San Francisco 9. februára (TASR) - Iba niekoľko hodín pred plánovanou popravou odložili dnes v Kalifornii prvú realizáciu absolútneho trestu v tomto štáte USA po dvojročnej prestávke.
Príslušný súd, ktorý v nedeľu zamietol dva podnety na odvolanie, dnes predsa len pripustil preskúmanie kauzy Kevina Coopera, odsúdeného na trest smrti za štvornásobnú vraždu z roku 1983. Odsúdencovi advokáti sa ešte predtým obrátili aj na Najvyšší súd USA.
Odporcovia trestu smrti požadovali pred domom kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera Cooperovo omilostenie.
V inzerátoch, rozhlasových jingloch a na tlačových konferenciách sa za omilostenie odsúdeného angažovali aj prominentné osobnosti, ako známy obhajca ľudských práv a niekdajší prezidentský kandidát Jesse Jackson, či hollywoodske filmové hviezdy Mike Farrell, Sean Penn a Denzel Washington.
Guvernér Schwarzenegger však ešte koncom januára Cooperovu žiadosť o milosť zamietol s odôvodnením, že dôkazy o jeho vine sú presvedčivé.
Medzičasom 46-ročný kandidát smrti síce vinu dôsledne popiera, avšak aj výsledky laboratórnych testov získaných vzoriek svedčia skôr o opaku. Obeťami vraha sa pred viac ako dvoma desaťročiami stal manželský pár s desaťročnou dcérkou a jej o rok starším kamarátom. Osemročný syn nešťastnej dvojice prežil napriek ťažkým poraneniam.
Proti poprave sa vyslovila aj šéfka rakúskej diplomacie Benita Ferrero-Waldnerová. Schwarzeneggerov krajan, starosta Štajerského Hradca Siegfried Nagl zaslal do Kalifornie dokonca písomný apel, aby novozvolený guvernér rakúskeho pôvodu poprave zabránil.
Posledným guvernérom Kalifornie, ktorý omilostil vraha odsúdeného na smrť, bol v roku 1967 neskorší prezident USA Ronald Reagan, ktorý pred úspechmi na politickej scéne filmoval v Hollywoode podobne ako jeho aktuálny nástupca.