Brusel 9. februára (TASR) Predseda Európskej komisie Romano Prodi oficiálne schválil zoznam desiatich komisárov, ktorých navrhli budúce členské štáty EÚ, vrátane Slovenska. Teraz sa k nim musia vyjadriť súčasní členovia únie a Európsky parlament.
Zoznam nových komisárov má teraz plný súhlas predsedu komisie, oznámil na brífingu v Bruseli Prodiho hovorca Reijo Kemppinen.
Cyprus má v komisii zastupovať terajší minister financií Markos Kiprianu, Estónsko bývalý premiér Siim Kallas, Maďarsko súčasný veľvyslanec pri EÚ Péter Balász, Lotyšsko ministerka zahraničia Sandra Kalnieteová, Litvu ministerka financií Dalia Grybauskaiteová, Maltu šéf diplomacie Joe Borg, Poľsko ministerka pre Európu Danuta Hübnerová, Slovensko bývalý vyjednávač s EÚ Ján Figeľ, Slovinsko minister pre Európu Janez Potočnik a Českú republiku bývalý minister životného prostredia Miloš Kužvart.
Predseda komisie je veľmi spokojný s kvalitami a rôznorodosťou nových členov a je presvedčený, že posilnia kolégium, doplnil Kemppinen. V mene Prodiho sa potešil, že medzi desiatkou sú tri ženy, presne ako si to šéf exekutívy želal.
Podľa jeho slov Prodi už poslal list predsedovi Európskeho parlamentu Patovi Coxovi a úradujúcemu predsedovi Európskej rady Bertiemu Ahernovi, v ktorom ich informuje o výsledku konzultácií so vstupujúcimi štátmi a konečnej podobe zoznamu.
Slovensko a ďalšie vstupujúce štáty musia teraz svojich nominantov oficiálne predložiť Rade EÚ (členským krajinám), ktorá ich schváli kvalifikovanou väčšinou. Potom pôjde zoznam do EP, ktorý v polovici apríla usporiada vypočúvanie nových komisárov a v prvý májový týždeň ich bude schvaľovať.
Na základe doterajších kontaktov som presvedčený, že parlament bude nominovaných rovnako ako my považovať za vynikajúcich kandidátov, uviedol Kemppinen, ktorý však priznal, že Zmluva o EÚ nerieši situáciu, keby parlament navrhovaného kandidáta na komisára zamietol.
Noví komisári nebudú mať počas šiestich mesiacov, ktoré od mája ostávajú do konca Prodiho komisie, vlastné rezorty, budú priradení k existujúcim komisárom. Toto rozdelenie nie je zatiaľ známe. Figeľ a ostatní budú mať nárok na trojčlenný kabinet a kanceláriu a budú mať v komisii plné práva, vrátane hlasovania.
Hovorca dôrazne odmietol tvrdenia, že noví komisári nebudú mať čo robiť. Nesúhlasím, že nebudú mať nič na práci. Budú mať plnú zodpovednosť a som si istý, že sa budú aktívne podieľať na práci komisie. Skutočnosť, že nebudú mať vlastné portfólio, je výsledkom toho, že na krátke šesťmesačné prechodné obdobie by nemalo zmysel prehadzovať celú štruktúru komisie, vysvetlil Kemppinen.
O priradení nováčikov k existujúcim rezortom rozhodne Prodi po sérii konzultácií s budúcimi i súčasnými komisármi. Dnes sú v Bruseli estónsky kandidát a jeho litovská kolegyňa, v stredu Lotyška.
Budúci slovenský komisár Ján Figeľ opakovane vyjadril záujem o regionálnu politiku, vonkajšie vzťahy a vedu a výskum.
Slovinec Janez Potočnik by rád pôsobil vo vonkajších vzťahoch alebo niektorom z finančných rezortov. Estónec Kallas má najväčší záujem o rezort informačnej spoločnosti alebo finančnú oblasť, Maďar Balász chce regionálnu politiku, Poľka Hübnerová obchod, Litovka Grybauskaiteová niektorú z finančných oblastí, Lotyška Kalnieteová vonkajšie vzťahy.
Väčšina z desiatich vstupujúcich krajín vyjadrila počas konzultácií s Prodim zámer nominovať rovnakých kandidátov aj na jeseň, keď sa bude tvoriť nová komisia na plný päťročný mandát, informoval hovorca EK.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam