V tejto budove sídli Juhásova spoločnosť AGRO špeciál i Agro Holding. Agro Holding, a. s., Trebišov získala štátne dotácie za rok 2002 vo výške 33 053 623 korún a za rok 2003 vo výške 32 348 345 korún.
FOTO - JUDITA ČERMÁKOVÁ
Firma AGRO špeciál, s. r. o., Trebišov, získala v roku 2002 od ministerstva pôdohospodárstva 9 miliónov 602-tisíc korún na rekonštrukcie a výsadbu vinohradov a ovocných sadov.
„Má ísť o 89 hektárov vinohradov v katastrálnych územiach Cejkov, Brehov a Sirník," povedal SME Jozef Cifranič z regionálneho odboru ministerstva v Trebišove. „Podľa mojich informácií sa už pustili do rekultivačných prác, urobili poriadky so stĺpikmi a takisto zabezpečili časť výsadby."
Kontrola však zistila, že spoločnosť AGRO špeciál z dotácie použila milión korún neoprávnene.
Juhás figuroval ako štatutárny zástupca aj v spoločnostiach poľnohospodárskych družstiev Agrospol Budkovce a Agros, s. r. o., Michalovce, ktorým bola z bývalého podporného fondu poskytnutá pôžička takmer 44 miliónov.
NKÚ zistil, že tieto pôžičky boli prevedené na iné spoločnosti a niektoré do dnešného dňa dlhujú ministerstvu viac ako 47 miliónov korún.
Jozef Juhás patrí medzi najvplyvnejších podnikateľov v poľnohospodárstve na juhovýchode Slovenska. Pred rokom 1989 bol predsedom Agrokombinátu Budkovce, jedného z najväčších a najúspešnejších poľnohospodárskych družstiev na Zemplíne.
Neskôr začal rozširovať svoje podnikateľské aktivity najmä do okresu Trebišov, kde si postupne prenajímal viacero roľníckych družstiev, ktoré sa dostali do konkurzu. Jeho podnikateľské impérium sa neustále rozrastá a podľa výpisu z obchodného registra na internete Juhás figuruje v takmer tridsiatke firiem.
Obhospodaruje asi 13-tisíc hektárov pôdy a dotácie, ktoré jeho firmy každoročne poberajú od štátu, predstavujú desiatky miliónov korún. Len zá- kladné imanie spoločnosti Agro Holding, v ktorej je predsedom predstavenstva, prevyšuje 220 miliónov korún.
Do jeho podnikateľského portfólia patria aj Trebišovské pekárne a cukrárne s takmer 60-miliónovým základným imaním.
Juhás bol prvým predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory od roku 1993 až do konca roku 1995.
Jeho meno sa počas vlády HZDS spomínalo aj v súvislosti s postom ministra pôdohospodárstva. Tým sa stal napokon jeho kamarát Peter Baco.
V Trebišove a okolí ho pozná každý, kto má niečo s poľnohospodárstvom spoločné. Viacerí menší lokálni podnikatelia jeho meno nahlas radšej ani nevyslovujú. Rovnako sú na tom aj mnohí zamestnanci, ktorí v strachu, aby neprišli o prácu, sa na meškajúce výplaty nesťažujú.
„Poslednú výplatu sme dostali za september. Platí nám minimálnu mzdu, no choďte sa sťažovať. Demokracia u nás neexistuje," tvrdila jedna z jeho zamestnankýň, ktorá svoje meno radšej neprezradila.
Ďalší dodal: „Výplaty nedostávame pravidelne, pred Vianocami sme dostali peniaze spred štyroch mesiacov. Máme sľúbené, že keď firma dostane dotácie, majiteľ nám zvyšok vyplatí."
Nik nám to ale oficiálne nepotvrdil, Juhás to poprel. Telefonicky sme sa s ním zhovárali o deň neskôr, tvrdil však, že o ničom, čo je predmetom našich informácií, prakticky nevie.
Ani o tom, že je naňho podané trestné oznámenie.
Juhása preveruje aj polícia
O podnikateľské aktivity Jozefa Juhása sa zaujíma aj polícia. Spolu s ďalšou osobou čelil obvineniu z trestného činu poškodzovania veriteľa a trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Existovalo podozrenie, že firmy, v ktorých figuroval, dlhodobo neodvádzali platby do zdravotných poisťovní, daňovému úradu a úradu práce.
Denník SME zistil, že michalovský vyšetrovateľ voči Juhásovi vzniesol obvinenie, neskôr však trestné stíhanie zastavil. Generálna prokuratúra následne podala námietku a Najvyšší súd nedávno zrušil uznesenie o zastavení trestného stíhania a prípad vrátil vyšetrovateľovi.
Podľa informácií z Okresného úradu práce v Trebišove firmy Agro Holding, a. s., a Agro Holding, s. r. o., v ktorých Juhás figuruje ako predseda predstavenstva alebo jediný majiteľ, za svojich zamestnancov neodvádzali príspevky do fondu zamestnanosti a garančného fondu.
„Dlžoba vrátane penále sa tam spolu vyšplhala na 3,5 milióna," povedal SME riaditeľ trebišovského obvodného úradu práce a sociálnych vecí Peter Bačkovský. „Bola tu polícia, viem, že sa to vyšetruje," doplnil.
Spoločnosť Agro Holding, s. r. o., figuruje aj v zozname dlžníkov, ktorý zverejnila Sociálna poisťovňa.
(fm)
Juhás: S exministrom Bacom som kamarát
Jozef Juhás poskytol SME rozhovor.
Podľa NKÚ ste približne milión korún z dotácií použili neoprávnene, čo vy na to?
„Ja neviem, či to je dôležité, či ja súhlasím, keď oni to napísali."
Vy ste predtým figurovali vo firmách Agrospol Budkovce a Agros Michalovce?
„Figuroval."
Vtedy ste si z podporného fondu zobrali pôžičku 44 miliónov korún. Tie spoločnosti potom zanikli alebo skrachovali?
„Neviem, prečo ste zvedavý, však toto všetko viete, keď mi také otázky dávate. Odišiel som odtiaľ. Ak skrachovali alebo sa činnosť skončila, tak možno o dva roky po mne. Budkovce žili a žijú."
Aký je váš vzťah s pánom Bacom?
„Asi taký ako váš. Alebo môj s vami. Ani mi nie je strýko, ani mi nebol ujo, ani nič. Neviem, či sa nenaráža na to, že Baco má na východe sprivatizované dajaké majetky, nie? Asi má, to je verejne známe. Ja nie som v jeho spoločnosti ani on v mojej, ani mi nepomáhal, ani nič. Môžem povedať, že Baco je jeden múdry poľnohospodár a bol by som rád, keby ste takých v republike mali aspoň jeden vlak. Poznáme sa a do nášho kamarátstva vás nič nie je."
Je pravda, že na vás podal úrad práce trestné oznámenie pre neodvádzanie odvodov za zamestnancov?
„Neviem. To sa pýtajte niekoho iného. Vidím, že ste veľmi múdry a informovaný."
Niektorí zo zamestnancov sa sťažovali, že im výplaty poskytnete vtedy, keď dostanete dotáciu, je to pravda?
„Takéto hlúposti už ani nebudem počúvať."
Len nás zaujímalo, či vaši zamestnanci majú vyplatené výplaty za všetky mesiace?
„Do toho vás nič nie je."
(jm)
Autor: jm