Washington 6. októbra (TASR) - Ministri financií a prezidenti centrálnych bánk siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7) začali oficiálne schôdzu spoločným obedom v priestorom amerického ministerstva financií vo Washingtone.
Predstavitelia finančného sveta G7 (G7 tvoria USA, Japonsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Veľká Británia a Kanada) budú rokovať o stratégiách a o opatreniach na zmrazenie financovania teroristických sietí. Zároveň budú viesť rokovania o prostriedkoch na stimulovanie ekonomík s cieľom predísť recesii vo svete, ktorej riziko sa zvýšilo po teroristických útokoch v amerických mestách Washington a New Yorku 11. septembra.
Ide o prvú schôdzu G7 po septembrových teroristických útokoch v amerických mestách, ale ministri financií G7 boli niekoľkokrát v telefonickom spojení. Navyše, 25. septembra zorganizovali telekonferenciu s problematikou, ako sa financujú teroristi.
Finanční predstavitelia G7 na záver schôdze vydajú komuniké. Spoločne sa zúčastnia na tlačovej konferencii, čím chcú prejaviť jednotu v boji proti sieťam financujúcim terorizmus.
Pred oficiálnym začiatkom schôdze sa ministri stretli na dvojstranných rokovaniach. Americký minister financií Paul OďNeill sa stretol napríklad s francúzskym ministrom hospodárstva, financií a priemyslu Laurentom Fabiusom, nemeckým ministrom Hansom Eichelom a podobne.
Okrem ministrov financií a prezidentov centrálnych bánk G7 sa na schôdzi zúčastňujú aj ďalší predstavitelia finančného sveta, napríklad generálny riaditeľ Medzinárodného menového fondu (MMF) Horst Köhler, prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Wim Duisenberg a belgický minister financií Didier Reynders, ktorý zastupuje Európsku úniu (EU). Belgicko je v druhom polroku 2001 predsedajúcou krajinou EÚ.
Minister H. Eichel pred oficiálnym začiatkom schôdze konštatoval, že krajiny eurozóny by sa nemali vzdávať Paktu stability a rastu, ktorý predpokladá zvládnutie rozpočtových deficitov. Naopak, je na centrálnych bankách, aby udržiavali politiku podpory ekonomiky, ktorá je otrasená po septembrových útokoch v amerických mestách.
Prezident nemeckej centrálnej banky Bundesbank Ernst Welteke konštatoval, že v Európe nehrozí recesia ekonomiky.
Francúzsky minister L. Fabius na dvojstrannom stretnutí uistil amerického ministra financií P. OďNeilla, že v Európe nebude recesia.