Washington/Deaborn 9. februára (TASR) Diskusie o francúzskom návrhu zákona o zákaze nosenia ostentatívnych náboženských symbolov v štátnych školách a úradoch už rezonujú aj v Spojených štátoch. Američania arabského pôvodu sa obávajú, že si iné krajiny vezmú z Francúzska príklad, informovala dnes agentúra AFP.
Keď som sa dozvedela, že Francúzsko chce zakázať hidžáb, položila som si otázku: Čo sa deje v tej krajine?, citovala agentúra študentku Sameerah Akwaahovú, ktorá moslimskú šatku, zakrývajúcu celú hlavu, nenosí. Študentka žije v priemyselnom meste Dearborn v Michigane. V okolitých mestečkách žije asi 300.000 Američanov arabského pôvodu. V celých USA žije viac ako tri milióny amerických Arabov.
Vo verejných školách v meste Dearborn niektoré moslimky nosia hidžáb, iné nie. Podľa študentky Sameerah sú Američania tolerantní, pokiaľ ide o náboženstvo.
Preto amerických Arabov správy z tlače a arabských televíznych staníc vysielajúcich cez satelit informácie z Francúzska o návrhu zákona o moslimskej šatke prekvapili, niektorých i šokovali. Potvrdila to aj študentka Sameerah.
Riaditeľ Výboru proti diskriminácii amerických Arabov (ADC) v Michigane Imád Hamád pre AFP uviedol, že francúzsky návrh zákona ho prekvapil. Tento zákaz neprispeje k dobrému imidžu, ktoré Francúzsko malo medzi Arabmi najmä za jeho dodržiavanie slobody a rešpektu jednotlivca.
Nepochopenie možno vysvetliť nepoznaním francúzskych osobitostí, najmä otázky laickosti, povedal Hamád. Priznal to po tom, ako francúzsky konzul v Chicagu prišiel v januári do Dearborna na schôdzu, aby vysvetlil tento návrh zákona.
Francúzsky veľvyslanec vo Washingtone Jean-David Levitte dostal pozvanie od predstaviteľov vplyvnej organizácie Výbor pre americko-moslimské vzťahy (CAIR). Riaditeľ CAIR Nihád Awad označil stretnutie za úprimné a konštruktívne. Zároveň odovzdal list francúzskemu veľvyslancovi, aby ho odovzdal prezidentovi Jacquovi Chiracovi. Riaditeľ CAIR požiadal francúzskeho prezidenta, aby uvážil svoj postoj k návrhu zákona o moslimských šatkách. Predstaviteľ CAIR v liste uviedol, že nosenie hidžábu je pre moslimky náboženskou povinnosťou a pre mnohé francúzske ženy, ktorým by sa nosenie šatky zakázalo, by sa to rovnalo nepriamemu zákazu islamu vo Francúzsku. Okrem toho sa Hamád obáva, aby francúzska legislatívna iniciatíva nepodnietila iné štáty, aby urobili rovnaký krok.
Vo Francúzsku poslanci Národného zhromaždenia rokujú od minulého týždňa o tomto návrhu zákona. O vhodnosti zákazu nosenia ostentatívnych náboženských symbolov sa diskutuje už aj v Belgicku a Nemecku. V USA nie je nosenie moslimskej šatky tiež jednoznačné a vyvoláva trenice: nedávno profesorka v lýceu v Louisiane dostala napomenutie od vedenia školy za to, že požiadala 17-ročnú žiačku, aby si dala šatku dole z hlavy.
Zákon o ostentatívnych náboženských symboloch v uplynulých týždňoch schválila vláda premiéra Jeana-Pierra Raffarina. Zákon, ktorého prijatie podporuje prezident Jacques Chirac, zakazuje predovšetkým moslimkám nosenie šatky, zahaľujúcej celú hlavu, v školách a vo verejných úradoch. Zakazuje aj ďalšie znaky náboženskej príslušnosti židovskú kipu, kresťanské kríže alebo turbany Sikhov.
V uplynulých týždňoch protestovali proti zákonu tisíce moslimov, ktorí ho považujú za diskriminačný. Podľa prieskumov zákon odmieta asi polovica z piatich miliónov moslimov vo Francúzsku. Demonštrácie zorganizovali moslimské organizácie, členovia strany Zelených, protirasistické organizácie a príslušníci krajnej ľavice.
4 20 roi im