretli Chirac a Schröder. Na schôdzke vyzvali na dohodu a uzavretie diferencií do konca júna. "Myslíme si, že ústavný proces musí dospieť k záveru a veríme, že sa to stane počas írskeho predsedníctva, avšak nie za každú cenu," povedal Schröder.