a pripravená na prvé slobodné voľby. "Tím OSN sa stretne s predstaviteľmi všetkých (náboženských a národnostných) skupín, bez toho, aby na niektorú zabudol, a bude načúvať hlasom Iračanov," povedal v New Yorku šéf OSN Kofi Annan.
OSN sa rozhodlo pre vyslanie tímu odborníkov do Iraku po tom, čo sa začali objavovať diery v americkom pláne, podľa ktorého mala byť odovzdaná výkonná moc Iračanom už 30. júna. Najväčším kritikom tohto plánu je najvyšší duchovný vodca irackých šiítov ajatolláh Ali Sistání, ktorý požaduje, aby sa voľby konali ešte pred odovzdaním právomocí, čo pôvodne Američania neplánovali.
Podľa piatkového vydania amerického denníka The Washington Post americká administratíva už začala zvažovať, že výkonné právomoci na iracký ľud prenesie neskôr než koncom júna. Američania zvažujú alternatívu, že by právomoci odovzdali novej irackej vláde až 1. januára 2005. Pôvodný americký plán pritom počítal s tým, že novú irackú vládu vymenuje parlament, ktorého členov predtým zvolia rady voliteľov v osemnástich irackých provinciách. Celonárodné slobodné voľby by sa do 30. júna, kedy mala moc v krajine prejsť na novú vládu, podľa Američanov nestihli zorganizovať.