Washington 7. februára (TASR) - Guvernér amerického štátu Ohio Bob Taft podpísal dnes zákon zakazujúci uzatváranie homosexuálnych manželstiev. Označil to za naliehavý krok, keďže už túto jar by v štáte Massachusetts mali legálne zosobášiť prvý homosexuálny pár.
Zákon súčasne bráni slobodným štátnym zamestnancom využívať výhody vyplývajúce z manželstva - bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu. Ide napr. o zdravotné poistenie.
Najvyšší súd štátu Massachusetts tento týždeň rozhodol, že uzavretie manželstva osobami rovnakého pohlavia musí byť vyhlásené za právoplatné. Najvyšší súd vyzval parlament, aby vykonal zodpovedajúcu zmenu zákona. Massachusetts sa tým stane prvým federálnym štátom, v ktorom sa gejovia a lesbičky budú môcť legálne sobášiť, a nielen získavať určité práva prostredníctvom manželstvu podobných zväzkov.
Podľa Tafta vzhľadom na "redefiníciu manželstva" najvyšším súdom štátu Massachusetts je teraz nutné chrániť legislatívu štátu Ohio týkajúcu sa zväzku heterosexuálnych partnerov. "V Ohiu by sa mohli objaviť homosexuálne páry ďzosobášenéď v štáte Massachusetts, ktoré by mohli žiadať uznanie ich sobáša a zodpovedajúce výhody," upozornil republikán Taft.
Dnes podpísaný zákon nadobudne platnosť o 90 dní. Ohio sa potom stane 38. štátom Únie, kde prijali legislatívu na ochranu manželstva, a druhým štátom znemožňujúcim homosexuálnym partnerom získať isté výhody.
Taft odmietol obvinenia, že zákon je prejavom netolerancie, a označil ho za jednoznačné posolstvo deťom a rodinám.
Prezident USA George W. Bush v januári vyhlásil, že bude požadovať schválenie zákona proti manželstvám medzi homosexuálmi, aby zabránil súdom rozhodovať v opačnom zmysle.
"Ak sa justičné úrady USA naďalej budú snažiť nanútiť svoju vôľu širokým vrstvám amerického obyvateľstva, zostane pre nás jedinou alternatívou ústavný proces. Náš národ bude musieť ochrániť posvätný charakter manželstva," zdôraznil Bush v prejave O stave Únie, prednesenom v Kongrese.
Viacero amerických súdov rozhodlo v uplynulých mesiacoch v zmysle legalizácie manželstiev medzi homosexuálmi, aj keď zákon z roku 1996 hovorí o legálnom manželstve len v relácii muža a ženy.
2 1 20 pel